Wiadomości z Tych

Przewodnik dla początkujących po diecie ketogenicznej

  • Dodano: 2022-07-01 15:00

Dieta ketogeniczna opiera się na spożywaniu wysokiej zawartości tłuszczu, a niskiej węglowodanów. Podczas stosowania tej diety organizm czerpie energię z tłuszczów zamiast z węglowodanów. Proces ten znany jest pod nazwą ketozy. Chociaż dieta jest trudna do utrzymania i wymaga dokładnego monitorowania, przynosi wiele korzyści. Dieta ketogeniczna jest również znana jako dieta "keto" lub dieta "dobrego" cholesterolu ze względu na jej pozytywny wpływ na poziom cholesterolu LDL (czyli "złego"). Ze względu na swój restrykcyjny charakter, dieta ketogeniczna nie jest dobra dla wszystkich. Jednak jeśli jesteś sportowcem chcącym poprawić swoje wyniki lub osobą ćwiczącą rekreacyjnie, która chce zwiększyć utratę tłuszczu przy jednoczesnym zachowaniu masy mięśniowej, może być ona warta rozważenia.

Co to jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna opiera się na założeniu, że organizm ludzki woli wykorzystywać tłuszcz jako źródło energii, ale gdy nie ma go pod ręką, wykorzystuje glukozę (cukier). Dieta ma na celu stworzenie i utrzymanie stanu "ketozy" w organizmie, w którym jest on zmuszony do rozkładania tłuszczu i wykorzystywania go jako energii. Osiągnięcie ketozy oznacza wyeliminowanie z diety wszystkich węglowodanów, w tym warzyw. Określa się ją także mianem "ketozy odżywczej", "niskowęglowodanowej" lub "wysokotłuszczowej".

Kto powinien stosować dietę ketogeniczną?

Dieta ketogeniczna jest odpowiednia dla osób, które chcą przybrać na wadze, zwiększyć swoją sprawność sportową lub schudnąć. Jest to również najlepsza dieta dla osób cierpiących na cukrzycę, ponieważ reguluje poziom cukru we krwi, poprawia wrażliwość na insulinę i obniża poziom insuliny w krwiobiegu. Może także pomóc w utracie tłuszczu w okolicach brzucha, gdzie jest on najbardziej szkodliwy dla zdrowia.

Jednak dieta ta nie jest odpowiednia dla wszystkich. Nie należy jej stosować u osób cierpiących na poważne choroby przewlekłe, takie jak rak, choroby serca lub nerek, a także u kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Dieta ketogeniczna nie jest także odpowiednia dla dzieci i młodzieży. Ludzki mózg nie jest w pełni rozwinięty do 25 roku życia, dlatego dzieci i nastolatki potrzebują zbilansowanej diety zawierającej węglowodany, aby wspomagać rozwój mózgu.

Jak stosować dietę ketogeniczną?

Pierwszym krokiem w kierunku stosowania diety ketogenicznej jest obliczenie dziennego wydatku energetycznego. Następnie należy ustalić spożycie białka na poziomie 1,5 grama na kilogram aktualnej masy ciała. Następnie należy obliczyć spożycie tłuszczu, biorąc dzienny wydatek energetyczny i dzieląc go przez całkowitą liczbę godzin ćwiczeń w ciągu dnia. Na koniec ustal spożycie węglowodanów na poziomie kalorii pozostałych z obliczenia wydatku energetycznego, pomniejszonych o pozostałe dwa makroskładniki. Dieta ketogeniczna wymaga stosowania diety wysokotłuszczowej i niskowęglowodanowej, w której dzienne spożycie kalorii wynosi od 50% do 70% tłuszczu, od 15% do 30% białka i od 5% do 10% węglowodanów.

Korzyści płynące z przestrzegania diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna przynosi wiele korzyści, m.in. poprawia stan zdrowia, zwiększa wydolność sportową i pomaga schudnąć. Jest też skutecznym sposobem leczenia chorób przewlekłych, takich jak rak, cukrzyca i padaczka. Stosowanie diety ketogenicznej może pomóc w utracie tłuszczu w okolicy brzucha. Może także pomóc w utracie wagi, poprawić poziom cukru we krwi, zwiększyć wrażliwość na insulinę i poprawić poziom cholesterolu. Diety ketogeniczne są także skuteczne w leczeniu padaczki u dzieci, o ile są stosowane pod nadzorem lekarza.

Wady diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna jest restrykcyjną dietą, która wymaga od ciebie spożywania pokarmów wysokotłuszczowych. Choć jest ona zdrowa w umiarkowanych ilościach, może być niezdrowa, jeśli przesadzisz z jej stosowaniem. Nadmierne ilości tłuszczu w diecie są powiązane z niektórymi chorobami, np. serca. Dieta ketogeniczna jest także trudna do utrzymania, zwłaszcza dla osób, które są aktywne fizycznie. Trzeba obliczać liczbę kalorii, które się spala, i liczbę kalorii, które się spożywa każdego dnia. Wyzwaniem jest także dostarczenie organizmowi wszystkich składników odżywczych, których potrzebuje przy stosowaniu diety wysokotłuszczowej.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja dieta jest optymalnie zbilansowana, skorzystaj z oferty cateringu, który współpracuje z dietetykami. To właśnie dietetyk ustala, jakie składniki i w jakiej ilości powinny wejść w skład danego posiłku, wedle różnych zapotrzebowań, czy rodzaju diety. Catering dietetyczny https://afterfit-catering.pl/ to super rozwiązanie nie tylko dla zabieganych

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.