Od 20 maja weszły nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego.
Dla użytkowników jednośladów, oznacza to m.in. ograniczenie prędkości maksymalnie do 20 km/h. W ścisłym centrum miasta - podobnie jak wcześniej - będzie wciąż obowiązywało ograniczenie do 18 km/h.
Hulajnogi na minuty to rozwiązanie, które bytomianie przyjęli z entuzjazmem. Przypomnijmy, że tylko przez pierwszy miesiąc od uruchomienia w naszym mieście systemu wypożyczania elektrycznych jednośladów Bolt, bytomianie przejechali łącznie 7,5 tys. km.
Hulajnoga jak pojazd
Zmiana ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, regulująca m.in. kwestie hulajnóg elektrycznych i zasady korzystania z nich w ruchu drogowym, spowodowała, że hulajnogi elektryczne mają teraz status pojazdu. Zielone hulajnogi Bolt mogą osiągać maksymalną prędkość 25 km/h, jednak w ścisłym centrum Bytomia, maksymalna prędkość, jaką można na niej rozwinąć wynosi do 18 km/h. Ograniczenie dotyczy rejonu ulic: Gliwickiej, Jainty, Dworcowej, Rynku i pl. Sikorskiego, czyli obszarów zdominowanych przez ruch pieszy.
Zgodnie z nowymi zapisami, od 20 maja w pozostałym rejonie nie pojedziemy już szybciej niż 20 km/h.
- O wprowadzonych zmianach w przepisach i obowiązujących zasadach bezpieczeństwa użytkownicy zostaną powiadomieni za pomocą aplikacji oraz mailowo. Zaktualizujemy również informacje o lokalnych zasadach ruchu drogowego w naszej aplikacji (tzw. Bezpiecznik).Mamy świadomość, jak istotna jest edukacja w zakresie bezpieczeństwa na drodze - mówi Valerii Romanov Country Manager Bolt Rentals.
Po czym na hulajnodze?
Kierujący hulajnogą elektryczną ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić - z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów - z prędkością dopuszczalną 20 km/h (wyjątkiem są wspomniane już ulice).
Parkowanie
Ustawa wprowadza obowiązek pozostawienia m.in. hulajnogi elektrycznej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi). W przypadku braku takiego miejsca, pozostawienie pojazdu na chodniku będzie możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu następujących warunków: hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni, hulajnoga elektryczna będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika, szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.
Więcej informacji o nowych regulacjach dotyczących korzystania z hulajnóg lub innych urządzeń transportu osobistego można się zapoznać na stronie: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/nowe-przepisy-dotyczace-hulajnog-elektrycznych-i-urzadzen-transportu-osobistego.