Wiadomości z Tych

Muzyczne przygotowania do Wielkanocy

  • Dodano: 2018-03-21 08:15, aktualizacja: 2018-03-21 08:29

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na cykl potańcówek i warsztatów tanecznych przy muzyce na żywo pt. "Niedzielne spotkania z kawą i poleczką".

W każdą ostatnią niedzielę miesiąca, od stycznia do maja, zapraszamy do Szkoły Podstawowej nr 3 w Tychach (przy ul. Wojska Polskiego 10) na tańce połączone z elementami nauki podstawowych kroków tanecznych oraz zabawami tanecznymi. W czasie trzeciego spotkania, sygnowanego tytułem "Muzyczne przygotowania do Wielkanocy", Kapeli Fedaków towarzyszyć będzie Brygida Sordyl – wyjątkowy gość z Żywiecczyzny, śpiewaczka, altowiolistka i badaczka kultury tradycyjnej Żywiecczyzny. W repertuarze znajdą się pieśni wielkopostne, opowieści o Niedzieli Palmowej i Świętach Wielkanocnych.

Będzie też okazja, żeby nauczyć się podstawowych kroków ludowych tańców z regionu Beskidu Żywieckiego, a także poznać elementy żywieckiej gwary. Wszystko to w miłej i lekkiej atmosferze, przy pysznym kołoczu i kawie. Zapraszamy zarówno młodszych, jak i starszych! Warto zaopatrzyć się w wygodny strój i obuwie na płaskim obcasie. Wstęp wolny. Niedzielne spotkania z kawą i poleczką to propozycja Muzeum Miejskiego w Tychach w ramach cyklu Kultowe Osiedle A oraz Programu Rewitalizacji dla miasta Tychy.

Kapela Fedaków - to muzycy zafascynowani światem wiejskiej muzyki i energetycznego tańca ludowego, grający zarówno tańce śląskie, jak i te z różnych regionów Polski, a także muzykę mniejszości narodowych i etnicznych. Na ich instrumentarium składają się m. in. bębenek, baraban, akordeon, cymbały, trąbka i skrzypce.

Brygida Sordyl – pedagog, folklorystka, etnomuzykolog, aktywnie działająca na rzecz kształcenia społeczeństwa lokalnego, kultywująca zwyczaje i tradycje regionu oraz promująca powiat żywiecki. Laureatka Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego 2017. Od 10 lat zajmuje się nauką śpiewu białego na Żywiecczyźnie. Sama uczy się go od Mistrzyń Tradycji Zofii i Józefy Sordyl. Prowadzi badania terenowe północno-zachodniej Żywiecczyzny, które opisują specyfikę tego terenu jak również pozwalają na wskrzeszanie zwyczajów oraz tradycji regionalnych tego subregionu. Od początku swojej działalności prowadzi śpiew oraz kapelę w Zespole Regionalnym Magurzanie oraz grupę śpiewaczą Magurzanki, zachęcając do śpiewu i kształcąc coraz to nowe osoby. Swoje umiejętności przekazuje również pracując w Regionalnym Zespole „Lipowianie” oraz w ogniskach twórczości artystycznej Fundacji Braci Golec gdzie uczy śpiewu i gry na skrzypcach.

Na zdjęciu: Brygida Sordyl. Fot. Dominik Imielski


25 marca 2018 r., g. 15:00 - 17:00, Szkoła Podstawowa nr 3

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również