Wiadomości z Tych

Delegacja z Japonii w Tychach. Co omawiano?

  • Dodano: 2023-05-25 07:00, aktualizacja: 2023-05-24 22:53

Wczoraj w Tychach gościła delegacja z japońskiego miasta Ena. Goście z Japonii spotkali się między innymi z prezydentem Andrzejem Dziubą i jego zastępcami oraz zwiedzili Paprocany.

Delegacja przebywa w Polsce w związku z uczestnictwem w Pikniku Olimpijskim, który odbędzie się 27 maja w warszawskim parku Kępa Potocka i organizowany jest przez Polski Komitet Olimpijski.

Wizyta delegacji japońskiej w Tychach

Delegacja japońska przyjechała z zamieszkanego przez blisko 50 tys. mieszkańców miasta Ena - położonego w regionie Chubu (prefektura Gifu), w środkowej części wyspy Honsiu. Prefektura Gifu słynie z bogatej przyrody (80 proc. Terenu miasta zajmują tereny zielone) oraz światowej klasy kultury.

W 2021 roku podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio Ena gościła reprezentację Polski w kajakarstwie, w tym tyską olimpijkę - Karolinę Naję. Podczas wizyty w Japonii, tyszanka opowiadała o swoim rodzinnym mieście i zachęciła miejscowych włodarzy do odwiedzin Tychów. 

Wśród członków delegacji odwiedzających Tychy znaleźli się m.in. Takane KOSAKA - Burmistrz miasta Ena, Takahiko TSUGE - Wiceprzewodniczący Rady Miasta Ena, Hideaki ITO - Dyrektor Muzeum Sztuki Nakasendo Hiroshige, Shinichiro Abe ABE SHIN'ICHIRO Przewodniczący Izby Handlu i Przemysłu Ena oraz KUMIKO TASHIRO Prezes Stowarzyszenia Wymiany Międzynarodowej Miasta Ena.

Goście spotkali się z prezydentem Tychów Andrzejem Dziubą oraz jego zastępcami, Barbarą Konieczną - Przewodnicząca Rady Miasta oraz przedstawicielami miejskich instytucji, między innymi z Marcinem Staniczkiem - dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Tomaszem Cybokiem - wiceprezesem Okręgowej Izby Przemysłowo-Handlowej. 

Prezydent, Andrzej Dziuba opowiedział gościom o najciekawszych miejskich przestrzeniach oraz historii miasta.

- Jesteśmy dopiero kilkadziesiąt minut w Tychach, a już widzimy jak piękne i zadbane to miasto - mówił Takane KOSAKA, burmistrz miasta Ena, podczas spotkania w urzędzie miasta. 

Po spotkaniu w urzędzie miasta, goście zwiedzili część Tychów, między innymi przystań kajakarską na terenie OW Paprocany. 

Choć odległość między Tychami, a Japonią jest liczona w tysiącach kilometrów, to okazuje się, że Tychy i Japonia, mają wiele punktów wspólnych. 

W obrębie Katowickiej Strefy Ekonomicznej województwa śląskiego, na terenie Podstrefy Tyskiej działają między innymi japońskie firmy, a Browar Książęcy w Tychach, w którym warzone jest kultowe już piwo Tyskie, w 100% należy do japońskiego koncernu piwowarskiego Asahi. 

Związki pomiędzy dwoma krajami

Pomostem kulturalnym między Tychami a Japonią, jest także wybitny pianista młodego pokolenia, Mateusz Krzyżowski. To finalista Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina i najmłodszy jak dotąd laureat nagrody Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie kultury.  Pianista w marcu 2023 koncertował w Japonii. Artysta wystąpił m.in. w Ambasadzie RP w Tokio, w mieście Sumoto, Hamamatsu, Toon Hall w Tokio, Zgromadzeniu WZP w Tokio.

Swoje związki z Japonią podkreśla też poetka Sława Sibiga. To autorka siedmiu tomów wierszy i współautorka dwunastu antologii haiku. Publikuje w polskich i zagranicznych magazynach internetowych oraz w japońskich miesięcznikach „Kuzu” i Senryu.  To współzałożycielka i członkini Polskiego Stowarzyszenia Haiku. Jej drugą pasją jest malarstwo sumi-e. W styczniu 2022r na międzynarodowej wystawie Sztuka poza granicami w Narodowym Muzeum Nowej Sztuki w Tokio, gdzie  wystawiono 640 prac autorów z całego świata jej dwa obrazy zdobyły wyróżnienie. 

Od 2018 w Tychach działa Dojo Seishinkan Iaido, uznawane za oficjalne shibu (regionalny oddział) Dai Nippon Iaido Renmei (Ogólnojapońskiej Federacji Iaido), prowadzone przez Sensei Andrzeja Firlusa. Szkoła ta posiada rekomendacje najwyższych Władz Japonii. Tyskie Dojo jest jedynym tak dużym Dojo w Polsce, jedynym pozajapońskim Dojo w naszym kraju i w Europie, uznanym przez Ogólnojapońską Federację Iaido pod auspicjami Jego Cesarskiej Wysokości Japonii. 

Delegacja z Japonii w Tychach. Co omawiano? / fot. UM Tychy

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również