Wiadomości z Tych

Badanie zabawek - jak przebiega, kto decyduje o dopuszczeniu zabawek do sprzedaży?

  • Dodano: 2018-11-30 08:45, aktualizacja: 2018-11-30 08:46

Rynek zabawek dla dzieci jest bardzo duży. Zabawki sprzedają się w ogromnych ilościach. Zabawki oraz akcesoria dla dzieci powinny nie tylko sprawiać im radość. Muszą one być przede wszystkim bezpieczne dla dzieci. W naszym kraju działają specjalistyczne laboratoria, które zajmują się sprawdzaniem i badaniem dostępnych na polskim rynku zabawek i akcesoriów dla dzieci.

Jak przebiega badanie zabawek?

W badaniach zabawek i akcesoriów dla dzieci bierze udział bardzo wielu specjalistów. Do laboratoriów dostarczane są bardzo różne zabawki: lalki, zabawki dźwiękowe, wózki dla lalek, pluszaki, klocki. Laboratoria zatrudniają między innymi chemików, gdyż zabawki badane są między innymi pod kątem chemicznym. W laboratoriach sprawdza się między innymi czy trafiające na rynek zabawki są bezpieczne i zgodne z normami: PN-EN 71-8:2012, PN-EN 71-3+A1, PN-EN 71-9,10 i 11. Normy te dotyczą badania migracji pierwiastków takich jak na przykład arsen, glin, antymon, ołów, rtęć, kobalt. Wykonywane są również badania palności zabawek. Przeprowadzane są również badania fizyczne oraz mechaniczne. Próby, którym zabawki są poddawane w laboratoriach są bardzo różne. Skręca się je, kruszy, rozciąga, nawet pali. W tym ostatnim przypadku chodzi o to, aby sprawdzić, czy dziecko zdąży odrzucić pluszaka, który będzie się palił. Do laboratoriów trafiają nie tylko nowe zabawki prosto z taśm produkcyjnych, ale także te, które już trafiły na rynek, a ich bezpieczne użytkowanie wcale nie jest pewne. Dowodem na to, że zabawki są bezpieczne jest znak TUV. Aby producent zabawek mógł taki znak otrzymać, produkowane przez niego zabawki muszą przejść testy i badania. Znak ten otrzymają te zabawki, które powstały bez użycia substancji szkodliwych dla dziecka. Normy bezpieczeństwa obowiązujące w przepisach prawa, zabawki, które przeszły wszelkie badania i testy mogą uzyskać certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny. Takie zabawki możemy dzieciom kupować bez obaw. Obowiązek uzyskania stosownego certyfikatu spoczywa między innymi na producentach zabawek przeznaczonych dla dzieci do 3. roku życia. Kryteria oceny, które stosują laboratoria oraz Instytut Matki i Dziecka są bardzo rygorystyczne.

Groźne zabawki

Mimo obowiązywania tak zwanej dyrektywy zabawkowej (każda zabawka, która trafia do sklepów na terenie krajów Unii Europejskiej musi spełniać normy bezpieczeństwa) do rąk dzieci trafiają zabawki, które są dla nich zagrożeniem. Zabawki, które trafiają do sprzedaży w naszym kraju powinny być przez ich producentów bądź importerów sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa. Zabawki muszą być bezpieczne pod względem chemicznym – nie mogą zawierać substancji, które mogą być rakotwórcze czy wywoływać alergie. Także właściwości fizyczne i mechaniczne nie powinny stwarzać zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka. Szczególne rygorystyczne normy bezpieczeństwa powinny spełniać zabawki przeznaczone dla dzieci poniżej 3. roku życia. Badania zabawek przeprowadzane są przez akredytowane laboratoria.

Sprawdź również: https://hamilton.com.pl/oferta/zabawki-i-artykuly-dzieciece/badania-chemiczne/

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.