Wiadomości z Tych

Przyczepy gastronomiczne czy warto?

  • Dodano: 2021-10-07 10:15

Nasze upodobania na przestrzeni lat uległy sporej zmianie. Sytuacja ta tyczy się również branży gastronomicznej, której rok temu przyszło mierzyć się z pandemią. Chwilowe osłabienie i wzrost cen spowodowały, że inwestorzy zastanawiają się nad opłacalnością prowadzenia restauracji - zarówno tych stacjonarnych, jak i mobilnych. Czy warto dalej interesować się biznesem w gastronomii, mając na uwadze możliwy powrót obostrzeń?

Przyczepy gastronomiczne - czy warto?

Jak wynika z opinii właścicieli food trucków i przyczep gastronomicznych prowadzenie biznesu tego typu jest dochodowe i stosunkowo proste w realizacji. Cały proces logistyczny jest zdecydowanie prostszy niż w przypadku tradycyjnych lokali gastronomicznych. Należy jednak pamiętać, że każdy biznes wymaga odpowiedniego planu biznesowego i zaangażowania, aby w przyszłości okazać się dochodowym. Klienci bardzo szybko poznają się na biznesach nastawionych na zysk i oferujących słabe jakościowo jedzenie. Konkurencja jest na tyle duża, że na rynku utrzymują się miejsca z dobrym planem biznesowym, stworzone z pasji do jedzenia. 

Branża gastronomiczna a pandemia

Sytuacja związana z pandemią jest niepewna, jednak przewagą food trucków jest to, że można je wynająć z pełnym zapleczem kuchennym i w razie niepowodzenia przerwać działalność. Dodatkowo food trucki królują wśród opcji jedzeniowych na wynos, które w ostatnim roku przeżyły prawdziwy rozkwit. 

Czy klienci wrócili? Klientów punktów gastronomicznych przybywa z każdym dniem - z całą pewnością ludzie tęsknili za normalnością i chcą spotykać się ze znajomymi rodziną na mieście w towarzystwie pysznego jedzenia. 

Jak zacząć? Zakładanie przyczepy gastronomicznej krok po kroku

Branża gastronomiczna potrafi zagwarantować ogromny przychód pod warunkiem, że jest dobrze zarządzana. Sam pomysł i pasja to trochę za mało - każdy biznes musi opierać się na dobrym biznesplanie. Analiza konkurencji rozważenie kilku scenariuszy i wybranie optymalnego miejsca na prowadzenie działalności odgrywają kluczową rolę. Poza tym nie można zapominać o tzw. kosztach stałych, które stanowią ogromną część wydatków.
Lokalizacja przyczepy gastronomicznej

Decydując się na wybór przyczepy gastronomicznej, zyskujemy niemal niczym nieograniczoną swobodę w przemieszczaniu się. Możliwości zmiany lokalizacji biznesu i dostosowania jej do potrzeb klientów to olbrzymia przewaga nad tradycyjnymi restauracjami. Gdzie zatem najlepiej postawić przyczepę? 

  • w centrum miasta - w pobliżu innych lokali, na tle których będziemy mogli wyróżnić się ciekawym menu, 
  • w miejscowościach turystycznych - ciągły ruch turystów oznacza spory zysk na właściciela przyczepy, 
  • na osiedlach - tam, gdzie rodziny z dziećmi i zabiegani ludzie, tam pojawia się potrzeba korzystania z rozmaitych usług - w tym gastronomicznych, 
  • przy siedzibach dużych firm - pracownicy chętnie korzystają z opcji zakupu ciepłego i pysznego lunchu. 

Wymogi sanitarne

Przyczepa gastronomiczna musi spełniać szereg wymogów sanitariatu, dlatego zastanów się, czy zająć się tym na własną rękę, czy oddasz to zadanie w ręce doświadczonej firmy. Na rynku istnieje wiele firm zajmujących się dostosowaniem przyczep do obowiązujących wymogów i oczekiwań klienta. Jedna z największych na polskim rynku jest Bannert producent przyczep gastronomicznych i food trucków. Dziesiątki realizacji tej firmy to najlepszy wyznacznik tego, że warto jej zaufać. Dobrze zaprojektowana przyczepa gastronomiczna to ergonomiczne miejsce pracy, które spełnia wszystkie normy i przyciąga klientów, a co za tym idzie generuje przychód.

Udogodnienia dla klientów 

Przy zakładaniu biznesu gastronomicznego warto wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, inwestując w nowoczesne rozwiązania. O czym dokładnie mowa? Przede wszystkim o bezgotówkowych metodach płatności, dowozie, profilach na social mediach czy uwzględnieniu swojej firmy w aplikacjach z jedzeniem. 

Wybór odpowiedniego menu - zaskocz czymś klientów!

Serwując słabej jakości jedzenie, nie utrzymasz się na powierzchni. W przyczepach gastronomicznych możesz stworzyć wiele dań i napojów - ważne, by postawić na coś, czego brakuje na lokalnym rynku. Menu w gastronomii mobilnej jest nieco uboższe niż w tradycyjnej restauracji, ale dzięki temu logistyka jest łatwiejsza i firma kojarzy się z konkretnym produktem. Interesuje Cię ten temat? Zachęcamy do przeczytania innych naszych artykułów!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.