Wiadomości z Tych

Ślusarz - nie tylko "Pan od dorabiania kluczy"

  • Dodano: 2019-12-03 09:00

Ze ślusarzem najczęściej mamy kontakt wtedy, gdy idziemy dorobić klucze do mieszkania. Często przydaje nam się dodatkowy komplet, gdy zostawiamy mieszkanie pod opieką rodziny lub korzystamy z usług niani lub petsittera. Ślusarz zajmuje się jednak także innymi rzeczami

Kim jest ślusarz?

Ślusarz to ogólna nazwa obejmująca rzemieślników obrabiających metal na zimno, czyli bez spawania i przetapiania. W odróżnieniu od kowala nie zajmuje się więc kuciem na zimno, lecz piłowaniem, cięciem, szlifowaniem i kształtowaniem wstępnie uformowanych kawałków metalu, a nie surowej bryły. Jak przedstawiciele wielu zawodów rzemieślniczych, także ślusarze czasami zajmują się rzemiosłem artystycznym – wyrobem biżuterii czy ozdobnych drobiazgów. Oprócz tego najczęstszymi zajęciami wykonywanymi przez ślusarzy jest wykonywanie i naprawa narzędzi oraz zamków.

Cechy dobrego ślusarza

Jak każde rzemiosło, ślusarstwo wiąże się z pewnymi predyspozycjami, które pomagają w wykonywaniu zawodu. Dobry ślusarz powinien być sprawny manualnie, mieć dobrą koordynację ręka-oko i mieć przynajmniej podstawowe umiejętności techniczne. Ślusarzem może zostać każdy, jednak wymagane jest ukończenie odpowiedniej szkoły lub kursu zawodowego. 

Gdzie pracują ślusarze?

Ślusarzy spotykamy najczęściej w galeriach handlowych w punktach dorabiania kluczy. Są jednak również firmy świadczące wszechstronne usługi związane z zamkami, takie jak ta: https://zamki.sos.pl/ Korzystając z usług takich firm można nie tylko dorobić klucz, ale także wymienić zamek czy skorzystać z pogotowia ślusarskiego. Często można też zrealizować nietypowe zamówienie, np. gdy mamy zabytkowe drzwi z oryginalnym zamkiem, ale chcielibyśmy zwiększyć jego bezpieczeństwo i usprawnić działanie, to warto zwrócić się do ślusarza, który zainstaluje nową wkładkę do zabytkowej oprawy. Ślusarza można zatrudnić także do tak błahej z pozoru sprawy jak zgubiony kluczyk do zapinki rowerowej – będzie on w stanie „uwolnić” nasz jednoślad i dorobić klucz do zapinki – przy lepszej klasy zapięciach może to być bardziej opłacalne, niż kupowanie nowej blokady.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.