Wiadomości z Tych

Wybieramy rowerek biegowy dla 3-latka i model dla 7-latka

  • Dodano: 2021-08-11 13:45

Jeśli chcesz sprawić dziecku w swojej najbliższej rodzinie prezent, który dostarczy mu wiele radości, a zarazem zachęci do aktywności fizycznej, wybierz rowerek. Który model będzie odpowiedni dla 3-latka? Na jakie kryteria warto zwracać uwagę podczas zakupu? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

 

Kryterium numer 1: koła

Przeciętny 3-latek mierzy około 1 m wzrostu. Dlatego też odpowiednim wyborem będzie dla niego rower, którego koła mają średnicę 10, 12 lub 14 cali. Nabywając model dla malucha, warto uwzględnić również możliwości motoryczne konkretnego dziecka, jak też długość jego rąk i nóg. W przypadku małych dzieci dobrą opcją będzie rower biegowy na kołach pompowanych. Modele z kołami piankowymi nie sprawdzą się na trudniejszych nawierzchniach.

Kryterium numer 2: wysokość siodełka i osłona łańcucha

Wybierając rowerek dla 3 latka istotna jest także wysokość siodełka. Łatwo to sprawdzić, zachęcając pociechę do tego, aby usiadła na siodełku i oparła stopy o podłoże. Jeśli udaje jej się to przy zachowaniu równowagi, to wysokość siodełka jest odpowiednia. Kluczowa pod kątem bezpieczeństwa jest też obecność osłony łańcucha. Uniemożliwia ona wkręcanie się elementów odzieży i ewentualną wywrotkę tym spowodowaną.

Kryterium numer 3: elementy dodatkowe

Wsparciem w ochronie dziecka przed skutkami wywrócenia się na twardym podłożu będzie kask oraz ochraniacze na nogi czy specjalne rękawiczki. Pozwolą one ograniczyć ryzyko zadrapań, siniaków i zdartej skóry na nogach czy rękach. Elementem chroniącym ciało powinny być też pełne buty, które zapobiegają wyślizgiwaniu się i niekontrolowanemu przesuwaniu stóp.

 

Rower biegowy – lekcja jazdy

Rowerek biegowy stanowi często pierwszy w życiu model pojazdu, którym porusza się dziecko. Jest to dobry sposób na trenowanie równowagi malucha. Ponadto rowerki tego rodzaju są oparte o fizjologiczną czynność chodzenia. Najbezpieczniejszy na lekcję jazdy jest teren zarośnięty równo przystrzyżoną trawą. Nie warto uczyć małego dziecka jazdy na twardym, asfaltowym podłożu, gdyż upadek na nie może być dotkliwszy w skutkach.

 

Dlaczego warto zdecydować się na rowerek biegowy drewniany?

Rowerki drewniane, w porównaniu do tych wykonanych z metalu bądź tworzyw sztucznych, charakteryzują się dużo większą estetyką. Lepiej też wpisują się w ekologiczne trendy. Drewniany rowerek może jednak nieco gorzej niż pozostałe modele znosić kontakt z wilgocią. Jeszcze przed zakupem należy zwrócić uwagę również na to, czy dany model ma możliwość swobodnej regulacji wysokości siodełka (większość rowerków wykonanych z drewna takiej regulacji nie ma).

Najlepszy rower na prezent dla 7-latka - jaki powinien być?

Jeśli chodzi o prezent dla 7 latka w postaci roweru, to przy zakupie należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów. Dzieci w tym wieku zazwyczaj dobrze opanowały już umiejętności związane z koordynacją, dlatego warto nabyć taki model, który będzie wersją mini roweru dla dorosłych. Optymalne dla nich będą więc koła o średnicy równej 24 calom. Są one tylko nieco większe od tych spotykanych w rowerach dla dorosłych. Najważniejszym parametrem jest rozmiar jednośladu. Należy uważać na zakup zbyt dużego roweru, na którym pociecha nie będzie czuć się zbyt pewnie i który będzie dla niej zbyt ciężki. Optymalny będzie egzemplarz wyposażony w aluminiową ramę. W przypadku modeli kupowanych "na wyrost" pociecha często ma usadowione siodełko zdecydowanie powyżej swoich potrzeb, przez co nie może swobodnie kierować jednośladem.

Jakie są jeszcze istotne kryteria wyboru roweru dla 7-latka?

Istotna jest również sama waga roweru. Im lżejszy, tym większy komfort związany z jego przenoszeniem czy podnoszeniem z ziemi tuż po upadku. przy zakupie należy też dopilnować, aby wybierany model miał ramę z niskim przekrokiem. Dzięki temu dziecku będzie łatwiej wsiadać na rower i z niego zsiadać. Konstrukcja samego siodełka przekłada się wprost na komfort jazdy. Oczekiwania, jakie powinno się mieć względem niego, to przede wszystkim optymalna szerokość i odpowiednia miękkość. W aktualnie oferowanych modelach dla dzieci popularne są hamulce V-brake, bezproblemowe w serwisie i ewentualnej naprawie. Pomocne podczas rowerowych przejażdżek będzie obecność bagażnika, dzwonka i koszyka. W kwestii stylistyki zdania i gusta są podzielone. Mali chłopcy cenią sobie zazwyczaj "górale", dziewczynki zaś miejskie rowery retro w pastelowej kolorystyce. Kolor i detale roweru warto pozostawić do wyboru samemu zainteresowanemu. Istotna jest też obecność przerzutek, które są odpowiedzialne za siłę wkładaną w osiągnięcie prędkości. Warto zwrócić uwagę na pojazd z przerzutkami wewnętrznymi, które cechują się większą wytrzymałością i trudno o ich awarię. Dobrze też, aby rower był wyposażony w błotniki, które chronią pojazd i odzież dziecka przed zachlapaniem, gdy akurat wjedzie w kałużę.

Podsumowując, zakup roweru dla najmłodszych powinien być poprzedzony gruntowną analizą jego budowy i wyposażenia. Tylko wtedy wybór okaże się trafiony i przełoży się na jak największy komfort dziecka.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.