Wybór systemu zarządzania treścią na strony internetowe, to jedna z tych ważnych decyzji, które będziesz musiał podjąć podczas jej tworzenia. Jeśli Twój wybór padnie na WordPress, to z pewnością nie będziesz w mniejszości.
WordPress od lat cieszy się ogromną popularnością, wykorzystywany jest zarówno przez osoby samodzielnie budujące własne witryny, jak i przez profesjonalistów. Jeśli natomiast jeszcze nie jesteś przekonany co WordPressu, poniżej postaram się rozwiać Twoje wątpliwości.
WordPress król wśród CMS-ów
WordPress jest często nazywany królem CMS-u, oczywiście nie dzieje się tak, bez powodu. Ten system zarządzania treścią z roku na roku zajmuje pierwsze miejsce wśród wybieranych CMS-ów. Tak jak wspomniano we wstępie, nie jest on ulubieńcem jedynie, osób zaczynających swoją przygodę z budowaniem stron internetowych, ale równie chętnie sięgają po niego profesjonalne agencji interaktywne. Na podstawie WordPress działają zarówno niewielkie witryny, jak i duże i popularne portale, co pozwala myśleć, że faktycznie ten system zarządzania treścią na własnej stronie www, jest i będzie naszym najlepszym wyborem.
WordPress słowniczek pojęć:
Przeglądając pierwszy raz informacje na temat CMS-ów, możemy w łatwy sposób nieco się pogubić wśród różnych zwrotów i pojęć, które są nam zwyczajnie obce, szczególnie jeśli tworzenie stron internetowych to nie jest nasza, praca, a jedynie odkryta pasja, z którą zaczynamy właśnie przygodę.
Poniższe pojęcia wraz z wytłumaczeniem, pomogą nam lepiej zrozumieć WordPress i to, co z nim związane:
CMS-system zarządzania treścią na responsywnej stronie www, którym jest WordPress, ma na celu umożliwić i ułatwić zbudowanie oraz prowadzenie witryny internetowej, a także jej późniejszą aktualizację i rozbudowę.
Plugin/wtyczka- wszelkie wtyczki (pluginy) pozwalają na rozszerzenie funkcjonalności Twojej firmowej strony internetowej. Wybierając WordPress, będziesz miał dostęp do naprawdę imponującej ilości wtyczek, które ułatwią Ci prowadzenie własnej witryny.
Motyw/szablon- to pojęcie odnosi się do samego wyglądu strony internetowej na WordPress. Motyw to zbiór plików, które określają wygląd strony, możesz je dowolnie dostosować, zmieniać i dodawać.
Kokpit- to panel administracyjny Waszej strony www, to właśnie z poziomu kokpitu zarządzasz własną witryną: edytujesz podstrony, dodajesz wpisy, czy instalujesz wtyczki.
PHP- dynamiczny język programowanie, w którym został napisany WordPress
Repozytorium WordPress- to oficjalny i bezpieczny zbiór wtyczek, motywów i szablonów, które możemy instalować, znajdziesz go pod adresem www.wordpress.org.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące stron www na WordPress
Czy WordPress jest darmowy?
WordPress to model oprogramowania typu open source, co oznacza, że jest on jak najbardziej darmowy. Licencja na, której został wydany WordPress -GNU General Public License (GPL), oznacza, że użytkownicy mogą go pobierać i instalować nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. Oczywiście nie oznacza to, że tworzenie i posiadanie własnej witryny nie wiąże się z żadnymi kosztami, jednak jeśli brać pod uwagę sam CMS, to tak, jest darmowy.
Jak dbać o bezpieczeństwo i czy jest się czego obawiać?
Ze względu na swoją ogromną popularność WordPress jest bardziej narażony na ataki hakerskie, czy różne wirusy, nie oznacza to jednak, że nie jest on bezpieczny. Jeśli zastosujemy się do kilku wskazówek, powinniśmy móc spać spokojnie:
- po pierwsze instaluj wtyczki tylko ze znanego źródła, oraz takie, które są często aktualizowane, mają dużą liczbę pobrań i pozytywne opinie
- po drugie aktualizacja zarówno całego systemu, jak i każdej wtyczki, to niezwykle ważne, jeśli chodzi o kwestie związane z bezpieczeństwem firmowej strony internetowej
- po trzecie twórz kopie zapasowe, czasami może się okazać, że pomimo trudu, jaki włożymy w ochronę strony i tak padniemy ofiarą złośliwego oprogramowania. Tworzenie kopii zapasowych wówczas będzie dla nas jedynym ratunkiem, aby nie stracić wszystkich danych.
Jakie strony stworzę dzięki WordPress?
W tej kwestii nie ma ograniczeń, ten CMS pozwala na stworzenie niemal każdego rodzaju witryny, może być to blog, sklep internetowy, czy strona firmowa. Prosta i intuicyjna obsługa umożliwia pracę z nim osobą, które nie posiadają dużej wiedzy programistycznej.
Strona internetowa na WordPress tak czy nie?
Przyglądając się bliżej temu systemowi zarządzania treścią, możemy śmiało stwierdzić, że jest on naprawdę dobrym wyborem. Prosta obsługa, duża ilość wtyczek i motywów, oraz ciągły rozwój, to tylko jedne z niewielu zalet WordPressu. Korzystając z niego, z pewnością się nie zawiedziemy oraz w znacznym stopniu ułatwimy sobie pracę nad stroną internetową, poprawiając jej funkcjonalność.