Wiadomości z Tych

Osiedle A w pigułce - krótki przewodnik

  • Dodano: 2022-01-03 08:00, aktualizacja: 2022-01-03 09:14

Osiedle A to jedyne osiedle w Tychach, w którego urbanistyce i architekturze zrealizowano programowe założenia sztuki socrealizmu.

W ramach trwającego Programu Rewitalizacji wydano krótki przewodnik opisujący główne założenia projektowe i punkty charakterystyczne tej części miasta.

Jak czytamy w publikacji, osiedle A powstało w pobliżu dworca kolejowego na terenach dawnego folwarku usytowanych pomiędzy dwoma potokami, jako część większej inwestycji - Nowych Tychów. Jego zabudowa to przykład architektonicznej myśli socrealistycznej dla klasy robotniczej - wzorem miały być budynki radzieckie, przede wszystkim moskiewskie. Projekt tego pierwszego osiedla Nowych Tychów powstał pod kierownictwem Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego. 

Broszura wydrukowana w nakładzie 1500 sztuk dostępna jest między innymi w Biurze Obsługi Urzędu Miasta Tychy, w Rejonie Obsługi Mieszkańców nr I MZBM na os. A, oddziale Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 1 i nr 2 na os. A oraz w Miejskim Centrum Kultury i Muzeum przy pl. Wolności 1.

Osiedle A w pigułce - krótki przewodni / fot. UM Tychy

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również