Z końcem maja rozpoczęto cykl plenerowych koncertów fortepianowych, które potrwają aż do schyłku wakacji na Placu Baczyńskiego w Tychach. Podczas drugiego koncertu, który odbędzie się 11 czerwca o godz. 17.00 wystąpi duet Strycharski – Tarwid.
- Program cyklu został ułożony tak, aby pokazać publiczności różne oblicza fortepianu – dlatego usłyszymy nie tylko klasyczne wykonania, ale również te rozrywkowe czy zupełnie świeże, niekonwencjonalne i zaskakujące. Jednym z takich nieszablonowych koncertów będzie właśnie występ duetu Strycharski – Tarwid – mówi Anna Sitko z Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.
Dobór wykonawców i termin nie są przypadkowe
Twórczość duetu Strycharski-Tarwid wpisuje się idealnie w ideę XII Tyskiego Festiwalu Performance. To co przedstawiają performerzy podczas festiwalu zaskakuje, budzi różne emocje, daje temat do dyskusji. Koncert obu Panów będzie wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi, da również im tę możliwość, że zadziwią słuchaczy popisem swoich umiejętności Koncert będzie zwieńczeniem festiwalu, który będzie trwać 4 dni (8-11 czerwca 2023).
Duet Strycharski-Tarwid to unikalne na polskim rynku połączenie fletów blokowych, fortepianu i subtelnej elektroniki. Koncert jest rozpięty między akustyczną przestrzenią fletów i fortepianu, operujących w rejestrach współczesnej kameralistyki, skoncentrowanej na ekspresji i wyrazistości. Muzycy czerpią ze swoich bogatych doświadczeń z muzyką jazzową, improwizowaną i komponowaną, tworząc swój własny teatr dźwięku. Flety potraktowane są w bardzo szeroki sposób, czerpiąc garściami ze współczesności, ale także z bogatej historii fletów z różnych części świata.
Dominik Strycharski – kompozytor, flecista, wokalista, improwizator, performer, nauczyciel i publicysta. Laureat Paszportu Polityki 2021. Gra i komponuje współczesny jazz w wielu odsłonach, muzykę współczesną, elektroniczną, posthiphop, noise, a także różne odmiany muzyki improwizowanej. Nagrał ponad 35 albumów w bardzo różnych składach. Jest twórcą i założycielem zespołu Pulsarus, łączącego jazz z zaawansowaną elektroniką a także Core, Prophetic Fall, Myriad Duo. Jako kompozytor zajmuje się współczesną muzyką elektroakustyczną, korzystającą z nieortodoksyjnych technik i stylistycznych połączeń. Intensywnie rozwija współczesny język fletu prostego, oraz ludzkiego głosu łączonego z elektroniką. Współpracował a takimi artystami, jak: Mikołaj Trzaska, Agusti Fernandez, Rafał Mazur, Noel Leandre Nuria Andora, Wojciech Waglewski, Adam Pierończyk, Jan Peszek, Barbara Drążkowska. Jako twórca teatralny skomponował różnorodną stylistycznie muzykę do przeszło 90 spektakli i projektów takich twórców scenicznych, jak: Paweł Łyska, Bartosz Szydłowski, Michał Zadara, Paweł Świątek, Wojtek Klemm, Katarzyna Raduszyńska, Jan Peszek, Anna Badora, Wojtek Urbański, Kuba Roszkowski i wielu innych. Spektakle z jego muzyką grane są w całej Polsce, i za granicą.
W 2019 premierę miał kreatywny dokument Symfonia Fabryki Ursus, w którym jego muzyka pełni ogromną rolę. W 2020 premierę na Docs Against Gravity miał premierę film „Jeszcze Zdążę” z muzyką Strycharskiego. Od roku 1998 tworzy (jako kompozytor i wykonawca) wielowymiarowy projekt solowy Doministry, łączący współczesną muzykę elektroniczną, posthiphop, performance, noise i elektro-ambient. Jest twórcą jedynego na świecie dziennika dźwiękowego, którego kolekcja obejmuje dziś prawie 500 utworów. Od 2007 roku prowadzi swoją stronę i bloga.
Grzegorz Tarwid – pianista i kompozytor. Zebrał doświadczenie od mistrzów polskiej pianistyki: Wojciecha Kamińskiego, Andrzeja Jagodzińskiego i Michała Tokaja, by przenieść się na studia do Kopenhagi i inspirować się duńską sceną improwizowaną.
Ma na swoim koncie koncerty m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Maciejem Obarą, ale też Janem Młynarskim czy Marcinem Maseckim. Współtworzy: trio Sundial z Wojciechem Jachną i Krzysztofem Szmańdą, duet Diomede z Tomaszem Markaniczem, projekt Alfons Slik z Szymonem „Pimponem” Gąsiorkiem oraz sekstet Franciszka Pospieszalskiego. W styczniu 2019 był kuratorem festiwalu Piano Room w warszawskim klubie SPATiF.
O fortepianie plenerowym:
Plenerowe koncerty fortepianowe odbywają się w Tychach od 2022 roku. Miłośnicy muzyki polubili ten cykl ze względu na różnorodność programów artystycznych – a i już w tym roku można było przekonać się o popularności tego typu wydarzeń podczas zorganizowanego z okazji Święta Konstytucji 3 Maja koncertu Norwid Kameralnie w wykonaniu Gaby Kulki z pianistą Miłoszem Wośko i tyskim Kwartetem Sonos oraz koncertu Adama Snopka Show przy fortepianie – Od Bacha do AC/DC czyli o muzyce na wesoło.
Fortepian plenerowy Cadenza umiejscowiony jest na stałe w Tychach od 2022 roku i każdy chętny może spróbować swoich sił za klawiaturą w godzinach 9.00 do 19.00. Warto uwzględnić w swoich weekendowych planach tę możliwość spędzenia miłego popołudnia w plenerze w towarzystwie muzyki, głównie tej w wykonaniu profesjonalnych muzyków i to w całej rozpiętości gatunków i dźwięków. Tu każdy znajdzie coś dla siebie – od dzieci do dojrzałych odbiorców.
Program plenerowych Koncertów fortepianowych na Placu Baczyńskiego 2023:
11 czerwca 2023 r., niedziela, g. 17.00
- Dominik Strycharski (flet i elektronika) & Grzegorz Tarwid (fortepian)
- koncert ramach XII Tyskiego Festiwalu Performance
25 czerwca 2023 r., niedziela, g. 17.00
- Dombrova Piano Duo
- Od Moniuszki do Nirvany - fortepian na cztery ręce
9 lipca 2023 r., niedziela, g. 17.00
- Klaudiusz Jania
- Tribute to Wodecki
23 lipca 2023 r., niedziela, g. 17.00
- Łukasz Szubski
- Piano Best Covers
6 sierpnia 2023 r., niedziela, g. 17.00
- Andrzej Zieliński (gitara, wokal) & Marcin Wielgat (fortepian)
- Standardy bluesowe i rockowe
27 sierpnia 2023 r., niedziela, g. 17.00
- Jakub Mariańczyk i Jan Kanty Mikosz
- Koncert muzyki polskiej solo i na cztery ręce