Wiadomości / Atrakcje Śląska Tychy  

Przepis na udaną majówkę w województwie śląskim

  • Dodano: 2022-04-26 10:47:00

Majówka to bodaj ulubiony weekend każdego Polaka. To ten moment w roku, gdy każdy  z nas chce zażyć nieco więcej słońca i ciepła oraz odpocząć na łonie natury definitywnie kończąc zimowy sezon.

Chętnie wtedy wychodzimy z domu i wybieramy się na spacery i wycieczki bliższe oraz dalsze. Zobacz 6 pomysłów na aktywne spędzenie tego czasu w województwie śląskim.

Aktywnie na Górze Zborów

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to jedna z najpiękniejszych krain w całym naszym kraju. W jej centralnej części leży Góra Zborów — niezwykle urokliwy zakątek z pięknymi skałami, który sam w sobie tworzy magiczny wręcz obrazek. To fragment pięknych Skał Kroczyckich. Spacerkiem i bez sprzętu można się tutaj wspiąć na najwyższy wierzchołek (Berkowa Góra, 462 m n.p.m.), by oczom ukazał się przepiękny horyzont. To jeden z najśliczniejszych punktów widokowych na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Przy parkingu odnajdziesz Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury, gdzie jest informacja turystyczna i wystawa skamieniałości oraz minerałów. Po drugiej stronie szosy jest Lapidarium, czyli wystawa typowych skał występujących na Jurze. Ścieżka, przy której stoją te skały, prowadzi zaś do Jaskini Głębokiej. Jaskinię tę można zwiedzać z przewodnikiem.

Książęca Pszczyna

Pszczyna to jedna z piękniejszych miejscowości w województwie śląskim. Nic dziwnego, skoro zachował się tutaj piękny rynek, wspaniały zamek i ogromny, a przy tym niezwykle romantyczny park. Zamkowe wnętrza szczęśliwie przetrwały II wojnę światową i dziś są jednymi z najpiękniejszych w całej Polsce. Ogromne wrażenie, już na samym początku, robi wielka i przestronna klatka schodowa. Choć najwystawniejszą jest Sala Lustrzana. Te olbrzymie, kryształowe lustra w nienaruszonym stanie przetrwały wojenną zawieruchę.

Jeżeli jednak uwielbiasz spacery, to pszczyński Park Zamkowy oferuje swoje najbardziej romantyczne alejki i stawy, poprzecinane gdzieniegdzie mostkami. Piknik w takim miejscu, na soczystej, majowej trawce z pewnością zapamiętasz do końca życia. Niedaleko stąd również do króla puszczy, bo Pszczyna dumna jest ze swoich żubrów. Zarówno tych w Pokazowej Zagrodzie jak i w Żubrowisku w niedalekich Jankowicach. W Pszczynie warto zatrzymać się na dłużej niż jeden dzień.

Spacer Doliną Białej Wisełki

Różnorodność przyrodnicza Śląska zaprowadziła nas w góry. W Beskidzie Śląskim odnaleźć można Dolinę Białej Wisełki. To niezwykle malownicza trasa obok szemrzącego cały czas potoku zwanego Białą Wisełką, z którego dalej powstanie Wisła — królowa polskich rzek. Od płatnego parkingu prowadzi tutaj asfaltowa ścieżka, więc jest to doskonały pomysł na przechadzkę z maluchem w wózku. Tym bardziej że nie brak tutaj przyrodniczych atrakcji jak piękne kaskady czy Skały Grzybowe.

Jeżeli jednak Twoje górskie ambicje sięgają nieco dalej, to warto niebieskim szlakiem zejść z asfaltu i dojść najpierw do cudownych Kaskad Rodła (wysoki na 5 metrów wodospad) a dalej szlak prowadzi aż na Baranią Górę,  z której roztacza się przepiękny widok na okoliczne góry.

U zwierząt w Wilkowicach

Zwierzyniec w Wilkowicach nieopodal Tarnowskich Gór to propozycja dla naszych najmłodszych, choć i starsi z pewnością docenią uroki tego miejsca. Ładne i zadbane są tutaj wybiegi dla zwierząt, a te chętnie podchodzą do ogrodzeń, by skubnąć trochę marchewki. Odnajdziesz tutaj sarny, jelenie, kozy i alpaki, ale również lemury papugi czy wielbłądy oraz wiele innych zwierząt.

Zwierzyniec to nie jedyna atrakcja tego miejsca. Wspaniały i kolorowy jest plac zabaw z siłownią na świeżym powietrzu, z parkiem linowym,  otoczony soczystą  piknikową trawą. A jeżeli pogoda pokaże swoje najcieplejsze oblicze, to czeka na nas jeszcze piaszczysta plaża z leżakami i parasolkami. 

Zabawa w Europie Centralnej

A gdyby tak pogoda nie dopisała, to nasz region oczywiście obfituje też w atrakcje pod dachem. W centrum handlowym Europa Centralna w Gliwicach są nawet dwie godne polecenia, bo na najwyższym poziomie. Pierwszą z nich jest świeżuteńkie Funzeum. To magiczne, interaktywne muzeum światła i kolorów. Wszystkie obecne tutaj scenerie automatycznie kreują przepiękne zdjęcia. To barwny raj nie tylko dla najmłodszych.

Po sąsiedzku odwiedzisz świat w miniaturze, gdzie rządzą tory i kolejki. Gliwickie Kolejkowo to jedna z największych makiet kolejowych w Polsce. A poświęcona została niemal w całości naszym, lokalnym atrakcjom. Pospacerujesz po Nikiszowcu, zwiedzisz zamek w Będzinie, schronisz się przed burzą w Rudzie Śląskiej, by wreszcie poszaleć w Dzikich Gliwicach. Kunszt twórców makiety to najwyższa światowa półka.

A może tylko poobiedni spacer?

Jeżeli jednak masz już czas wypełniony i szukasz pomysłów na krótki poobiedni spacer, to również nasz region obfituje w takie przyjemne miejsca. Bez wątpienia jednym z nich jest Staw Rzęsa w Siemianowicach Śląskich. Dzieciaki wyszaleją się na tutejszym placu zabaw i w bezpłatnym  mini parku dinozaurów, a Ty pospacerujesz po uroczych groblach stawu. Chyba że wolisz Żabie Doły w Bytomiu z ich rozkrzyczanymi łabędziami i perkozami oraz nietuzinkowymi muralami. Choć jeżeli uwielbiasz ptactwo to z pewnością powinieneś zarezerwować sobie czas na Rezerwat Łężczok w Raciborzu — górnośląski ptasi raj niezwykłej urody. Ostatnia już  propozycja zawiera spacer po schodach na wysoką wieżę widokową na meandrach Odry w Zabełkowie koło Chałupek, przy polsko-czeskiej granicy. Oferuje ona piękne widoki na wijącą się rzekę.

Nasze województwo oferuje wiele pięknych i niecodziennych atrakcji. Wszystkie one czekają na nas. Byle pogoda dopisała :)


Źródło: Anna Piernikarczyk / PolskieSzlaki.pl