Wiadomości z Tych

Ciąża bez alkoholu

  • Dodano: 2019-07-03 12:00

W ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jest prowadzona Ogólnopolska Kampania Edukacyjna „Ciąża bez alkoholu.”

W Tychach od ponad 10 lat są realizowane działania związane z edukacją w zakresie szkód wynikających z picia alkoholu przez kobiety w ciąży. Niestety, pomimo działań prowadzonych zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym, nadal możemy stwierdzić, iż:

  • spożycie alkoholu wśród kobiet w wieku rozrodczym na przestrzeni ostatnich lat wzrasta;
  • ponad połowa lekarzy ginekologów nie informuje swoich pacjentek, u których stwierdza ciążę o konieczności zaprzestania picia alkoholu w czasie ciąży;
  • alkohol ze względu na swoją toksyczność jest najczęstszą przyczyną zaburzeń neurorozwojowych u rozwijającego się płodu przejawiających się uszkodzeniem mózgu i OUN oraz wadami wrodzonymi.

Ma to swoje konsekwencje w dalszym życiu, wpływając w istotny sposób na problemy zdrowotne dziecka, problemy w uczeniu się i trudności w zachowaniu.

Jak wykazały badania prowadzone przez PARPA, w Polsce Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych występuje co najmniej u 1 na 50 dzieci w wieku 7-9 lat. To 20 razy więcej niż dzieci z Zespołem Downa.

Jednak FAS można w 100% zapobiec. Wystarczy zachować abstynencję w czasie ciąży!

Dlatego tak ważne jest wzmocnienie działań edukacyjnych prowadzonych w tym obszarze oraz poszukiwanie nowych dróg dotarcia do odbiorców!

Urząd Miasta zwraca się z prośbą o pomoc w promowaniu wiedzy nt. szkodliwości spożywania alkoholu w ciąży. Pierwszym krokiem do zmiany przekonań może być promowanie działań edukacyjnych w mediach społecznościowych. Im więcej osób dowie się o szkodliwości przysłowiowej lampki czerwonego wina w ciąży tym większa będzie świadomość nt. FAS.

Można to zrobić za pomocą udostępniania informacji o :

  • BLOGU prowadzonym pod adresem CIAZABEZALKOHOLU.INFO
  • fanpagu na Facebooku https://www.facebook.com/ciazabezalkoholu/
  • fanpagu na Instagramie
  • spocie telewizyjnym czy 3 spotach radiowych

Do współpracy zaproszono Ambasadorów Kampanii, wśród których w 2018r. byli m.in.: Anna Skórzyńska (bizneswoman), Anna Wendikowska (dziennikarka, aktorka), Dorota i Radosław Pazurowie (aktorzy), Kamila Lićwinko (mistrzyni olimpijska), Magdalena Korzekwa-Kaliszuk (prawnik, psycholog),  Weronika Kostrzewa (dziennikarka), Agnieszka Cudzich (piosenkarka), Monika Gomułka (vlogerka), Kamila Szczawińska (modelka). W  bieżącym roku Ambasadorką Kampanii jest Agnieszka Kaczorowska (tancerka, aktorka).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również