Wiadomości z Tych

NDVI - dlaczego ten wskaźnik jest tak istotny dla współczesnego rolnictwa?

  • Dodano: 2020-01-22 15:00

Nowoczesne technologie wspierają rozmaite sfery naszego życia. Także w rolnictwie ich zastosowanie diametralnie zmienia sposób prowadzenia gospodarstwa. Dzięki Jednym z takich czynników jest NDVI.

Co oferuje nowoczesne rolnictwo?

Rozwój technologii sprawił, że rolnictwo mogło wkroczyć na nieznany dotąd etap rozwoju. Modernizacja tego sektora trwa praktycznie od samych początków ludzkiego istnienia. Dziś pracę rąk ludzkich czy zwierząt zastąpiły nowoczesne maszyny. Tempo prac uległo więc zdecydowanej poprawie, a i jej efekty są znacznie lepsze. Obecnie możemy mieć dostęp do danych, które do tej pory były poza naszym zasięgiem. Rolnictwo precyzyjne jest niezwykle prężnie rozwijającą się dziedziną, która może być wykorzystana w każdym gospodarstwie rolnym. Obejmuje ona szereg działań, które pozwalają lepiej poznać charakterystykę uprawianych roślin czy profil gleby w poszczególnych sektorach pola uprawnego.

NDVI – z jakich wskaźników korzysta rolnictwo precyzyjne?

Rolnictwo precyzyjne wprowadza do gospodarstwa nowoczesne pomiary, które wykonywane są z wykorzystaniem dronów. Dzięki temu zyskujemy kompleksowy przegląda całej uprawy. Istotnym wskaźnikiem jest w tym wypadku NDVI. To znormalizowany różnicowy wskaźnik wegetacji, który pozwala określić kondycję i stan rozwojowy uprawianej roślinności. Wskaźnik ten jest stosowany w pomiarach teledetekcyjnych. Bazuje bowiem na kontraście pomiędzy największym odbiciem w paśmie bliskiej podczerwieni a absorpcją w paśmie czerwonym. Bliska podczerwień odbija się bowiem od zielonych części roślin. Dzięki temu wiemy, jaka jest ilość biomasy oraz kondycja upraw. NDVI pokaże nam także, w których miejscach upraw jest za sucho, a gdzie mamy do czynienia z nadmierną wilgotnością. Na tej stronie dowiesz się więcej na temat rolnictwa precyzyjnego https://rolnictwoprecyzyjne.eu/. Oprócz NDVI firmy proponują także badanie próbek gleby czy pomiar zawartości azotu. Działania te pozwalają ograniczyć koszty nawożenia roślin i zwiększyć coroczne plony. To natomiast przekłada się na większy zysk dla Twojego gospodarstwa.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.