Spacer ul. Grota Roweckiego w cieniu drzew, bezpieczny przejazd rowerem czy towarzyska rozmowa przy kawie wśród zieleni.
Dziś wydaje się to niemożliwe, bowiem ulica ta zdominowana jest przez samochody. Niebawem to się zmieni. Jedna z głównych tyskich arterii przejdzie gruntowną metamorfozę. Miasto ma już gotową koncepcję przebudowy. Kolejny krok to zlecenie projektu.
Przestrzeń przyjazna mieszkańcom
Miasto opracowało koncepcję przebudowy ul Grota Roweckiego, która po metamorfozie stanie się przestrzenią przyjazną dla mieszkańców.
- Dziś ulica Grota Roweckiego służy głównie samochodom, a przejście przez drogę jest dużym wyzwaniem zwłaszcza dla osób starszych – mówi Hanna Skoczylas, z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju. – Chcemy nadać temu miejscu nowy charakter, tak by stało się naturalnym centrum miasta oraz miejscem spotkań mieszkańców.
Co się zmieni?
Koncepcja obejmuje odcinek od al. Niepodległości do al. Jana Pawła II.
- Po metamorfozie ulica Grota Roweckiego przemieni się w przestrzeń, gdzie swoje miejsce będą mieli piesi, rowerzyści i samochody – wyjaśnia Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. - Powstanie nowa dwukierunkowa ścieżka rowerowa, odseparowana od jezdni i chodnika szpalerami drzew. Wybudowane zostaną nowe ronda, które uspokoją ruch oraz sprawią, że poruszanie się drogą będzie bezpieczniejsze. Zwiększymy także przestrzeń dla pieszych i nadamy jej przyjazny charakter.
Zgodnie z nową koncepcją ul. Grota Roweckiego będzie miała także inaczej zakomponowaną zieleń. Ozdobne rośliny zostaną dobrane w taki sposób, by ich wygląd cieszył oko przez cały rok, a w cieniu drzew znajdzie się też miejsce na letnie ogródki. Krótko mówiąc - ma być ładniej i funkcjonalniej.
Miasto pełne życia
- Wzrastający ruch samochodowy negatywnie odbija się na jakości życia w mieście. Zdominowane przez samochody ulice stają źródłem uciążliwości, takich jak hałas czy zanieczyszczone powietrze, a przy tym utrudniają mieszkańcom realizację typowych miejskich aktywności – spontanicznej interakcji społecznej, rozmowy, wypicia filiżanki kawy, czy zwyczajnego spaceru lub odpoczynku. Staramy się przeciwdziałać tym negatywnym trendom tworząc przestrzeń miejską dla ludzi - mówi Michał Lorbiecki, tyski oficer pieszy. - Ulica Grota Roweckiego ma stać się przestrzenią publiczną atrakcyjną dla wszystkich, w której ludzie spędzają czas, korzystają z lokalnych usług, spotykają się i przede wszystkim czują się dobrze.
Koncepcja, która wyznacza ogólne kierunki metamorfozy ulicy Grota Roweckiego to dopiero pierwszy krok w realizacji zadania. Kolejny to opracowanie projektu, na który w budżecie miasta zabezpieczono środki w wysokości ok. 200 tys. zł.