Wiadomości z Tych

Smog - co powinieneś o nim wiedzieć?

  • Dodano: 2019-03-21 13:00

Coraz częściej, szczególnie w okresie zimowym, słyszy się o smogu. Panuje powszechne przekonanie, że zmagają się z nim głównie duże miasta oraz miejscowości w kotlinach czy w górach, gdzie brak naturalnych korytarzy powietrznych. Jednak instalując dowolną aplikację, które pokaże nam parametry powietrza, okazuje się, że wcale tak optymistycznie nie jest - zanieczyszczenie powietrza rozlewa się na coraz większe obszary Polski. Smog może powodować wiele chorób (zwłaszcza związanych z drogami oddechowymi), a argument, że „dawniej tego nie było” jest zwyczajnym kłamstwem - po prostu problem nie był tak bardzo „rozdmuchany” przez media. Co powinniśmy wiedzieć o smogu? Czy zamiana w naszych domach pieca węglowego na piec gazowy pomoże, tak jak sugerują niektórzy?

Co to jest ten smog?

Na początku zastanówmy się, czym ten smog tak naprawdę jest. Kojarzymy go z gryzącym dymem, zalegającym nad danym terytorium. W rzeczywistości wcale nie trzeba ograniczenia widoczności, by stwierdzić znaczne zanieczyszczenie powietrza smogiem. Jeśli już tak się dzieje, to konieczna jest  mieszanka mgły oraz spalin pochodzących z samochodów oraz - przede wszystkim - naszych domów, miejsc pracy czy zakładów przemysłowych. Najczęściej widzimy ten problem zimą, kiedy zaczynamy palić w piecu na węgiel. Jednak o wiele gorszym produktem, który powoduje większe wytwarzanie smogu, są różnego rodzaju śmieci, jakie w wielu domach trafiają do kotłów. Niestety, do dzisiaj pokutuje w Polsce przeświadczenie, że do pieca można wrzucić wszystko: śmieci, opakowania, plastikowe butelki, stare ubrania czy lakierowane drewno. A należy mieć świadomość, że ich spalanie powoduje proces dostawania się do atmosfery wielu związków chemicznych, które są dla nas trujące.

Czemu smog jest zagrożeniem?

Smog jest największym zagrożeniem nie tylko dla małych dzieci, osób starszych i astmatyków, ale i zdrowych dorosłych. Długotrwałe przebywanie w miejscach, gdzie jest zanieczyszczone powietrze, może przyczyniać się do powstawania raka płuc, raka krtani, przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolności oddechowej, astmy czy choroby niedokrwiennej serca. Może być także powodem niskiej masy urodzeniowej noworodka, czy też różnych alergii.

Jak temu wszystkiemu zapobiec?

Aby zapobiec smogowi, bardzo potrzebna jest edukacja społeczeństwa. Musimy zacząć od siebie. Kiedy możemy, przesiądźmy się na komunikację zbiorową i nie produkujmy kolejnych spalin. Ponadto ważne jest czym palimy w domach - jeżeli nas stać, warto pomyśleć nad piecem gazowym czy też energią odnawialną. Stanowczo odradzamy spalanie śmieci czy też najtańszego węgla, który jest zazwyczaj bardziej szkodliwy. W różnych miastach są przeprowadzane szkolenia jak prawidłowo palić, by wytwarzać mniej spalin (np. rozpalanie od góry). Również trzeba dodać, że w niektórych miejscach można uzyskać dotację na piec gazowy. Choć on także emituje spaliny, to jednak jest o wiele wydajniejszą oraz bardziej ekologiczną opcją, gdyż produkuje mniej substancji szkodliwych. Jeżeli specjalista dobierze nam odpowiedni piec gazowy, to także poczujemy różnicę na rachunku. Warto wybierać do tego celu renomowane firmy, takie jak: https://www.immergas.pl/.  Dzięki temu mamy pewność, że dobierzemy idealny dla nas egzemplarz. Co ciekawe, możemy wybrać taki piec gazowy, który będzie ogrzewał zarówno wodę, jak i nasze kaloryfery. Istnieją też kotły dedykowane jednej z tych czynności (jednofunkcyjne).

Smog to poważny problem współczesnego społeczeństwa. Mieszkając w Zakopanem czy w Krakowie, zimą można na własnej skórze przekonać się, że powietrze brzydko pachnie, a nasze samopoczucie pogarsza się. Pomyślmy więc o następnych pokoleniach i szukajmy rozwiązań, które pozwolą im cieszyć się czystym powietrzem i zdrowiem.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.