Wiadomości z Tych

Narodowe Święto Niepodległości. Program 11 listopada w Tychach

 • Dodano: 2022-11-04 06:30, aktualizacja: 2022-11-03 19:45

104 lata temu Polska odzyskała niepodległość. Z tej okazji po raz kolejny 11 listopada także w Tychach przygotowano wydarzenia, mające upamiętnić tę ważną dla historii kraju datę. Do udziału zaprasza Andrzej Dziuba, prezydent miasta Tychy wraz z instytucjami kulturalnymi.

Uroczystości niepodległościowe rozpoczną się w Tychach w piątek, 11 listopada podniesieniem flagi Polski na maszt na Rynku w Tychach. Z kolei po mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Krzysztofa zebrani przemaszerują wraz z Orkiestrą Dętą KWK Piast sprzed kościoła w kierunku Pomnika Niepodległości znajdującego się przy Urzędzie Miasta Tychy. Tu, a także przy Pomniku Powstańców Śląskich w Tychach Czułowie zostaną złożone kwiaty, ale dla tyszan przygotowano w mieście także inne patriotyczne akcenty. Można będzie obejrzeć prezentację edukacyjno-historyczną Stowarzyszenia Piechota z Wodzisławia Śląskiego (to także przy Pomniku Niepodległości), gdzie spotkamy rekonstruktorów prezentujących mundury legionistów J. Piłsudskiego i kuchnię polową. Można będzie też posłuchać koncertu Tyskiego Chóru Mieszanego Presto Cantabile "Echa romantyzmu" w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Tychach (ul. ks. K. Damrota), realizowanego w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych Wybrzmi tutaj „Msza ku czci Jana Pawła II”, której kompozytorem jest Henryk Jan Botor. W programie znajdą się też utwory F. Chopina, S. Moniuszki i J. Świdra.

Program obchodów Narodowego Święta Niepodległości 2022

 • 10:00 Uroczyste podniesienie flagi Polski na maszt na Rynku w Tychach
 • 10:30 Msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Krzysztofa w Tychach (ul. kard. S. Wyszyńskiego 1)
 • 11.30 Przemarsz wraz z Orkiestrą Dętą KWK Piast sprzed kościoła w kierunku Pomnika Niepodległości (al. Niepodległości 49)
 • 12:00 Uroczystość oficjalna przy Pomniku Niepodległości obok Urzędu Miasta w Tychach (al. Niepodległości 49)
 • 12:30 Prezentacja edukacyjno-historyczna Stowarzyszenia Piechota z Wodzisławia Śląskiego – rekonstruktorzy w mundurach legionistów J. Piłsudskiego i kuchnia polowa (al. Niepodległości 49)
 • 15:00 Złożenie kwiatów przy Pomniku Powstańców Śląskich w Tychach Czułowie (ul. Katowicka)
 • 17:00 Koncert Tyskiego Chóru Mieszanego Presto Cantabile „Echa romantyzmu" realizowanego w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Tychach (ul. k. K. Damrota 62).  W programie „Msza ku czci Jana Pawła II” (kompozytor Henryk Jan Botor) oraz utwory F. Chopina, S. Moniuszki i J. Świdra.

Do udziału w wydarzeniach niepodległościowych w Tychach zaprasza Prezydent miasta Andrzej Dziuba, a organizatorzy zachęcają ponadto do wywieszenia flag państwowych oraz przybycia na uroczystości z akcentami patriotycznymi.

Oprócz głównych obchodów w dniu 11 listopada, trwa także m.in. VII Wojewódzki Konkurs Pieśni Patriotycznej i Historycznej „Nad nami Orzeł Biały” organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków we współpracy z Wojskową Komendą Uzupełnień w Tychach, Tyskim Chórem Mieszanym „Presto Cantabile”, Miejskim Centrum Kultury w Tychach oraz Urzędem Miasta Tychy. Jego celem jest przypominanie polskich pieśni narodowych i historycznych, ocalenie ich od zapomnienia oraz poszukiwanie i promowanie współczesnych utworów o tematyce patriotycznej. Eliminacje do konkursu odbędą się w dniach 8 i 9 listopada, a podsumowanie, wręczenie nagród i koncert galowy zaplanowano na 30 listopada 2022 r. (środa) o godz. 12.00 w Teatrze Małym w Tychach (forma koncertu zostanie ustalona przez organizatorów z uwzględnieniem bieżącej sytuacji epidemicznej).

 • Miejsce: miasto Tychy
 • Data: 11 listopada 2022 r., g. 10.00-18.30
 • Wstęp wolny
Narodowe Święto Niepodległości. Program 11 listopada w Tychach / fot. MCK

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również