Wiadomości z Tych

Noc Muzeów 2024: Stadion Zimowy, jakiego nie znacie

  • Dodano: 2024-05-17 13:00

Tegoroczną tyską odsłonę Europejskiej Nocy Muzeów rozpoczynamy sportową rozgrzewką i zwiedzaniem najciekawszych, zwykle niedostępnych dla widzów, miejsc na Stadionie Zimowym. Tym razem w towarzystwie gościa specjalnego – Adriana Parzyszka, wybitnego hokeisty GKS–u Tychy i reprezentacji Polski.

Które miejsca na Stadionie Zimowym będzie można zwiedzić?

W ciągu kilkudziesięciu lat istnienia tyskie lodowisko przeszło wiele modernizacji, stając się w efekcie jednym z najbardziej nowoczesnych tego typu obiektów w kraju. W trakcie spaceru z przewodnikiem po Stadionie Zimowym będzie można m.in. zwiedzić zaplecze hali, obejrzeć z bliska trofea zdobyte przez GKS Tychy, dowiedzieć się, jak działa rolba i system mrożenia lodu, a także poznać ciekawostki, związane z budową hali, przepisami gry, organizacją meczów i historią hokeja w mieście.

Zwiedzanie z gościem specjalnym, Adrianem Parzyszkiem

W maju w Pradze i oddalonej o ok. 100 km od Tychów Ostrawie rozgrywane są hokejowe mistrzostwa świata Elity, w których po 22-letniej przerwie bierze udział reprezentacja Polski. Będzie więc również okazja, aby przybliżyć tematy, związane z hokejem na światowym poziomie. Tym bardziej, że gościem specjalnym spaceru po Stadionie Zimowym będzie Adrian Parzyszek – jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii polskiego hokeja, wielokrotny reprezentant kraju, uczestnik MŚ Elity, 9-krotny mistrz Polski w barwach GKS–u Tychy i Unii Oświęcim.

Więcej informacji o Stadionie Zimowym

Stadion Zimowy mieści się przy ul. gen. Charlesa de Gaulle’a 2 w Tychach. Początkowo był to obiekt odkryty, pierwsze mecze hokejowe rozegrano na nim w 1969 roku. W 1978 roku w miejscu dawnego lodowiska oddany został do użytku nowoczesny Stadion Zimowy wg projektu architekta Marka Dziekońskiego z Miastoprojektu Nowe Tychy. Hala lodowiska została zaprojektowana „w duchu architektury brutalistycznej, eksponującej surową urodę betonu i kontrastującej go z wielkimi przeszklonymi powierzchniami”. Stadion Zimowy otrzymał nagrodę II stopnia ministra budownictwa. W 2009 roku obiekt został gruntownie zmodernizowany. Swoje mecze domowe rozgrywa na nim pięciokrotny mistrz Polski GKS Tychy, a także kobieca drużyna Atomówki Tychy oraz amatorskie zespoły hokejowe.

A co po zwiedzaniu?

Po zwiedzaniu będzie można kupić książkę Piotra Zawadzkiego „Jeszcze tylko jeden gol! Tyskie historie hokejowe“ (płatność tylko gotówką).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również