Wiadomości z Tych

Zakładanie firmy a konto w banku

  • Dodano: 2021-03-15 06:00, aktualizacja: 2021-02-25 09:13

Praktycznie większość osób posiada konto osobiste w banku, bo to bardzo komfortowe rozwiązanie. Mając firmę, musimy założyć kolejne konto - dedykowane płatnościom firmowym, za pośrednictwem którego będziemy robić zakupu i regulować płatności z dostawcami oraz pracownikami. Jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Konto firmowe a konto osobiste

Trudno wyobrazić sobie dzisiejsze funkcjonowanie bez konta bankowego, tym bardziej to ważne, gdy prowadzimy własną firmę. Mają działalność gospodarczą, możemy być pewni, że będziemy z niego korzystali każdego dnia. Musi więc być dobrane jak najlepiej i służyć bez zarzutu. Powinniśmy mieć też pewność, że w razie problemów z kontem, obsługa banku szybko i skutecznie zareaguje. To pozwoli zaoszczędzić czas i nerwy, zwłaszcza jak zależy nam na szybkim tempie transakcji, a nie możemy na przykład zalogować się do konta. 

Bardzo często przedsiębiorcy otwierają konto w firmowe w tym samym banku, w którym mają już konto osobiste. To czasem dobry wybór, ale nie zawsze. Na pewno nie powinniśmy się tylko tym parametrem kierować, kiedy planujemy je otworzyć. To tym bardziej istotne, bo zmiana konta firmowego - w odróżnieniu od osobistego - bywa uciążliwa. To dlatego, że jest to związane z wieloma dodatkowymi formalnościami, chociażby przez to, że nowy numer musimy wpisać w wielu dokumentach firmowych, poinformować o tym urząd itd. 

Ważne pytania

Rachunek bankowy dla firmy powinien być przede wszystkim dopasowany do naszych firmowych potrzeb. Wiele zależy bowiem od tego, czy mamy jednoosobową działalność gospodarczą, czy spółkę, ponieważ wiele banków oferuje konta dedykowane różnym obszarom biznesowym. Warto zadać sobie pytanie, czy potrzebujemy fizycznych oddziałów banku, czy wystarczy, jak wszystko załatwimy online. Ta druga opcja w większości sytuacji się sprawdza. Zastanówmy się też nad innymi zagadnieniami, na przykład, jakie operacje bankowe będziemy wykonywać najczęściej, jak często wypłacamy pieniądze z bankomatu, czy z konta będzie korzystać kilka osób, czy tylko my itp. 

Na co zwrócić uwagę?

Nim zdecydujemy się na wybór konta firmowego, dokładnie przeczytajmy regulamin oferty. To istotne, aby zrobić to jeszcze przed podpisaniem umowy, bo później będzie już za późno. Oceńmy, czy propozycja banku nam odpowiada, czy nie ma tu jakichś ukrytych kruczków i dodatkowych kosztów. Istotną kwestią jest również to, ile będą kosztować nas przelewy, szczególnie że w każdej firmie wykonuje się ich wiele. Bezpłatnych przeważnie jest tylko kilka pierwszych, za kolejne trzeba już zapłacić nawet ponad złotówkę. 

Oczywiście, warto dokładnie to przeanalizować, bo niektóre banki dają dostęp do dużej liczby przelewów, także te, które można wysłać do ZUS-u i Urzędu Skarbowego. Oceńmy też, czy i jakie bank pobiera opłaty za kartę i wypłatę pieniędzy z banku. Inną sprawą wartą uwagi są dodatkowe bonusy i premie, z których możemy skorzystać pod warunkiem, że wybierzemy daną ofertę banku. Musimy ocenić, czy rzeczywiście zapewnia ona takie zalety, iż może zachęcić do podpisania umowy. 

Nie ulega wątpliwości, że prowadząc własną firmę, musimy pamiętać o szeregu kwestii. Jedną z nich jest posiadanie konta firmowego, które powinno być dobrane w taki sposób, aby zapewniało korzyści. Praktycznie każdy bank oferuje takie rozwiązanie, więc musimy się zastanowić, na jakich zaletach nam szczególnie zależy. Biorąc wszystkie czynniki pod uwagę, na pewno uda się wybrać idealną ofertę. Zainteresowani tematem powinni też sprawdzić Smart kredyty.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.