Wiadomości z Tych

Ogrzewanie gazowe, czy to się opłaca?

  • Dodano: 2019-03-21 13:00

Kotły gazowe to nowoczesne urządzenia grzewcze. Coraz częściej stanowią alternatywę dla tradycyjnych metod ogrzewania domów jednorodzinnych. Ich popularność rośnie również ze względu na pomoc gmin i miast, które starają się dofinansować montaż ekologicznej instalacji gazowej.

Wygoda instalacji

Ogrzewanie gazowe ma swoich zwolenników i przeciwników. Ci drudzy zwykle twierdzą, że taki sposób ogrzewania jest o wiele droższy od stosowania paliw tradycyjnych. Jednak opłacalność tej inwestycji doceniają wszyscy ci, którzy się na nią zdecydowali. Ogrzewanie gazowe koszty to nie tylko kwestia nakładów finansowych, jakie należy poczynić, ale również wysokość późniejszych rachunków. Istnieje również spora grupa osób niezdecydowanych, dla których dylematy w temacie ogrzewania są głównie efektem braku informacji. A bez zgłębienia tematu lepiej nie podejmować się poważnej inwestycji.

Chęci kontra możliwości

Zwolennik ogrzewania gazowego ma przed sobą dwie możliwości pozyskania paliwa. Pierwsza z nich to podłączenie domu jednorodzinnego do sieci gazowej zewnętrznej. Druga, znacznie rzadziej wybierana, to możliwość korzystania z gazu płynnego, który przechowuje się w zbiorniku na działce. W jednym i drugim przypadku zaczyna się od wykonania przyłącza instalacji, która doprowadza gaz do pieca, dystrybuującego ciepło po całym domu. Przyłączenie do sieci gazowej nie wszędzie jest możliwe ze względów technicznych. Z tego powodu bywa nieopłacalne. W zabudowie rozproszonej, gdzie jeden dom od drugiego dzieli duża odległość, Operator Systemu Dystrybucyjnego może uznać, że podłączenie jednego domu do sieci jest nieekonomiczne. Wówczas można pomyśleć o zbiorniku z gazem płynnym, choć należy w tym przypadku zachować odległość od innych obiektów na działce.

Droga administracyjna

Przyłączenie do sieci gazowej to niestety uciążliwe formalności. Należy złożyć wniosek o przyłączenia do sieci gazowej i czekać na odpowiedź. Później inwestor ma rok na zawarcie umowy o przyłączenie do niej. To także czas na decyzję o pozwoleniu na budowę instalacji. Kosztownym etapem jest wykonanie własnego projektu instalacji. Na samo podłączenie czeka się kilka miesięcy. Wymienione formalności nie dotyczą sytuacji, gdy decydujemy się na gaz ze zbiornika. Ogrzewanie gazowe koszty to temat, który wydaje się kosztowny na początku. Jednak kiedy już stajemy się użytkownikami instalacji gazowej, zaczynamy doceniać jej zalety.

Czystość i wygoda

Instalacja gazowa to bezobsługowy sposób ogrzewania domu. Wystarczy zadbać o jej regularny przegląd, aby mieć pewność, że całość działa bezpiecznie. Jedyna ingerencja, na jaką możemy się pokusić to regulowanie zakresu temperatury, jaką chcemy uzyskać. Kotły gazowe mogą pracować również w celu podgrzania wody użytkowej. Do tego celu nie trzeba kupować osobnego urządzenia. Nie ma konieczności kupowania i składowania paliwa, brudzącego piwnicę, kotłownię oraz teren obok domu. Gaz ziemny jest ekologiczny, stosując go nie przyczyniamy się do miejskiego smogu. Wysokie koszty inwestycyjne można zmniejszyć. Ogrzewanie gazowe koszty to temat, którym coraz bardziej interesują się lokalne administracje. Wielu inwestorów może liczyć na dotacje do wymiany starego pieca na nowy, gazowy.

Koszty eksploatacyjne ogrzewania gazem prezentują się na poziomie niższym niż przy zastosowaniu paliwa tradycyjnego. Jednak wygodę tego rozwiązania docenią wszyscy użytkownicy. Najbardziej chwalą je osoby w podeszłym wieku, które nie muszą kilka razy w ciągu doby zajmować się uzupełnianiem paliwa w piecu tradycyjnym.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.