Dobrze zaopatrzona domowa apteczka pomoże rozprawić się z pierwszymi objawami choroby, zwłaszcza u małych dzieci. Nie zawsze w pobliżu znajduje się dyżurująca apteka, czy można dostać się od razu do lekarza – takie sytuacje powodują dużo stresu. Dlatego też warto mieć pod ręką apteczkę, w której znajdą się najpotrzebniejsze leki.
Co powinno znaleźć się w apteczce dla dziecka?
Katar, kaszel czy gorączka u dziecka mogą wywołać u rodziców dużo stresu. Dlatego też w domowej apteczce nie może zabraknąć leków, które pomogą łagodzić pierwsze objawy przeziębienia. Leki przeciwgorączkowe to prawdziwe must have domowej apteczki. Najbezpieczniejszą formą są syropy, które z łatwością przyjmą niemowlaki, jak i starsze dzieci przedszkolne. Leki przeciwgorączkowe można podawać także w formie czopków. Przeciwgorączkowo i przeciwbólowo działają paracetamol i ibuprofen. Dawkowanie uzależnione jest od wagi i wieku dziecka.
Wszyscy rodzice wiedzą, że jelitówka przychodzi nie tylko nieproszona, ale również z zaskoczenia. Dlatego w domowej apteczce nie może zabraknąć leków przeciwbiegunkowych i elektrolitów. Pierwsze zatrzymają biegunkę czy ewentualne wymioty, a drugie pomogą uniknąć odwodnienia.
W domowe apteczce dla dziecka nie może także zabraknąć leków na pierwsze objawy przeziębienia. Zestaw witamin i minerałów, syropy na kaszel czy krople do nosa pomogą łagodzić pierwsze objawy choroby. Do oczyszczania nosa przyda się hipertoniczna woda morska, a do inhalacji sól fizjologiczna. Komfort oddychania w trakcie kataru poprawią plastry aromatyczne.
Jakich akcesoriów nie może zabraknąć w dziecięcej apteczce?
Dziecięca apteczka to nie tylko leki, ale również akcesoria, które pomocne są w walce z chorobą. Podstawowym wyposażeniem jest termometr, pozwalający ocenić temperaturę dziecka. W przypadku najmłodszych najlepiej sprawdzą się termometry bezdotykowe, pozwalające mierzyć temperaturę w pewnej odległości od czoła dziecka.
W domowej apteczce nie może zabraknąć nebulizatora. Jest to urządzenie pomocne w inhalacji, na przykład soli fizjologicznej. Nebulizator pomaga złagodzić infekcję górnych dróg oddechowych. To uniwersalne urządzenie przydatne dla wszystkich członków rodziny. Inhalacje mogą być wykonywane przy użyciu soli fizjologicznej, hipertonicznej wody morskiej lub leku zleconego przez lekarza.
Aspirator do nosa, to kolejne pomocne akcesorium. Oczyszczanie nosa jest ważne w trakcie kataru, a małe dzieci nie potrafią tego zrobić dokładnie. Z pomocą przychodzi aspirator pomagający oczyścić nos z zalegającej wydzieliny. Przed jego zastosowaniem należy użyć soli morskiej.
W dziecięcej apteczce nie może zabraknąć zestawu pierwszej pomocy – plastry, bandaże, płyn odkażający pomogą szybko zareagować w przypadku uszkodzenia ciała dziecka.
Domową apteczkę należy regularnie sprawdzać i uzupełniać. Należy jednak pamiętać, że podstawowe leki i akcesoria pomogą złagodzić objawy choroby. W celu wyleczenia należy dziecko zabrać do lekarza, który zdiagnozuje problem i rozpisze odpowiednie leczenie.