Wiadomości z Tych

Osteopatia - czy pozwala uniknąć operacji?

  • Dodano: 2018-12-10 10:00

Metody leczenia manualnego nie należą do nowoczesnych, wręcz przeciwnie, powstały ponad sto lat temu i w sposób dokładny dotykają zagadnień anatomii i biomechaniki. Profesjonaliści, który zajmują się leczeniem patologi narządów ruchu wykorzystują swoją wiedzę w celu znalezienia przyczyn objawów powodujących dyskomfort, a w następnej kolejności stosują konkretne działania, których zadaniem jest zlikwidowanie powodów dolegliwości.

Zadania osteopatii 

Zabiegi wykonywane przez osteopatę mają na celu przywrócenie ruchomości tkankom. Według specjalistów metoda ta ma na celu nie skupianie się na konkretnym narządzie, a na całym ciele pacjenta. Chory narząd ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego nie należy prowadzić wyłącznie leczenia tylko jednego elementu, ale całości. Do osteopaty zgłaszają się najczęściej osoby, które zmagają się z bólami głowy, migrenami, zapaleniem zatok, astmą, rwą kulszową, chorobami trzewnymi, skręceniem stawów, bólem kręgosłupa, a także depresją i ADHD.

Co wspólnego ma fizjoterapia i osteopatia?

Zabiegi osteopatii są ściśle powiązane z fizjoterapią, ponieważ osteopaci to specjaliści ortopedii albo fizjoterapii, którzy poszerzyli zakres swoich umiejętności. Osteopatia jest więc uzupełnieniem fizjoterapii, a co za tym idzie, osteopatą nie można zostać bez ukończenia odpowiedniej szkoły i kierunku. Dzięki temu możliwe jest wyeliminowanie ryzyka pojawiania się nieprofesjonalnych gabinetów świadczących usługi z zakresu osteopatii. Nieumiejętnie wykonany zabieg może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, które niekorzystnie mogą wpłynąć na stan zdrowia. Wybierając więc gabinet, konieczne jest przekonanie się, że specjalista posiada odpowiednie dyplomy.

Jak wygląda wizyta u osteopaty?

Sam wywiad z pacjentem może być bardzo pomocny, jednak to przede wszystkim samo badanie wskaże miejsce i rozmiar problemu. Praca osteopaty jest o tyle trudna, że często objawy w konkretnym miejscu nie świadczą bezpośrednio o tym, co jest ich przyczyną. Przykładem może być ból pleców, którego przyczyną nie muszą być zwyrodnienia kręgosłupa, a problem z jajnikami. Takich sytuacji jest wiele, a osteopatia często jest bardziej skuteczna niż leczenie farmakologiczne, ponieważ właściwa wiedza i metody pozwalają poznać prawdziwe źródło problemu. Nie zawsze ocena lekarza i przepisanie leków lub nawet skierowanie na zabieg jest konieczne. Osteopaci często wskazują rozwiązania osobom, które zostały skierowane na operację, a terapia pozwala im jej uniknąć. Więcej na temat osteopatii tutaj.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.