Wiadomości z Tych

Program Mój Prąd - dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej

  • Dodano: 2019-11-15 11:45

„Mój Prąd” to nowy rządowy program, który rozpoczął się pod koniec sierpnia tego roku. Jest on skierowany do wszystkich gospodarstw na terenie kraju oraz zakłada dofinansowanie dla tych konsumentów, którzy planują założyć mikro-instalację fotowoltaiczną. Biorąc udział w projekcie, otrzymać można dofinansowanie w wysokości nawet 5000 złotych. Warto się spieszyć, bo zapisy już się zaczęły, choć budżet projektu jest dość wysoki, wynosi on bowiem miliard złotych.

Kto może wziąć udział w programie „Mój prąd"?

Przede wszystkim, wziąć udział w programie może każdy, kto wytwarza energię elektryczną na własne potrzeby. Wymagania to posiadanie gospodarstwa na terenie kraju oraz zakup jak też instalacja całkowicie nowego urządzenia wyprodukowanego maksymalnie do dwóch lat przed jego montażem. W projekcie tym może wziąć udział każda instalacja fotowoltaiczna, założona oraz opłacona po 23 lipca tego roku. Termin pierwszego naboru już się rozpoczął, a potrwa on do 20 grudnia 2019 roku, albo do wyczerpania założonych środków pieniężnych.

Ile wyniesie dotacja w programie „Mój prąd"?

Program „Mój prąd” nazywany jest także projektem 5000+, bowiem maksymalne dofinansowanie jakie możemy dostać, wynosi 5000 złotych, a sama dotacja może pokryć nawet 50% kosztów instalacji oraz założenia fotowoltaiki. W programie mogą wziąć udział te instalacje, które wynoszą od 2 do 10 Kwp. Przykładowy koszt instalacji fotowoltaicznej wynosi około 10 000 złotych, w związku z tym dotacja, którą dostaniemy, może pokryć nawet połowę kosztów całkowitych. Warto zainstalować instalację fotowoltaiczną, ponieważ może to znacznie pomóc nam zmniejszyć koszty energii, a przy tym przysłuży się środowisku.

Jak, gdzie i kiedy można złożyć wniosek?

Przede wszystkim, co istotne, wnioski mogą być składane tylko i wyłącznie po zakupie oraz montażu instalacji fotowoltaicznej, ponadto z dotacji może skorzystać tylko instalacja, która została zamontowana już po starcie programu. Należy również wiedzieć, że z dofinansowania można skorzystać tylko raz.

Wnioski do pobrania można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, następnie po wydrukowaniu i wypełnieniu potrzebnych dokumentów należy składać je w wersji papierowej. Wniosek należy podpisać oraz opatrzyć dodatkowo napisem " Program priorytetowy "Mój prąd". Ponadto wnioski można składać również online za pośrednictwem strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która przekieruje nas bezpośrednio do wypełnienia wniosku przez internet. Niezbędne będą do tego takie dokumenty jak e-dowód oraz kopia faktury VAT za dostawę, oraz montaż instalacji fotowoltaicznej.

Wnioski składane w formie papierowej należy dostarczyć bezpośrednio do siedziby Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, można także wysłać je w postaci listu za pośrednictwem Poczty Polskiej. Wypłaty przyznanego dofinansowania będą wykonywanie niezwłocznie po uprzednim pozytywnym rozpatrzeniu złożonego przez nas wniosku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.