Założenie własnego warzywniaka ma sens. Niezależnie od tego czy ktoś ma do dyspozycji kawałek ziemi za oknem, czy też doniczki na parapecie. Mając nasiona, będzie można cieszyć się warzywami, które będzie można wykorzystać w trakcie gotowania do przyrządzania posiłków. Uprawa warzyw nie jest tak problematyczna, o ile wybierze się odpowiedni rodzaj nasion.
Warzywa z własnego ogródka
Ogórek na kanapce? Oczywiście, że jest to zdrowa propozycja, którą warto wykorzystać, jeżeli ma się własne warzywa. To tylko przykład, ponieważ wśród warzyw, które należą do najpopularniejszych, wymienić można także pomidory i rzodkiewki. Są to tego rodzaju warzywa, które należą do najpopularniejszych. Wpływa na to ich smak, ale także łatwość uprawy. Z reguły wystarczy regularne podlewanie oraz nawożenie (najlepiej wykorzystać nawozy organiczne), dzięki czemu będzie można cieszyć się zbiorami. Planując warzywniak, można pomyśleć o tym, aby zorganizować uprawę współrzędną. Na czym ona polega?
Sprawdź promocje na nasiona warzyw w plantet.pl
Uprawa współrzędna
Uprawa współrzędna coraz częściej wykorzystywana jest w polskich warzywniakach. Chodzi o posadzenie takich roślin, których sąsiedztwo będzie miało na siebie pozytywny wpływ. Przykładem może być marchew i cebula - dwa gatunki warzyw, które można zaliczyć do najbardziej popularnych. Jak wiadomo, cebula jest warzywem, które wyróżnia się intensywnym zapachem. Jest on na tyle mocny, że szkodniki będą trzymały się nie tylko od cebuli z daleka, ale także od marchewki. Szkodnikiem, który szczególnie reaguje na zapach cebuli, jest połyśnica marchwianka. Nie można jednak zapominać o samej marchewce. Może i nie pachnie ona tak samo intensywnie, ale jest w stanie sprawić, że cebula nie zostanie zaatakowana przez śmietkę cebulankę.
Z jakich warzyw chętnie korzystają Polacy?
Nie ma nic lepszego niż warzywa, które w dowolnym momencie będzie można zerwać z własnego ogródka. Przynajmniej nie trzeba będzie martwić się tym, że potrzebna będzie wizyta w sklepie. Wśród innych warzyw, które należą do najchętniej wykorzystywanych, znajduje się pietruszka, którą będzie można wykorzystać klasycznie do rosołu, ale także do uwielbianej przez wszystkich sałatki warzywnej podawanej z majonezem lub jogurtem. Można także postawić na to, aby zasadzić czosnek. Chyba jest to kolejna pozycja, która należy do klasyki. Czosnek można wykorzystać na różne sposoby - jako dodatek do różnych potraw, jak również bazę do sosu czosnkowego, który można przyrządzić samodzielnie. Nie można zapomnieć także o właściwościach prozdrowotnych czosnku, który bardzo chętnie wykorzystywany jest w okresie wzrostu zachorowań.
Co jeszcze można posadzić na ogródku?
Idąc tym tropem i pamiętając o głównych zasadach upraw współrzędnych, można także postawić na pomidory, które można jeść samodzielnie, w sałatce lub też na kanapce. Mogą one również stanowić bazę do przyrządzenia własnego sosu pomidorowego. Można je posadzić w sąsiedztwie bazylii. Nie od dzisiaj wiadomo, że ma się do czynienia z doskonałym duetem na kanapce lub w innych potrawach. Obecność tych dwóch roślin w warzywniaku koło siebie jest w stanie sprawić, że ogrodnik nie będzie musiał przejmować się mszycami, przędziorkami, a także szklarniowym. W drugą stronę, zapach bazylii jest w stanie sprawić, że w warzywniaku zaczną pojawiać się pszczoły, dzięki czemu rośliny będą lepiej zapylone.
Co Polacy sadzą najchętniej?
Polacy chętnie wykorzystują możliwości, które jest w stanie zaoferować im własny ogródek. Wśród warzyw, które można często napotkać, wymienić można kolejne trio, czyli fasolę, brokuły i miętę. Ta ostatnia nie tylko kusi swoim zapachem, ale także pomaga w odstraszeniu mrówek, które są ogromnymi szkodnikami. Kolejny na liście jest koper. Do tego są również równie popularne warzywa kapustne. Czy gorczyca i groch są dobrą propozycją? Oczywiście, że tak. Je również będzie można wykorzystać w trakcie gotowania.
Dobierając warzywa do ogródka, należy pamiętać o tym, aby stawiać na coś, co będzie można wykorzystać do przyrządzania zdrowych i zbilansowanych posiłków.