Wiadomości z Tych

Kontrole autobusów przed wakacjami!

  • Dodano: 2024-05-28 14:00

Maj i czerwiec to okres, kiedy nasze pociechy częściej wyjeżdżają na szkolne i przedszkolne wycieczki. W trosce o zapewnienie bezpieczeństwa dojazdu, policjanci ruchu drogowego przeprowadzają badania stanu trzeźwości kierowców oraz sprawdzają stan techniczny pojazdów.

Zadzwoń i poproś o kontrolę

 - Organizatorzy wyjazdów mogą nawiązać kontakt z najbliższą jednostką Policji pod numerem telefonu 112, prosząc o sprawdzenie stanu trzeźwości kierowcy lub stanu technicznego pojazdu. Prosimy nie pozostawiać na ostatnią chwilę zgłaszania potrzeby skontrolowania autobusu z wyjeżdżającymi dziećmi. Kontrole prowadzone będą w miejscach wyznaczanych przez policjantów - informują policjanci. 

W Tychach, miejscem takich kontroli został wyznaczony parking przy basenie, przy ulicy Edukacji. Termin kontroli należy umawiać wcześniej pod numerem: tel. 47 85 512 90.

Stan techniczny pojazdu

Pamiętajmy, że policjant wydziału ruchu drogowego nie ma możliwości sprawdzenia stanu technicznego autobusu w 100 % z uwagi na brak urządzeń takich w jakie są wyposażone stacje diagnostyczne. Tak więc organizator, by mieć całkowitą pewność o sprawności autobusu, powinien poddać go badaniu technicznemu na stacji diagnostycznej.

Usługa Bezpieczny Autobus

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prowadzi e-usługę, która pozwala każdemu sprawdzić każdy zarejestrowany pojazd, który przeznaczony jest do przewozu więcej niż 9 osób. Dzięki niej, za pośrednictwem specjalnej platformy cyfrowej można dowiedzieć się, czy autokar, którym mamy podróżować my lub nasi najbliżsi:

  • ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC
  • ma aktualne badanie techniczne oraz jaki był stan licznika pojazdu przy ostatnim przeglądzie,
  • jak jest nominalna liczba miejsc w danym pojeździe,
  • czy pojazd figuruje jako wyrejestrowany lub kradziony.

Usługa taka pozwala szybko i wygodnie uzyskać informacje, które mogą wpłynąć na poczucie bezpieczeństwa w trakcie podróży. Zachęcamy do korzystanie z e-usługi dostępne pod adresem: bezpiecznyautobus.gov.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również