Dodano:
Czas czytania: 4 min.

Nagrody Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie kultury przyznane

Przedwczoraj, podczas Tyskiej Gali Kultury w sali koncertowej Mediateki przyznano coroczne Nagrody Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie kultury.

Przebieg zgłoszeń do Nagrody Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie kultury

Podczas tegorocznej edycji zgłoszeń swoich kandydatów mogły zgłaszać nie tylko instytucje kultury, ale także stowarzyszenia, fundacje, związki twórcze, a także sami  twórcy i radni naszego miasta. 

W sumie wpłynęło 29 wniosków, w których pojawiło się 19 nominacji. Wśród zgłoszonych pojawiły się kandydatury między innymi muzyków, ludzi teatru czy przedstawicieli sztuk wizualnych.

Laureaci  Nagrody Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie kultury

Laureatami Nagrody Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie kultury zostali: 

Tomasz Wenklar – artysta rzeźbiarz, twórca takich dzieł jak m.in. Pomnik Ryszarda Riedla w Tychach, Rzeźba Hanny i Kazimierza Wejchertów w Tychach, Karolinka (rzeźba fontanny). Twórca, który mimo młodego wiekuposiada imponujący dorobek artystyczny oraz Sebastian Riedel – gitarzysta, kompozytor wokalista i producent, obchodzący w tym roku 30-lecie pracy artystycznej.

Laureaci – Tomasz Wenklar i Sebastian Riedel otrzymali specjalnie zaprojektowany na tę okoliczność srebrny pins z pamiątkowym grawerem Pełnia Kultury, z rokiem nadania oraz nagrodę finansową w wysokości 15 tysięcy złotych.

– Chcę podziękować za to, że te dwadzieścia lat temu, kiedy powróciłem do Tychów po studiach trafiłem na ludzi dobrej woli. Na władze miasta, które uwierzyły w moje szalone pomysły, dały mi kredyt zaufania oraz przestrzeń Tychów, które staram się zamienić cały czas w taką galerię – mówił Tomasz Wenklar po odebraniu nagrody podczas Gali Kultury.

– Zaczynałem od mniejszych form, potem były kolejne szkice i projekty. Można powiedzieć, że [przez te lata] stworzyłem taką pajęczą sieć moich pomysłów w Tychach. Dziś chwalę się Tychami jako całością – nie tylko swoim dorobkiem – dodaje Tomasz Wenklar.

– Dziękuję za to, że mogę tutaj być, za nagrodę i za pamięć. Tutaj zacząłem – w Tychach i tutaj pewnie wszystko się skończy, ale póki co trwa – mówił po odebraniu nagrody Sebastian Riedel i dodał: – Trudno mi mówić, wolę śpiewać – a w Tychach dobrze się śpiewa. Wszystkim życzę dużo miłości i wolności.

Tyski Ambasador Kultury 2023

Nagrodę ambasadora miasta Tychy, przyznawaną od zeszłego roku otrzymało AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia, jako wyraz uznania za promowanie Tychów poprzez własny dorobek artystyczny o szczególnym znaczeniu w wymiarze ponadlokalnym.

Na ręce Maestro Marka Mosia przekazany został specjalnie zaprojektowany na tę okoliczność srebrny pins z pamiątkowym grawerem Pełnia Kultury, z rokiem nadania oraz dyplom. Orkiestra otrzymała nagrodę finansową w wysokości 100 tysięcy złotych.

– Chcę podziękować losowi, że spotkałem tak wspaniałych muzyków, kolegów, którzy codzienną pracą odwdzięczają się mnie i wszystkim dookoła – mówił Marek Moś, dyrektor artystyczny i dyrygent orkiestry kameralnej AUKSO.  – Gratuluję Wam wszystkim tej nagrody i wspólnie spędzonego czasu. Będziemy grali tak długo jak to będzie możliwe.

Część artystyczną wydarzenia uświetnił koncert tyszanki – Agnieszki Łapki i artystów z zespołów Śląska Grupa Bluesowa, Oscillate i Zwierzopiór. 

– Serdecznie gratuluję wyróżnionym! Jestem ogromnie dumny, że w Tychach mamy tak wyjątkowych i utalentowanych artystów. Do nich zalicza się także artystka, która wystąpiła podczas gali w Mediatece – Agnieszka Łapka. Fantastyczny występ – mówił po zakończonej Gali Andrzej Dziuba – Prezydent Miasta Tychy. 

Autor / Źródło
Karolina Goik / UM Tychy

Dodaj komentarz

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe