Miejskie Centrum Kultury zaprasza nas na kolejny miesiąc pełen wydarzeń.
8.03. Dzień Kobiet z MCK
"Tyski Szlak Kobiet" i "Nasze dziewczyny z osiedla" to dwa projekty realizowane przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach w ramach Tyskiego Banku Kultury. Pierwszy opowiada o kobietach z przeszłości – które miały znaczący wpływ na rozwój i życie mieszkańców Tychów i poprzez swoje działania na stałe wpisały się na karty historii miasta, drugi pokazuje oblicza i historie współczesnych tyszanek. A kiedy najlepiej mówić o kobietach, jak nie 8 marca?
Tyskie osiedla świętują Dzień Kobiet!
Za sprawą projektu "Nasze dziewczyny z osiedla", którego autorką jest malarka Justyna Biskup-Naumienko, tyskie osiedla będą świętować Dzień Kobiet tak naprawdę przez cały miesiąc. Począwszy od 8 marca, codziennie na Facebooku Miejskiego Centrum Kultury będziemy publikować po jednym z 21 portretów, namalowanych przez Justynę Biskup-Naumienko, przedstawiających tyszanki, których imiona są zgodne z nazwami tyskich osiedli.
Kto chociaż raz był w Tychach, wie, że tutejsze osiedla są nazwane literami alfabetu. Nie każdy jednak wie to, że mają one swoje rozwinięcie – ich pełne nazwy są żeńskimi imionami. Pomysłodawczyni projektu po przeprowadzeniu się do Tychów również ze zdziwieniem odkryła, że "A" to Anna, "C" to Celina, a "T" to Teresa.
Ponieważ motyw kobiety jest głównym tematem jej prac artystycznych, zamarzyła o zrealizowaniu wystawy, w której namaluje kobiety pochodzące stąd, noszące takie imiona jak nazwy osiedli. Tak zrodził się pomysł na projekt "Nasze dziewczyny z osiedla", a Tyski Bank Kultury umożliwił jego realizację. W ramach projektu zostanie wydany album, w którym znajdziemy krótki rys historyczny miasta, napisany przez dr. Patryka Oczko, oraz historię każdej ze sportretowanych tyszanek. Wystawa na żywo będzie prezentowana w przestrzeni "Okno na kulturę" w Gemini Park Tychy w dniach od 12 do 17 kwietnia. Ostatnie dwa dni wystawy, tj. 16 i 17 kwietnia będą zwieńczone działaniami artystycznymi autorki wystawy.
"Tyski Szlak Kobiet" czyli herstoria w Tychach
"Tyski Szlak Kobiet" to projekt, którego pomysłodawczynią jest Alina Bednarz – tyszanka z urodzenia i wyboru. Germanistka, aktywistka społeczna, zaangażowana w działania na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn, radna Sejmiku Województwa Śląskiego (2018-2023). Prywatnie pasjonatka historii Górnego Śląska, a w szczególności kobiet mieszkających w tym regionie. Pomysłodawczyni projektu "Patriotki ze Śląska" i współautorka wielu książek zawierających biografie kobiet związanych ze Śląskiem. Swoją pasję do odkrywania dziedzictwa kobiet, opisywania go i upamiętniania, postanowiła przenieść na grunt rodzinnego miasta, aby przedstawić sylwetki mieszkanek miasta, które miały znaczący wpływ na jego rozwój.
Projekty realizowane przez Alinę Bednarz mają wspólny mianownik, którym jest termin herstoria (od ang. her – jej i story – historia). Określenie to jest stosowane od lat 60. i oznacza perspektywę włączającą opowieści kobiet do równoważnej narracji historycznej i należnego kobietom w niej miejsca.
W ramach projektu ukaże się w wersji elektronicznej publikacja "Tyski Szlak Kobiet. Spacerownik", prezentująca nie tylko portrety tyszanek, ale również kalendarium wydarzeń ważnych dla Polek, historię ruchu kobiecego na Górnym Śląsku do 1939 roku oraz krótki rys historyczny miasta Tychy. Nie bez znaczenia jest podtytuł "Spacerownik", ponieważ autorka wytyczyła dwa szlaki po Tychach, dzięki którym będzie można wybrać się w miejsca związane z życiem bohaterek publikacji. Doskonałym uzupełnieniem i przewodnikiem podczas tych wycieczek będzie "Spacerownik" w aplikacji Action Track, który wskaże geolokalizacje poszczególnych punktów i udostępni najważniejsze informacje związane z odwiedzanym miejscem.
Spacerowniki będą udostępnione na wiosnę, jednak już teraz wraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Tychach zapraszamy na spotkanie z autorką publikacji Aliną Bednarz w ramach cyklu "Portrety Literackie", które odbędzie się 8 marca o godz. 17.00 w Mediatece w Tychach. Spotkanie poprowadzi dr Halina Sobańska, ekspertka historyczna projektów "Patriotki ze Śląska".
