Wiadomości z Tych

Miejskie Centrum Kultury w Tychach - kolejne wydarzenia jeszcze w kwietniu

 • Dodano: 2021-04-19 07:00, aktualizacja: 2021-04-18 12:53

Miejskie Centrum Kultury w Tychach przekazuje ciąg dalszy kwietniowego harmonogramu.

 • 21.04.2021, godz.17:00
 • Spotkanie z Panem Korkiem

Kulturalna Środa w Klubie Urbanowice MCK

Zapraszamy na spotkanie z fizyką!
Wyprawa na Marsa
Jak wszyscy (chyba) wiemy, Ziemia jest trzecią planetą licząc od Słońca. Najbliższymi sąsiadkami Ziemi są planety Wenus i Mars. Ich nazwy pochodzą z odległego okresu starożytności od imion rzymskich bogów: miłości — Wenus i wojny — Marsa.

Mars obserwowany z Ziemi posiada groźną rdzawo-czerwoną barwę kojarzącą się z pożogą wojenną.
Warto wiedzieć więcej o naszych sąsiadkach. Co nas różni i jakie mamy podobne cechy? Czy możliwe jest życie ludzi na Marsie? Jakie informacje udało się zebrać naukowcom podczas misji kosmicznych a jakie badania są planowane?

Wiedza przekazywana podczas pokazu ilustrowana będzie prezentacjami multimedialnymi na dużym ekranie HD. Nie zabraknie też eksperymentów, które ułatwią zrozumienie omawianych zjawisk i zapamiętanie nowo nabytej wiedzy.

Będziemy m.in.:

 • porównywać rozmiary Ziemi, Marsa i ich księżyców,
 • wytwarzać atmosferę Marsa i badać rdzawą powierzchnię tej planety,
 • sprawdzać, jak powstały kratery uderzeniowe na Marsie,
 • oglądać trójwymiarowe zdjęcia powierzchni Czerwonej Planety.
 1. I grupa – 17:00
 2. II grupa – 18:30

Wstęp wolny!
Obowiązują wcześniejsze zapisy:

Liczba miejsc ograniczona!


 • 21.04.2021, godz. 18:00
 • Cykl wydarzeń kulturalnych w Cielmicach

Spotkanie z podróżnikiem Piotrem Mojżyszkiem

Zapraszamy na spotkanie z podróżnikiem!

WODA
Bez wody nie da się żyć. Jeśli jednak jest jej za dużo to też mamy problemy. Zajrzymy w miejsca gdzie tej wody jest bardzo dużo i w miejsca gdzie nie ma jej prawie w ogóle. Będziemy na pustyni z Berberami i w dżungli z Kelabitami sprawdzać jak woda jest ważna dla ludzi. Zobaczymy jak wygląda największe wodne miasto świata i sprawdzimy po co buduje się pływające domy. A jak sobie radzą z jej zdobywaniem zwierzęta i rośliny?

 1. I grupa – 17:00
 2. II grupa – 18:30

Obowiązują zapisy!

Liczba miejsc ograniczona!


 • Do 24.04.2021 DZIEWCZYNY Z OSIEDLA - wystawa w Oknie na kulturę

Wystawa prac Justyny Biskup-Naumienko w Gemini Park Tychy

12 kwietnia w przestrzeni "Okna na Kulturę” w Gemini Park Tychy zawisną portrety bohaterek projektu "Dziewczyny z osiedla". Wystawa potrwa do 24 kwietnia. 

W dniach 12-24 kwietnia zapraszamy na wystawę prac Justyny Biskup-Naumienko, która w każdy piątek trwania wystawy tj. 16 i 24 kwietnia o godz. 18:00, uświetni ją swoimi działaniami artystycznymi.
Projekt "Dziewczyny z osiedla" zrodził się w głowie Justyny Biskup-Naumienko – tyskiej artystki i społeczniczki, której głównym tematem realizacji artystycznych są kobiety. Został on zrealizowany w ramach Tyskiego Banku Kultury. Teraz chcemy pokazać go w pełnej krasie, prezentując wszystkie dwadzieścia jeden portretów tyszanek, których imiona tożsame są z imionami patronek osiedli. Celem projektu było przypomnienie historii tyskich osiedli i wyjątkowości ich nazewnictwa.

Anna, Barbara, Celina, Danuta, Ewelina, Felicja, Genowefa, Honorata, Karolina, Lucyna, Łucja, Magdalena, Natalia, Olga, Paulina, Regina, Stella, Teresa, Urszula, Weronika, Zuzanna – to właśnie nazwy, które pobudziły w artystce pewne wyobrażenia i stały się punktem wyjścia do realizacji projektu. Zdecydowała się ona namalować i pokazać miastu te kobiety, które są blisko nas, z którymi można się utożsamić i które mogłyby w symboliczny sposób stać się twarzami osiedli.
Tym bardziej zachęcamy do odwiedzenia wystawy obrazów, wśród których może odnajdziemy portret sąsiadki, dawno niewidzianej znajomej, lub poznamy kogoś kto żyje blisko nas, z czego wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy.


Tyski Bank Kultury
Spełniaj marzenia z MCK!

Masz w głowie kreatywne pomysły, których jeszcze nie udało Ci się zrealizować? Planujesz projekt artystyczny, ale nie wiesz, jak się za niego zabrać? Opisz pomysł, złóż wniosek i działaj z Miejskim Centrum Kultury w Tychach – pomożemy spełnić Twoje szalone wizje!

Dobrze już znany Tyski Bank Kultury rusza w tym roku już po raz siódmy, ale w zmienionej formule, pozwalając na całoroczne składanie wniosków wszystkim tyszanom, którzy zaskoczą ciekawym pomysłem artystycznym. 
Bez względu na to, czy planujesz coś naprawdę dużego, czy może myślisz o mikroprojekcie – Tyski Bank Kultury daje możliwość zrealizowania tego, co dopiero chodzi Ci po głowie. Specjaliści z MCK Tychy pomogą usystematyzować pomysły, stworzyć plan działania i zachęcić mieszkańców Tychów do udziału w Twojej inicjatywie, a przede wszystkim – sfinansują ją! 

Nieważne, ile masz lat – jeśli piszesz, muzykujesz, malujesz, rzeźbisz, grasz, czy też spełniasz się w innych dziedzinach sztuki – chętnie zainwestujemy w Twój talent i zaprezentujemy go na tyskiej scenie kultury. 
Na Twoje pomysły czekamy od 15 marca do końca października, tak, aby jeszcze w roku 2021 móc zrealizować Twoją wizję! Odwiedź stronę www.kultura.tychy.pl, zapoznaj się z regulaminem i wypełnij formularz zgłoszeniowy.
Czekamy właśnie na Ciebie – bo tu rodzą się pomysły!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również