Policjanci tyskiej komendy uczestniczyli w zeszłym tygodniu w debacie z działkowiczami. Celem spotkania były nie tylko rozmowy o szeroko pojętym bezpieczeństwie, ale także o kwestiach związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. Mundurowi podkreślali, że w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia, każda sekunda jest cenna, a natychmiastowe użycie AED może zwiększyć szanse na przeżycie.
Policjanci edukowali działkowiczów o bezpieczeństwie
Zapewnienie bezpieczeństwa to jeden z najważniejszych priorytetów dla policjantów, dlatego też podczas debaty społecznej mundurowi rozmawiali z mieszkańcami o ich bezpieczeństwie. Spotkanie było okazją do rozpoznania terenu pod względem zdarzeń mających wpływ na stan bezpieczeństwa i porządku publicznego, a w następstwie – do wyeliminowania lub zminimalizowania zagrożeń wskazanych przez mieszkańców.
W spotkaniu, które odbyło się na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych „Pod Lasem” przy ulicy Grzybowej w Tychach wzięli udział Zastępca Naczelnika Prewencji podkom. Marcin Stefański, policjanci z Wydziału Prewencji - mł. asp. Paweł Tutas i st. sierż. Oskar Szwed, a także działkowicze, którzy aktywnie włączyli się w rozmowy o kwestiach mających wpływ na ich bezpieczeństwo.
Na Mapie Zagrożeń obywatele mogą wskazywać miejsca szczególnie niebezpieczne
Mundurowi mieli okazję omówić Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, która jest narzędziem wymiany informacji pomiędzy mieszkańcami a policją. Mieszkańcy poprzez zaznaczanie miejsc, które negatywnie wpływają na ich bezpieczeństwo, dają wyraźny sygnał policji. Mapa zagrożeń to istotny element zarządzania bezpieczeństwem publicznym, służący między innymi właściwemu rozmieszczeniu patroli. Każdy mieszkaniec ma możliwość aktualizacji informacji na mapie, dbając w ten sposób o wspólne bezpieczeństwo. Policjanci podkreślali w trakcie spotkania, że poprzez mapę należy zgłaszać zjawiska stale występujące w danym miejscu, a nie te pojedyncze czy wymagające natychmiastowej interwencji służb. Spostrzeżenia mieszkańców wynikające z dyskusji będą poddane analizie, a następnie podjęte zostaną odpowiednie kroki w celu wyeliminowania problemów z jakimi stykają się mieszkańcy.
Działkowicze uczyli się jak korzystać z AED
Ważnym punktem spotkania było omówienie funkcji Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego (AED), który znajduje się na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych „Pod Lasem”. St. sierż. Oskar Szwed, który posiada również uprawnienia ratownika kwalifikowanej pierwszej pomocy, omówił działanie urządzenia, podkreślając, jak niewiele potrzeba, aby uratować ludzkie życie. Policjant zaznaczył, że w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia, każda sekunda jest cenna, a natychmiastowe użycie AED może zwiększyć szanse na przeżycie pacjenta.
Debaty społeczne, podczas których mieszkańcy naszego miasta mogą zgłaszać różne problemy, z którymi spotykają się w miejscach publicznych lub miejscu zamieszkania, to koncepcja opierająca się na współdziałaniu społeczności lokalnych i policji na rzecz poprawy bezpieczeństwa.