Na spotkanie obowiązywać będą wejściówki, które dostępne będą od 1 marca w Dziale Muzycznym i Książki Mówionej w Mediatece. Ich liczba uzależniona jest od rządowych wytycznych dotyczących epidemii. Telefon: 32 438 04 75.
15.03. Rusza VII edycja Tyskiego Banku Kultury
Spełniaj marzenia z MCK!
Masz w głowie kreatywne pomysły, których jeszcze nie udało Ci się zrealizować? Planujesz projekt artystyczny, ale nie wiesz, jak się za niego zabrać? Opisz pomysł, złóż wniosek i działaj z Miejskim Centrum Kultury w Tychach – pomożemy spełnić Twoje szalone wizje!
Dobrze już znany Tyski Bank Kultury rusza w tym roku już po raz siódmy, ale w zmienionej formule, pozwalając na całoroczne składanie wniosków wszystkim tyszanom, którzy zaskoczą ciekawym pomysłem artystycznym.
Bez względu na to, czy planujesz coś naprawdę dużego, czy może myślisz o mikroprojekcie – Tyski Bank Kultury daje możliwość zrealizowania tego, co dopiero chodzi Ci po głowie. Specjaliści z MCK Tychy pomogą usystematyzować pomysły, stworzyć plan działania i zachęcić mieszkańców Tychów do udziału w Twojej inicjatywie, a przede wszystkim – sfinansują ją!
Nieważne, ile masz lat – jeśli piszesz, muzykujesz, malujesz, rzeźbisz, grasz, czy też spełniasz się w innych dziedzinach sztuki – chętnie zainwestujemy w Twój talent i zaprezentujemy go na tyskiej scenie kultury.
Na Twoje pomysły czekamy od 15 marca do końca października, tak, aby jeszcze w roku 2021 móc zrealizować Twoją wizję! 12 marca odwiedź stronę www.kultura.tychy.pl, zapoznaj się z regulaminem i wypełnij formularz zgłoszeniowy.
Czekamy właśnie na Ciebie – bo tu rodzą się pomysły!
16.02.- 13.03.2021 r. Wystawa obrazów poplenerowych z XXVIII edycji Konkursowego Pleneru Malarskiego dla Malarzy Nieprofesjonalnych LATO 2020
Zapraszamy na tradycyjne zwiedzanie wystawy obrazów, które powstały w ramach XXVIII edycji Konkursowego Pleneru Malarskiego dla Malarzy Nieprofesjonalnych LATO 2020!
Wystawa zagości w galerii handlowej Gemini Park Tychy (ul. Towarowa 2c), gdzie będzie można oglądać wystawę prac powstałych podczas Pleneru Malarskiego dla Malarzy Nieprofesjonalnych w 2020 roku.
W konkursowym plenerze wzięło udział 17 Artystów, którzy wykonali po dwie prace o tematyce Lato 2020:
- Renata Bartecka – Grochla I nagroda
- śp. Piotr Machinek II nagroda
- Danuta Nowacka III nagroda
- Jan Nowak III nagroda
- Alicja Zdunek III nagroda
- Justyna Biskup-Naumienko
- Zbigniew Czarnecki
- Małgorzata Kucia
- Janina Matysiewicz
- Alicja Mecner
- Krystyna Nowak
- Elżbieta Piotrowska
- Jolanta Podmokły
- Arkadiusz Stańczykowski
- Urszula Stodulska
- Dagmara Tupiec
- Wanda Wolna
W piątki (od 18:00 do 20:30) i soboty (od 12:00 do 16:00) zapraszamy na działania zainspirowane wieloletnią tradycją pleneru pt. "Żywe Obrazy" w wykonaniu instruktorek i animatorek kultury z Klubu Wilkowyje MCK – Anny Swobody i Aliny Bachary.
19 i 21.03.2021 r. Niemożliwe? Nie dla Polaków. Miniwywiad z podróżnikiem.
Miejskie Centrum Kultury w Tychach zaprasza Was na spotkanie z podróżnikiem. W tym miesiącu będzie to Kamil Stalica. Samodzielne podróżowanie po świecie było naturalnym krokiem, który rozpoczęli jego rodzice. Kamil całe życie szwendał się po urokliwych zakątkach Europy i świata. Każdego roku realizuje kilka celów oznaczonych na mapie. Swego czasu wraz z partnerką postanowili wyruszyć w niezwykła podróż dookoła świata. Przygotowania zajęły rok, jednak należy przyznać, że było warto!
W listopadzie 2019 roku polecieli do Ameryki Południowej, od której rozpoczęli swoją podróż życia. Wszystko przebiegało cudownie, nawet w styczniu gdy przylecieli do Chin nic nie zapowiadało że już niedługo świat odwróci się do góry nogami. Jak wyglądało podróżowanie po Chinach i krajach Azji, gdy wybuchła epidemia koronawirusa? Możecie się przekonać słuchając wywiadu z Kamilem Stalicą który będzie opublikowany na Facebooku i YouTube Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.