Środowiskowy Dom Samopomocy "MOZAIKA" w Tychach świętuje w tym roku jubileusz 25-lecia działalności. Wczoraj w Pasażu Kultury Andromeda odbyło się uroczyste spotkanie pracowników, podopiecznych z rodzinami i wszystkich osób zaangażowanych w działanie tego ośrodka.
Podsumowanie działalności
Wydarzenie w tyskiej Andromedzie było okazją do podsumowania 25-lecia działalności "Mozaiki" i spotkania wszystkich osób zaanagażowanych w jej powstanie i funkcjonowanie. Na spotkaniu obecni byli pierwsi dyrektorzy jednostki: Marianna Feith i Zygmunt Furgoł. Uroczyste gratulacje i podziękowania za lata działalności złożyli przedstawiciele miasta - Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta ds. społecznych oraz Barbara Konieczna - Przewodnicząca Rady Miasta Tychy.
- Dziękuję Państwu za pracę dla mieszkańców Tychów, za Wasze zaangażowanie i życzę sukcesów oraz pokonowywania wszelkich trudności - mówił na początku uroczystości Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych. - 25 lat to jest i dużo i mało, ale pokazuje jednak pewną historię. Jest to taki czas, który jesteśmy w stanie objąć wspomnieniami i spotkać się z ludźmi, którzy przyczynili się do powstania tego miejsca i byli od początku za nie odpowiedzialni. Byłym dyrektorom bardzo dziękuję za zaangażowanie, bo to dzięki Wam ten ośrodek powstał i do dziś funkcjonuje - dodał Maciej Gramatyka.
Jednostka powstała jako ośrodek wsparcia dziennego 1 września 1997 roku i do 31 grudnia 2019 roku pozostawała w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach. W wyniku zmian przepisów prawa od 1 stycznia 2020 roku funkcjonuje jako samodzielna jednostka organizacyjna Gminy Miasta Tychy pod nazwą Środowiskowy Dom Samopomocy „MOZAIKA” w Tychach.
- Naszym celem jest wzmacnianie umiejętności społecznych, adaptacji w środowisku, w szczególności po hospitalizacji - mówiła Joanna Szybalska-Kucharczyk, Kierownik ŚDS "MOZAIKA" w Tychach i dodała: - Zdajemy sobie sprawę, że najtrudniejszą rzeczą dla osoby z zaburzeniami psychicznymi jest akceptacja choroby, przestrzeganie reżimu farmakologicznego oraz wsparcie najbliższego otoczenia. Dlatego ściśle współpracujemy także z rodzinami uczestników. Są to elementy niezbędne w procesie zdrowienia.
Trochę o zajęciach
Uczestnicy zajęć objęci są wielowymiarowym wsparciem wykwalifikowanego personelu tj. psychologa, pielęgniarki, pracownika socjalnego oraz instruktora terapii zajęciowej. Realizowane są m. in. następujące formy zajęć grupowych: terapia zajęciowa, arteterapia, muzykoterapia, biblioterapia, trening umiejętności społecznych, trening lekowy, zajęcia komputerowe, trening budżetowy, trening higieniczny, terapia ruchowa (gimnastyka, spacery, wycieczki), zajęcia indywidualne – trening poszukiwania pracy. Chętni uczestnicy korzystają z wyżywienia, natomiast osoby, które ze względów zdrowotnych nie są w stanie samodzielnie dotrzeć na zajęcia w miarę możliwości miejsc są dowożone busem Ośrodka.
- Poprzez indywidualny dobór różnorodnych form zajęć uczestnicy nabywają pewności siebie, rozwiązują problemy dnia codziennego, rozwijają talenty, aktywizują się, a nawet podejmują zatrudnienie. Przez okres 25 lat objęliśmy wsparciem prawie 200 osób - podsumowała Joanna Szybalska-Kucharczyk.
Podczas wydarzenia odbyła się prelekcja psycholog Małgorzaty Dosiak nt. profilaktyki zdrowia psychicznego, uczestnicy mieli także okazję wysłuchać podopiecznych tyskiej placówki.