Wiadomości z Tych

Złomowanie auta - co warto wiedzieć?

  • Dodano: 2022-08-30 07:00, aktualizacja: 2022-08-30 07:06

Wśród wielu pytań na temat sprzedaży auta do skupu, jedno z nich pojawia się nader często. Czy złomowanie auta jest płatne? Nie, przynajmniej nie powinno, a wręcz jest to sposób na odzyskanie części pieniędzy włożonych w samochód. To złomowisko płaci za skupowane pojazdy, a cena w głównej mierze uzależniona jest od wagi pojazdu. Odpowiedzieliśmy zatem na jedno z nurtujących was pytań, postarajmy się zając również innymi kwestiami, które chodzą wam po głowie przed oddaniem auta do złomowania.

Ile można zarobić na złomowaniu auta?

Skoro wiesz już, że to nie ty płacisz złomowisku a ono tobie, to ile można na takiej sprzedaży zarobić? Głównym wyznacznikiem ceny auta jest wartość metali, które trafią do złomowania. Należy przyjąć, że cena kilograma złomu to około 40 groszy, różni się ona jednak zależnie od światowych trendów i w ramach różnych złomowisk. Oznacza to, że za większość aut osobowych będziesz w tanie uzyskać kwoty około 500 zł.

Decydując się na sprzedaż warto sprawdzić czy wybrane złomowisko oferuje również darmowy odbiór auta. W takim wypadku oszczędzasz dodatkowo pieniądze i czas.

Czy złomowane auto musi być kompletne?

Dobra informacja jest taka, że stacja demontażu pojazdów ma obowiązek przyjąć również auta niekompletne. W tym wypadku należy jednak pamiętać, że złomowiska w głównej mierze skupują samochody, których masa wynosi minimum 90% masy widniejącej w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli Twoje auto nie spełnia tych kryteriów musisz się liczyć z dodatkową opłatą, która ustalana jest przez każde złomowisko na indywidualnych zasadach.

Jak wygląda złomowanie auta?

Proces złomowania przebiega w prosty sposób, warto jednak wiedzieć na jego temat nieco więcej. W pierwszej kolejności musisz wybrać odpowiednie złomowisko. Kieruj się tu głównie tym czy dany złom działa zgodnie z prawem i jakie stawki oferuje. Jednym z lepszych złomowisk w naszym kraju jest skup samochodów Adaxs, prowadzący profesjonalną stację demontażu pojazdów.

Przed przyjazdem pracowników złomowiska przygotuj dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (o ile została wydana) oraz umowę kupna-sprzedaży.

Pracownik szrotu unieważni dokumenty oraz tablice rejestracyjne i wyda Ci zaświadczenie o złomowaniu pojazdu. Zależnie od formy rozliczenia, otrzymasz pieniądze do ręki albo na konto, to już zależy od wybranego złomowiska.

Co trzeba zrobić po złomowaniu auta?

Proces złomowania auta został zakończony i co teraz, nic nie musisz już robić? Nie do końca, wciąż masz zobowiązania, których niewypełnienie może kosztować cię nawet 1000 zł. Po otrzymaniu dokumentu potwierdzającego złomowanie pojazdu masz 30 dni na wyrejestrowanie pojazdu. W tym celu udaj się do wydziału komunikacji w swoim mieście i wypełnij wniosek o wyrejestrowanie samochodu. Zabierze ze sobą dowód rejestracyjny, tablice, dowód osobisty oraz zaświadczenie wydane przez złomowisko.
Sam proces wyrejestrowania pojazdu może trwać do 30 dni.

Co z OC po złomowaniu samochodu?

Większość osób złomuje samochodu jeszcze w okresie, gdy ma opłacone OC. Na szczęście część pieniędzy można odzyskać i nie jest to skomplikowane. Wystarczy w swojej ubezpieczalni złożyć odpowiedni wniosek wraz z dokumentami zaświadczającymi o kasacji auta i informację o wyrejestrowaniu samochodu.

Ubezpieczalnia może posiadać własne druki wniosków, należy szukać ich na stronie, a jeśli takich nie znajdziesz możesz zawsze wykonać telefon i dopytać. Jeśli nie ma gotowego wzoru, możesz przygotować go samemu, wystarczy we wniosku podać swoje dane, numer polis oraz numer konta, na które ma zostać zwrócona kwota za niewykorzystane dni. Zwrot ubezpieczenia następuje do 14 dni.

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi poradzisz sobie ze złomowaniem auta. Jak widzisz nie jest to nic skomplikowanego, zwłaszcza gdy wybierze się dobre złomowisko, którego pracownicy odpowiedzą na istotne pytania. Z naszej strony polecamy fachowców ze złomowiska Adaxs, a na teraz to wszystko i widzimy się w kolejnych artykułach.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.