Wiadomości z Tych

Wycinka drzew, o czym należy pamiętać?

  • Dodano: 2019-03-21 12:45

Pozbycie się z obrębu posiadanej nieruchomości niechcianego drzewa lub krzewu nie zawsze jest zadaniem prostym na tyle, na ile mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Paradoksalnie - ta prosta czynność wymaga od właściciela posiadłości w wielu przypadkach załatwienia różnego rodzaju formalności oraz uzyskania stanowiska organów samorządowych lub publicznych, zezwalających na usunięcie nasadzeń na nieruchomości.

Oczywiście poza sferą czysto organizacyjną i administracyjną, ważne jest także bezpieczne wykonanie samej czynności wycinki. Należy bowiem zagwarantować pełne bezpieczeństwo dla osób i mienia własnego oraz cudzego, aby nie narazić siebie oraz osób pomagających przy wycince drzew na ewentualną odpowiedzialność karną lub kary administracyjne. Warto mieć przy tym na względzie, że zupełnie inne wymogi związane będą z wycinką drzew rosnących na zwykłych działkach rekreacyjnych i budowlanych, inne natomiast – na terenach oznaczonych w ewidencji gruntów jako lasy i tereny zadrzewione.

Wycinka drzew na własnej posesji

Najczęstszym problemem, z jakim borykają się właściciele działek, na których posadowione są budynki mieszkalne, są dokonane na gruncie nasadzenia, które niejednokrotnie nie dają możliwości prawidłowego zagospodarowania przestrzeni, zgodnie z zamierzeniami i planami w zakresie urządzenia zieleni. We wszystkich tych sytuacjach kwestia kluczową pozostaje to, czy wycinka drzew czy nasadzeń odbywać może się bez informowania właściwych organów administracji, czy też dokonanie tych czynności poprzedzić należy procedurą zgłoszenia albo uzyskania decyzji - zezwolenia administracyjnego. Wbrew obiegowej opinii, która powstała na skutek jednej z nowelizacji przepisów ustawy o ochronie przyrody, w chwili obecnej nie jest tak, że każde drzewo rosnące na własnej posesji można wyciąć bez konsekwencji bez uzyskiwania zgody odpowiedniego organu. Ustawa wskazuje bowiem szereg sytuacji, w których przed dokonaniem wycinki drzew należy dokonać aktów staranności we właściwym urzędzie. Jeżeli zatem zamierzamy przeprowadzić wycinkę, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy nasza sytuacja objęta jest jednym z przepisów ustawy, co nakładać będzie na nas dodatkowe obowiązki konieczne do dopełnienia jeszcze przed rozpoczęciem prac.

Komu powierzyć wycinkę drzew?

Równie istotną kwestią, jak zagadnienia formalnoprawne i administracyjne, jest wybór rzetelnej i sprawdzonej firmy, która wytnie niechciane drzewa i krzewy. W wielu przypadkach, zwłaszcza gdy rośliny te rosną w bliskiej odległości od budynków, dróg publicznych itp., konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie terenu oraz przeprowadzenie działań w taki sposób, aby nie dopuścić do uszkodzenia mienia lub powstania niebezpieczeństwa dla osób postronnych. Zlecając wycinkę drzew profesjonalnym wykonawcom możemy być pewni, że zostanie ona przeprowadzona sprawnie, bezpiecznie i szybko, a przy tym nie będzie nas absorbować i angażować w sposób niepozwalający na oddanie się własnej pracy zawodowej. Firma, której zlecimy wykonanie wycinki, zapewni też uprzątnięcie terenu.

więcej na stronie Komplex Breuer

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.