Wiadomości z Tych

Paczka a przesyłka kurierska - na czym polega różnica?

  • Dodano: 2020-06-01 07:00, aktualizacja: 2020-06-01 07:12

Decydując się na regularne usługi kurierskie dość swobodnie traktuje się kwestię nazewnictwa - a to błąd w kontekście regulacji prawnych. Choć określenia “paczka” i “przesyłka” są używane wymiennie, dla firmy kurierskiej i zasad obsługi nie są jednolite. Różnice między paczkami a przesyłkami są znaczące - warto na to zwrócić uwagę analizując rynek kurierski.

Niezależnie od tego, czy operatorem odpowiedzialnym za usługi kurierskie będzie DPD, DHL, GLS, InPost czy Poczta Polska, różnice między paczką a przesyłką są te same. Z punktu widzenia regulaminu - kluczowe. Inaczej należy bowiem traktować te dwa typy produktów zarówno w kontekście zapisów regulaminowych jak i cenników usług.

Czy przesyłka to paczka, a paczka jest przesyłką?

Zdecydowanie nie - różnica między nimi jest zasadnicza. Paczka to jeden konkretny element, który będzie dostarczany do odbiorcy. Będzie nią więc zarówno np. telewizor ze sklepu internetowego jak i opakowanie perfum lub album ze zdjęciami wysyłany do kogoś bliskiego. Zasada, jaką mają firmy kurierskie jest prosta: paczka to pojedynczy produkt dostarczony kurierowi do wysłania - niezależnie od wymiarów.

Czym w takim razie są przesyłki kurierskie? Pod nią należy rozumieć zestawienie paczek. Przesyłka będzie więc kilkoma opakowaniami, elementami czy innymi produktami.

Pokazuje to przykład klientki składającej zamówienie w sklepie internetowym z drogerią. Załóżmy, że zamawia trzy produkty:

  • perfumy
  • zestaw cieni
  • podkład.

Formalnie każdy z tych produktów w rozumieniu branży kurierskiej jest odrębną paczką - towarem zapakowanym w odrębny karton. Wszystkie te produkty - po ich włożeniu do jednego zbiorczego opakowania - tworzą jedną przesyłkę. To ona podlega usłudze kurierskiej.

Należy więc przyjąć, że:

  • l paczka to jeden element czy też jedno opakowanie
  • l przesyłka to zbiór, w którym jest kilka paczek w ramach jednej usługi kurierskiej.

Przesyłka, niezależnie od ilości paczek wewnątrz, wymaga jednego listu przewozowego. Powinien on zawierać informację o tym, jaka jest załączona w środku liczba paczek oraz szczegółowe informacje dotyczące m.in. wagi poszczególnych elementów.

Formalności a wysyłka przesyłki przez internet

Zlecając wysłanie przesyłki kurierem należy zwrócić uwagę na formalności - np. uściślenie, że przesyłka zawiera określoną liczbę paczek. Są również firmy kurierskie, które oczekują wskazania wymiarów i wagi poszczególnych paczek wchodzących w skład całej, jednej przesyłki.

Warto zwrócić w tym kontekście uwagę na to, jak wygląda cennik usług kurierskich w zależności od danej firmy i postrzegania różnicy między paczką a przesyłką. Oczywiście jeśli policzyć każde z opakowań oddzielnie, ich koszt będzie wyższy niż sama cena przesyłki kurierskiej. Nieopłacalnym jest więc zlecanie ich dostarczenia w ramach odrębnych listów przewozowych - firmy kurierskie wyraźnie premiują tu zbiorcze wysyłki.

Nie oznacza to jednak, że warto łączyć je na siłę - w sposób nienaturalny. Jeśli do jednego odbiorcy trafić musi kilka paczek, które tworzą np. dwie duże przesyłki, dążenie do ich połączenia będzie błędem. Przełoży się bowiem na wagę. Zakładając, że firmy kurierskie ustawiają swoisty przedział wagowy na poziomie 30 kg/ przesyłka, stworzenie jednego opakowania znacząco przekraczającego tę granicę może okazać się droższe od zlecenia na dwie odrębne. Inną kwestią w takiej sytuacji jest ewentualne wyjście poza granice standardowych przesyłek akceptowanych przez firmy kurierskie.

W efekcie - jeśli nadawca nie jest pewny, która opcja jest najkorzystniejsza - warto sięgnąć po możliwości, jakie daje platforma do składania usług kurierskich online. Serwis KurJerzy.pl - opierając się na danych automatycznie uzyskiwanych od operatorów - w trybie rzeczywistym analizuje jaki jest bieżący koszt przesyłki w zależności od jej wagi i gabarytów. To zapewnia precyzyjną odpowiedź, jaki wariant wysyłki będzie najkorzystniejszy cenowo.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.