Wiadomości z Tych

Mój kosmos – rzeźby Tomasza Wenklara. Jutro rusza wystawa!

  • Dodano: 2024-05-16 13:30

17 maja o godz. 18:00 w Miejskiej Galerii Sztuki „OBOK” odbędzie się wernisaż wystawy Mój kosmos – rzeźby Tomasza Wenklara.

Nietuzinkowy artysta

Tomasz Wenklar – artysta rzeźbiarz, urodzony w 1977 r. w Katowicach. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach i Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby. Od wielu lat jest mieszkańcem Tychów.

Jest autorem kilku założeń pomnikowych, rzeźb plenerowych, rzeźb nagrobnych, tablic pamiątkowych oraz statuetek na terenie Śląska i poza nim, prócz Tychów m.in. w Katowicach, Chorzowie, Czeladzi, ale także Wrocławiu i wielu innych miastach. Jego prace rzeźbiarskie można oglądać na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Tomasza Wenklara wyróżnia niezwykły temperament, zainteresowania muzyczne i literackie, a także filmowe, które ciągle go inspirują. Wielość światów, w których funkcjonuje to imponujące spektrum odcieni sztuki i popkultury. Nie tylko rzeźbi, ale sam jest muzykiem i twórcą interesujących tekstów. Bliski jest mu rock, blues, świat amerykańskich Indian, westernyŚ a za chwilę bez reszty potrafi skupić się nad rzeźbą sakralną, nad postacią Jezusa, nad Madonną, czy krucyfiksem.

Orbitą, po której krąży na co dzień jest jego pracownia – miejsce narodzin wszystkiego, co przeistacza w konkretny obiekt.

Wprowadził go mistrz

W świat rzeźby wprowadził go, jeszcze w licealnych czasach w katowickim „plastyku”, którego jest absolwentem –  Bogumił Burzyński, niegdyś sam terminujący u mistrza Zygmunta Brachmańskiego.

Będąc na studiach w Krakowie, zafascynował go Xsawery Dunikowski, a u początków zainteresowań „lepienia” swojego świata stał jego dziadek, którego dłuta rzeźbiarskie były dla niego pierwszymi narzędziami pracy.

Tomasz Wenklar ze swoją wyobraźnią i sposobem artystycznego widzenia otaczającego świata, sposobem rozumienia istnienia sztuki, w sposób wyjątkowy wpisuje się w atmosferę Tychów, miasta powstałego na kreślarskich deskach architektów, które w imponujący sposób zaabsorbowało w swoją przestrzeń sztukę. Tomasz Wenklar także zostawia w nim swój ślad.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również