Każdego dnia na ulicach dostrzec można kłęby dymu ulatujące z kominów fabryk, rur wydechowych oraz gospodarstw domowych. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, jak wielki mogą mieć one wpływ na zdrowie i życie. Do niedawna unoszący się smolisty dym z układu wydechowego był znakiem rozpoznawczym aut z silnikiem Diesla. Obecnie tego typu jednostki napędowe nie odbiegają znacznie od silników benzynowych i mogą stanowić wzór skutecznej walki z zanieczyszczeniami. Dowiedz się, w jaki sposób postęp konstrukcyjny dba o jakość Twojego powietrza.
Spaliny samochodowe – co to takiego?
Spalinami samochodowymi nazywamy mieszaninę substancji gazowych, ciekłych i stałych, która jest rezultatem procesu spalania paliwa w silnikach benzynowych, Diesel oraz gazowych. Stanowią one integralną część działania silników spalinowych i ich całkowite usunięcie jest niemożliwe. Można jednak dołożyć wszelkich starań, aby obecność substancji trujących była jak najmniejsza. Tlenki azotu NOx oraz tzw. cząstki stałe to najbardziej niebezpieczne i najczęściej występujące produkty procesu spalania.
Metody ograniczania emisji spalin samochodowych
Obecnie koncerny samochodowe dokładają wszelkich starań, aby konstruowane przez nich jednostki napędowe spełniały rygorystyczne normy oraz przyczyniały się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. W nowych modelach aut montowane są innowacyjne elementy, które odpowiadają za zmniejszenie emisji spalin, a wraz z nimi substancji trujących.
Za ograniczenie emisji spalin samochodowych odpowiadają:
- nowoczesne silniki uzbrojone w układy o zmiennej geometrii, elektroniczne systemy sterowania, doładowanie z chłodzeniem powietrza oraz katalityczne oczyszczanie spalin
- wtryski bezpośrednie prowadzące paliwo pod wysokim ciśnieniem
- układ recyrkulacji spalin EGR obniżający emisję tlenków azotu NOx
- filtr cząstek stałych oczyszczający spaliny z cząsteczek sadzy
- reaktor katalityczny zbudowany z ceramicznego lub metalowego nośnika katalitycznego zwiększający redukcję emisji CO
- płyn AdBlue umożliwiający rozkład tlenków azotu NOx na azot i wodę
Atuty korzystania z płynu AdBlue
Płyn AdBlue jest środkiem o bardzo wysokiej jakości i czystości. Znajduje on zastosowanie w nowoczesnych samochodach osobowych oraz autach ciężarowych nowej generacji. Pojazd musi być wyposażony w katalizator z systemem dopalania gazów SCR.
Płyn AdBlue to roztwór mocznika, który jest substancją zupełnie nieszkodliwą, a jego użycie jest niezwykle proste – wystarczy wlać go do specjalnego zbiornika zamontowanego w pojeździe, a szkodliwe tlenki azotu NOx powodujące smog i kwaśne deszcze, zostają przekształcone w nieszkodliwy azot i wodę.
Jest wiele korzyści płynących ze stosowania płynu AdBlue. Twoje auto spełniać będzie wszelkie aktualne normy emisji gazów. Przyczynisz się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza oraz poprawisz osiągi silnika bez zwiększania jego szkodliwego wpływu na środowisko. Dodatkowo możesz obniżyć zużycie paliwa o 5% oraz uzyskać zniżki w podatkach i opłatach drogowych na terenie Polski i Europy. Zastanawiasz się, gdzie kupić płyn AdBlue? Firma BoriM z Pszczyny jest dostawcą, którego szukasz.
Oddychaj pełną piersią!
Normy określające dopuszczalne wartości emisji zanieczyszczeń są coraz surowsze i bardziej bezwzględne. Jest to wynik walki o coraz to czystsze powietrze dla nas oraz przyszłych pokoleń. Ustanawianie rygorystycznych zasad pozytywnie wpływa na rozwój silników spalinowych. Przy obecnym postępie konstrukcyjnym już niedługo możemy być świadkiem przełomowego odkrycia – emitowane przez samochody spaliny będą posiadały mniej substancji szkodliwych niż zanieczyszczone powietrze otoczenia. Eko diesel? To możliwe!