Wiadomości z Tych

Jak pielęgnować i dbać o pościel?

  • Dodano: 2019-08-14 07:45, aktualizacja: 2019-08-12 12:49

Każdy z nas zdaje sobie sprawę ze znaczenia snu w naszym życiu. Wiemy, że około 30% każdej doby musimy przeznaczać na nocną regenerację. Bez odpowiedniej ilości snu czujemy się przemęczeni i poirytowani. Dla umysłu nie ma alternatywy, która mogłaby zmniejszać na niego zapotrzebowanie. Bardzo ryzykowne dla zdrowia było marginalizowanie znaczenia tej istotnej potrzeby fizjologicznej. Deficyty w tej kwestii odezwą się po tygodniach lub nawet po miesiącach. Niezależnie od tego, czy borykamy się z bezsennością, czy nasz tryb dobowy jest regularny i uporządkowany, powinniśmy zadbać o higienę w sypialni.

Praktyczne metody w pielęgnacji pościeli

Ogromną rolę odgrywa nasza pościel, która bezpośrednio styka się z ciałem, dlatego chcemy zadbać o to, aby była miękka, komfortowa i wykonana z materiałów wysokiej jakości. Dzięki temu będziemy czuli wygodę na najwyższym poziomie. Najbardziej popularną tkaniną jest bawełna (najczęściej wybierana jest pościel bawełniana o splocie satynowym – www.posciel.to), która ma doskonałe właściwości, jeśli chodzi o przepuszczanie powietrza. Nasza skóra oddycha w bawełnianej pościeli.

Jak zadbać o nią, aby służyła nam jak najdłużej? Większość z nas lubi piękny zapach pościeli wysuszonej na świeżym powietrzu. Bawełniane poszwy i prześcieradła możemy prać w wysokiej temperaturze. Większość pralek ma program prania w temperaturze 90 stopni. To optymalna temperatura, która pozwala na pozbycie się bakterii i drobnoustrojów, które lubią namnażać się w pościelach. Warto wspomnieć, że idealnym miejscem na suszenie pościeli jest powietrze. Kiedy nie mamy takiej możliwości, wykorzystujemy suszarki automatyczne. Wysoka temperatura podczas suszenia również dobrze wpływa na higienę pościeli. Warto jednak nie wkładać zbyt dużych ilości do bębna, ponieważ będzie wtedy zbyt mocno pognieciona i trudna do wyprasowania. Nie wygląda to estetycznie. Duża część osób korzysta z klasycznych proszków do prania, w których są silne detergenty. Kiedy bliżej nam do naturalnych metod, możemy wypróbować sodę oczyszczoną, która ma silne działanie bakteriobójcze.

Idealna czystość

Jaki kolor jest najbardziej praktyczny? Wiele osób uważa biel za najodpowiedniejszy wybór. To barwa tekstyliów w luksusowych hotelach, gdzie liczy się wysoki standard. Jeśli chcemy zapewnić sobie namiastkę szykownej elegancji we własnej sypialni, warto wybierać białą pościel. Stonowane barwy w pomieszczeniu, w którym śpimy są bardzo istotne, ponieważ nasz umysł nie potrzebuje nocą stymulacji w postaci intensywnych barw. Kiedyś dość popularne było oddawanie pościeli do magla. Zyskiwała ona dzięki temu perfekcyjną czystość i sztywność. Wiele osób ma wciąż w pamięci przyjemne uczucia towarzyszące korzystaniu z wykrochmalonej pościeli. Ta niska elastyczność materiału jednak nie dla każdego jest zaletą. Dziś coraz rzadziej możemy dostrzec wymaglowaną pościel. W wielu domach królują klasyczne barwy i miękka bawełniana pościel, która zapewnia nam skuteczny wypoczynek.

Suszenie i przechowywanie

Dość istotne jest również to, jak przechowujemy naszą pościel. Najlepsze miejsce stanowią otwarte półki, gdzie jest duża możliwość docierania powietrza. Gdybyśmy przechowywali pościel w słabo wentylowanych pomieszczeniach, mogłaby ona brzydko pachnieć. Odpowiednie przechowywanie jest szczególnie ważne w przypadku pościeli dziecięcej. Również jeśli w domu są alergicy, należy pamiętać o regularnej wymianie pościeli. Dobrze jest często wystawiać kołdry i poduszki na działanie słońca. Warto wspomnieć, że również bardzo niskie temperatury mają zdolność zabijania bakterii. Dlatego podczas mrozów dobrze jest na chwilę wystawić naszą pościel na działanie temperatury poniżej zera. Podobnie jest latem, kiedy świeci intensywnie słońce, warto wykorzystać ten fakt, zwłaszcza jeśli mamy na to miejsce na balkonie, tarasie w ogrodzie lub choćby w oknie parapetu. Zadbanie o pościel jest gwarancją świetnego samopoczucia i doskonałej organizacji w sypialni. Warto poświęcić czas na pielęgnację pościeli. Dzięki powyższym wskazówkom będzie nam dłużej służyła, zapewniając najwyższy komfort i efektywny wypoczynek.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.