Chyba wszyscy pamiętamy tę radość okresu dzieciństwa, kiedy w zimowy poranek budziliśmy się, by zobaczyć pierwszy śnieg za oknem. Oznaczało to tylko jedno – popołudniowe wyjście na sanki! Dziś zima nie jest już tak mroźna i biała, jednak wciąż od czasu do czasu możemy się cieszyć opadami śniegu. Aby sprawić przyjemność naszym pociechom, warto rozważyć zakup odpowiedniego pojazdu na płozach.
Idealna konstrukcja sanek dla dzieci
Aby sanki były bezpieczne i wytrzymałe, a jednocześnie doskonale zjeżdżały z nawet najbardziej stromych pagórków, powinny spełniać określone parametry.
Kluczowym elementem są tu płozy. Najlepiej, aby ich kształt przypominał owalne rurki lub by były wykonane z takiego materiału. Gwarantuje to lepszą stabilizację toru jazdy, a w konsekwencji mniejsze ryzyko, że sanki się przewrócą.
Po drugie – amortyzacja. Warto, aby zakończenia płóz były wygięte w tzw. baranie rogi. Oprócz ochrony dziecka w przypadku zderzenia (np. z innymi sankami), pozwalają także na lepsze odgarnianie śniegu na boki.
Trzecim elementem gwarantującym sukces w wyścigach na sankach są podpórki na stopy. Zwykle zjeżdżamy w pozycji siedzącej i to wtedy są one najbardziej przydatne. Jeśli jednak chcemy pokonać górkę leżąc na brzuchu, możemy z nich zwyczajnie nie korzystać.
Sanki drewniane czy plastikowe?
Kupując dziecięce sanki, stajemy przed wyborem: z jakiego materiału powinny być wykonane? Sanki drewniane są cięższe i bardziej wytrzymałe, dzięki czemu mają szansę przetrwać co najmniej kilka sezonów. Powinny także wytrzymać, jeżeli od czasu do czasu dorośli zdecydują się na dołączenie do zimowej zabawy! Mają jednak swoje mankamenty, które ujawniają się przede wszystkim w okresie ich przechowywania. Drewno musi być impregnowane, aby nie zaczęło butwieć i nie stanowiło pożywki dla korników i innych insektów. Ponadto ciągnięcie ciężkich drewnianych sanek po nadmiernie mokrym śniegu może się przerodzić w ciągnięcie ich po asfalcie, a w konsekwencji doprowadzić do szybkiego zużycia płóz. Trudniej też wygrać zawody w zjeżdżaniu na czas, jeżeli siedzimy na sankach drewnianych. Powietrze stawia im znacznie większy opór.
Sanki plastikowe są lżejsze i bardziej zwrotne, a do tego często pozbawione klasycznych płóz. Dzięki temu jeżdżą szybciej, ale też są mniej wytrzymałe na wstrząsy. Takie sanki łatwo połamać, a jeszcze łatwiej zarysować i sprawić, że nie wyglądają już ładnie. Dobrą stroną sanek plastikowych jest jednak fakt, że ich czyszczenie i przechowywanie jest dziecinnie łatwe. Specjalnym rodzajem sanek plastikowych są tzw. ślizgacze – popularne wśród najmłodszych jabłuszka. Nie rozwijają zbyt dużych prędkości, dzięki czemu dzieci mogą się nimi bawić już od 3. roku życia.
Sanki z oparciem i ze śpiworem
Producenci prześcigają się w wytwarzaniu najróżniejszych modeli sanek specjalnych. W sklepach możemy dziś znaleźć sanki na szerokich płozach typu pojazd śnieżny. Inne dodatkowe elementy sanek to m.in.
- oparcia,
- pasy bezpieczeństwa,
- kierownice,
- śpiworki.
Sanki z oparciem, a także sanki ze śpiworkiem mają zastosowanie głównie wówczas, gdy nasze dziecko jest jeszcze za małe, aby samodzielnie na nich zjeżdżać. Wtedy zabawka pełni głównie funkcję pojazdu na płozach, który dorosły może ciągnąć na sznurku lub pchać za pomocą specjalnego drążka (podobnego do tych, których używa się podczas nauki jazdy na rowerze). Istnieją także specjalne rodzaje sanek dla rodzeństwa (tzw. modele twin albo duo), jak również sanki turbo o aerodynamicznym kształcie, na których łatwiej uzyskać duże przyspieszenie.
Szeroki wybór różnego rodzaju sanek znajduje się w sklepach Go Sport. Po te i inne akcesoria zimowe zapraszamy do oddziałów stacjonarnych oraz na naszą stronę internetową!