Wiadomości z Tych

Specjalistyczne czyszczenie suchym lodem

  • Dodano: 2019-07-31 12:30

Czyszczenie suchym lodem to bezinwazyjna metoda, coraz częściej stosowana w przemyśle, w niemal każdej jego gałęzi, np. w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, metalurgicznym bądź motoryzacyjnym. Bez problemu czyści maszyny i urządzenia, usuwa z nich farby, lakiery i silikon a także ślady po tłuszczu, smole bądź gumie. Przewagą tej metody nad tradycyjnym piaskowaniem jest nie tylko wysoka skuteczność, ale przede wszystkim nie powoduje zużycia czyszczonych elementów ani nie pozostawia odpadów.

Na czym polega czyszczenie suchym lodem?

Piaskowanie suchym lodem to innowacyjna metoda czyszczenia strumieniowego, w której wykorzystuje się granulat CO₂ o temperaturze -79⁰C.  Wyrzucony strumień lodu pod wysokim ciśnieniem i z dużą prędkością, uderza w czyszczoną powierzchnię. W wyniku znacznej różnicy temperatur i energii kinetycznej, następuje pęknięcie zabrudzonej warstwy, lakieru bądź rdzy. Cząstki wyrzuconego granulatu wnikają w powstałe szczeliny i przechodzą ze stanu stałego w gazowy. Następuje sublimacja. Taka zmiana stanu powoduje zwiększenie objętości zastosowanego środka, a tym samym „wysadzenie” zabrudzonej warstwy.

Co czyścimy suchym lodem?

Czyszczenie suchym lodem znalazło zastosowanie w niemal każdej gałęzi przemysłu. Za jego pomocą można wyczyścić:

  • taśmy przemysłowe / produkcyjne,
  • formy odlewnicze,
  • taśmy transportowe,
  • maszyny przemysłowe,
  • podłogi i posadzki na halach przemysłowych.

Zalety czyszczenia suchym lodem

Czyszczenie suchym lodem jest metodą nieinwazyjną i niezwykle skuteczną. Usuwa z powodzeniem zabrudzenia przemysłowe z linii produkcyjnych, takie jak stopiony cukier czy karmel, radzi sobie ze smarami i olejami. Nie niszczy czyszczonej powierzchni i dociera w trudno dostępne zakamarki. „Jest świetnym rozwiązaniem w sytuacji czyszczenia miejsc, gdzie kategorycznie zabronione jest użycie wody” – tłumaczy pan Mieszko K. z firmy sprzątającej Kastelnik. „Podczas czyszczenia bowiem nie wytwarza się wilgoć. Doskonale się to sprawdza w przypadku czyszczenia elementów wrażliwych na korozję”.

Wielką zaletą czyszczenia lodem jest krótki czas jego przeprowadzania. Nie ma potrzeby demontowania linii produkcyjnych ani suszenia maszyn po skończonym procesie czyszczenia, a to oznacza, że nie ma konieczności wstrzymywania produkcji.

Jest to metoda całkowicie bezpieczna dla środowiska. Jej zastosowanie nie wymaga użycia żadnych środków chemicznych ani rozpuszczalników, nie powstają toksyczne opary. Nie ma również zbędnych odpadów ani nie istnieje problem odprowadzania zanieczyszczonej wody. Lód przechodzi do powietrza w stanie gazowym i nie powoduje powstania toksycznych oparów. Do posprzątania pozostają jedynie resztki odspojonego brudu.
 


Źródło: Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.