W związku z komunikatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wznowieniu działalności muzeów i galerii sztuki, w porozumieniu z Prezydentem Miasta Tychy, informujemy o ponownym otwarciu dla zwiedzających Muzeum Miejskiego w Tychach oraz Tyskiej Galerii Sportu.
Aby zapewnić bezpieczeństwo zwiedzającym, czas, tryb i tempo otwarcia odnoszą się do "Wytycznych dla muzeów, galerii sztuki oraz innych instytucji kultury działających w obszarze polityki pamięci i ochrony dziedzictwa".
Na takie wieści czekaliśmy – nareszcie możemy ogłosić, że wracamy po prawie trzech miesiącach rozłąki! Od wtorku, 2 lutego 2021 roku, wraca możliwość zwiedzania wystaw oraz stacjonarnych zakupów wydawnictw i gadżetów Muzeum Miejskiego w Tychach. Będzie możliwe indywidualne zwiedzanie wystaw oraz w grupach liczących nie więcej niż 5 osób.
Szczególnie zachęcamy do odwiedzin Muzeum Miejskiego w Tychach i zwiedzenia sportowego placu budowy socjalizmu. Polecamy naszą, otwartą 16 października 2020 roku, najnowszą sportową wystawę "To idzie młodość. Życie sportowe na placu budowy socjalizmu". To niezwykła podróż do świata sportu z czasów początku socjalizmu, gdzie prezentujemy najbardziej charakterystyczne cechy i symbole kultury fizycznej w Polsce w okresie tzw. stalinizacji. Wystawę przedłużyliśmy do 20 marca 2021 roku!
Muzeum Miejskie w Tychach (Stary Magistrat), pl. Wolności 1:
- wtorek, środa: 9.00–15.00
- czwartek, piątek i sobota: 10.00–19.00
Tyska Galeria Sportu (Oddział Muzeum Miejskiego w Tychach), ul. Edukacji 7:
- wtorek–piątek: 10.00–16.00
- tylko po wcześniejszym umówieniu się:
Kamil Hajduk, tel. 515 717 430, e–mail: k.hajduk@tgs.tychy.pl
"To idzie młodość. Życie sportowe na placu budowy socjalizmu"
Wystawa pokazuje najbardziej charakterystyczne cechy i symbole kultury fizycznej w Polsce w okresie tzw. stalinizacji.
W uchwale z 1949 roku Biuro Polityczne KC PZPR podkreślało: "Polska zmierzająca do socjalizmu, winna być krajem zdrowych i mocnych ludzi, radujących się życiem, w którym wychowanie fizyczne i sport wyrabia siłę woli, opanowanie i odwagę, wytrzymałość na trudy i umiejętność zespołowego życia i wysiłku, ludzi przygotowanych do pracy dla ludowej ojczyzny i do obrony w razie potrzeby jej granic".
System kultury fizycznej w PRL został więc przeorganizowany na wzór radziecki, a sport miał odtąd służyć sprawom narodu i partii. Zasadniczymi cechami struktury sportu polskiego stały się na długie lata – jak w innych dziedzinach życia – koncentracja, demokratyczna centralizacja, masowość i planowość. Takie imprezy, jak kolarski Wyścig Pokoju czy Mistrzostwa Europy w boksie w Warszawie zostały obciążone polityczno - ideologicznym bagażem.
Na ekspozycji zostaną zaprezentowane unikalne fotografie, plakaty, trofea i dokumenty z czasów, gdy mistrzowie sportu stawali się niejako własnością państwa. Nie zabraknie na niej oczywiście wątków tyskich. W związku z rozpoczęciem budowy "Nowych Tychów" to wzorcowe miasto socjalistyczne było wdzięcznym polem do realizacji modelu stalinowskiego sportu.
To propozycja wystawiennicza nie tylko dla miłośników sportu, ale pozwalająca też na głębszą refleksję w ujęciu historycznym i socjologicznym.
czas trwania: 18 października–6 listopada 2020 oraz 2 lutego–20 marca 2021
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
wstęp wolny
- kurator: Piotr Zawadzki
- projekt i aranżacja, infografika: Katarzyna Jendrośka–Goik
- identyfikacja wizualna: Marcin Kasperek KLARstudio.pl
- przygotowanie fotografii archiwalnych: Barbara Kopia
- produkcja: Dorota Kordys
- realizacja wystawy: Krystian Banik, Henryk Dubis i Synowie
- promocja: Agnieszka Woszczyńska, Gabriela Oleksy
- wydruki: Drukarnia Raster
- źródła eksponatów:
zbiory Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Miejskiego w Tychach, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (Galeria Sztuki Socrealizmu);
zbiory prywatne Józefa Gawliczka, Henryka Grzonki, Wojciecha Mszycy, Gabriela Pierończyka i Piotra Zawadzkiego
autorzy i źródła zdjęć:
- Archiwum Państwowe w Katowicach, Kazimierz Seko/zbiory Muzeum Historii Katowic, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, PAP/Jerzy Baranowski, Zygmunt Kubski/zbiory Muzeum Miejskiego w Tychach;
- albumy "Siła, radość, piękno" (1955 r.), "Polska Ludowa i jej młodzież" (1951 r.), "Die Olympischen Spiele 1952";
- archiwum prywatne Henryka Grzonki i Gabriela Pierończyka
autor filmu: Wojciech Kobyliński (zbiory Muzeum Miejskiego w Tychach)