Wiadomości z Tych

Muzeum Miejskie w Tychach oraz Tyska Galeria Sportu wznawiają działalność

  • Dodano: 2021-02-02 06:30, aktualizacja: 2021-02-01 20:48

W związku z komunikatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wznowieniu działalności muzeów i galerii sztuki, w porozumieniu z Prezydentem Miasta Tychy, informujemy o ponownym otwarciu dla zwiedzających Muzeum Miejskiego w Tychach oraz Tyskiej Galerii Sportu.

Aby zapewnić bezpieczeństwo zwiedzającym, czas, tryb i tempo otwarcia odnoszą się do "Wytycznych dla muzeów, galerii sztuki oraz innych instytucji kultury działających w obszarze polityki pamięci i ochrony dziedzictwa".

Na takie wieści czekaliśmy – nareszcie możemy ogłosić, że wracamy po prawie trzech miesiącach rozłąki! Od wtorku, 2 lutego 2021 roku, wraca możliwość zwiedzania wystaw oraz stacjonarnych zakupów wydawnictw i gadżetów Muzeum Miejskiego w Tychach. Będzie możliwe indywidualne zwiedzanie wystaw oraz w grupach liczących nie więcej niż 5 osób.

Szczególnie zachęcamy do odwiedzin Muzeum Miejskiego w Tychach i zwiedzenia sportowego placu budowy socjalizmu. Polecamy naszą, otwartą 16 października 2020 roku, najnowszą sportową wystawę "To idzie młodość. Życie sportowe na placu budowy socjalizmu". To niezwykła podróż do świata sportu z czasów początku socjalizmu, gdzie prezentujemy najbardziej charakterystyczne cechy i symbole kultury fizycznej w Polsce w okresie tzw. stalinizacji. Wystawę przedłużyliśmy do 20 marca 2021 roku!

Muzeum Miejskie w Tychach (Stary Magistrat), pl. Wolności 1:

  • wtorek, środa: 9.00–15.00
  • czwartek, piątek i sobota: 10.00–19.00

Tyska Galeria Sportu (Oddział Muzeum Miejskiego w Tychach), ul. Edukacji 7:

  • wtorek–piątek: 10.00–16.00
  • tylko po wcześniejszym umówieniu się:

Kamil Hajduk, tel. 515 717 430, e–mail: k.hajduk@tgs.tychy.pl

"To idzie młodość. Życie sportowe na placu budowy socjalizmu"

Wystawa pokazuje najbardziej charakterystyczne cechy i symbole kultury fizycznej w Polsce w okresie tzw. stalinizacji.

W uchwale z 1949 roku Biuro Polityczne KC PZPR podkreślało: "Polska zmierzająca do socjalizmu, winna być krajem zdrowych i mocnych ludzi, radujących się życiem, w którym wychowanie fizyczne i sport wyrabia siłę woli, opanowanie i odwagę, wytrzymałość na trudy i umiejętność zespołowego życia i wysiłku, ludzi przygotowanych do pracy dla ludowej ojczyzny i do obrony w razie potrzeby jej granic".

System kultury fizycznej w PRL został więc przeorganizowany na wzór radziecki, a sport miał odtąd służyć sprawom narodu i partii. Zasadniczymi cechami struktury sportu polskiego stały się na długie lata – jak w innych dziedzinach życia – koncentracja, demokratyczna centralizacja, masowość i planowość. Takie imprezy, jak kolarski Wyścig Pokoju czy Mistrzostwa Europy w boksie w Warszawie zostały obciążone polityczno - ideologicznym bagażem.

Na ekspozycji zostaną zaprezentowane unikalne fotografie, plakaty, trofea i dokumenty z czasów, gdy mistrzowie sportu stawali się niejako własnością państwa. Nie zabraknie na niej oczywiście wątków tyskich. W związku z rozpoczęciem budowy "Nowych Tychów" to wzorcowe miasto socjalistyczne było wdzięcznym polem do realizacji modelu stalinowskiego sportu.

To propozycja wystawiennicza nie tylko dla miłośników sportu, ale pozwalająca też na głębszą refleksję w ujęciu historycznym i socjologicznym.

czas trwania: 18 października–6 listopada 2020 oraz 2 lutego–20 marca 2021
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
wstęp wolny

  • kurator: Piotr Zawadzki
  • projekt i aranżacja, infografika: Katarzyna Jendrośka–Goik
  • identyfikacja wizualna: Marcin Kasperek KLARstudio.pl
  • przygotowanie fotografii archiwalnych: Barbara Kopia
  • produkcja: Dorota Kordys
  • realizacja wystawy: Krystian Banik, Henryk Dubis i Synowie
  • promocja: Agnieszka Woszczyńska, Gabriela Oleksy
  • wydruki: Drukarnia Raster
  • źródła eksponatów:

zbiory Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Miejskiego w Tychach, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (Galeria Sztuki Socrealizmu);
zbiory prywatne Józefa Gawliczka, Henryka Grzonki, Wojciecha Mszycy, Gabriela Pierończyka i Piotra Zawadzkiego
autorzy i źródła zdjęć:

  • Archiwum Państwowe w Katowicach, Kazimierz Seko/zbiory Muzeum Historii Katowic, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, PAP/Jerzy Baranowski, Zygmunt Kubski/zbiory Muzeum Miejskiego w Tychach;
  • albumy "Siła, radość, piękno" (1955 r.), "Polska Ludowa i jej młodzież" (1951 r.), "Die Olympischen Spiele 1952";
  • archiwum prywatne Henryka Grzonki i Gabriela Pierończyka

autor filmu: Wojciech Kobyliński (zbiory Muzeum Miejskiego w Tychach)

Muzeum Miejskie w Tychach oraz Tyska Galeria Sportu wznawiają działalność

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również