Wiadomości z Tych

Najlepsze lokaty

  • Dodano: 2019-07-04 10:30

Najlepsze lokaty - czyli jakie? Lokata popularnie, przez bank nazywana depozytem bankowym jest produktem finansowym, który ma na celu pozyskanie przez bank kapitału, który później jest "rozdawany" w postaci kredytów, np. konsumenckich. Wydaje się, że najważniejszym kryterium oceny lokaty jest jej oprocentowanie, wszak każdy z nas chciałby zarabiać na lokacie jak najwięcej. Jednak pełen obraz zalet danej lokaty należy, jak zwykle, poszukać w szczegółach. Bywają takie oferty banków, które najlepsze oprocentowanie oferują dla niskich kwot, a gdy lokata się powiększa oprocentowanie również ulega zmianie, ale odwrotnie proporcjonalnie. 

Najlepsze lokaty o oprocentowaniu stałym czy zmiennym? 

Banki oferują dwa rodzaje oprocentowania lokat: 

  • stałe
  • zmienne

 Stałe oprocentowanie lokat daje nam pewność co do wysokości zarobku na lokacie. Określony procent jest gwarantowany przez bank i obowiązuje przez cały okres trwania umowy, chyba, że strony zdecydują inaczej. W przypadku oprocentowania zmiennego dla lokaty klient banku poznał wysokość oprocentowania, ale jednocześnie otrzymał wiadomość, że wysokość ta obowiązuje tylko w chwili zakładania lokaty. Dane oprocentowanie nie jest gwarantowane przez cały okres trwania umowy z bankiem, który wylicza je stosując matematyczny wzór i z pewnością będzie się ono zmieniało w okresie trwania lokaty. Bank może je zarówno podwyższać jak i obniżać. Zyski właściciela lokaty, w tym przypadku zależą od wielu zmiennych a przede wszystkim sytuacji na rynkach bankowych, dlatego nigdy nie wie ile w skali roku może zarobić. 

Wybierając lokatę, warto zwrócić uwagę, aby był to bezpieczny bank. Tutaj dowiesz się więcej, jak wybrać najbezpieczniejsze banki w Polsce oraz ranking banków w Polsce: http://swiatbankow.pl/najbezpieczniejsze-banki-w-polsce/

Najlepsze lokaty długo czy krótkoterminowe? 

Lokaty charakteryzuje najczęściej celowość. Oznacza to, że klient banku zakładając lokatę wylicza sobie oczekiwany moment jej likwidacji. Wartość wkładu, oprocentowanie i czas składają się na wynik końcowy i kwotę niezbędną np. do zakupu samochodu, opłaty za studia czy wkładu mieszkaniowego. Jednak tak można planować wtedy, gdy pomimo lokaty zachowuje się płynność finansową. Jeżeli konsument ma co do tego jakiekolwiek wątpliwości warto wziąć pod uwagę lokatą krótkoterminową, a z pewnością przemyśleć konsekwencje zerwania lokaty długoterminowej. Termin zakończenia lokaty krótko lub długoterminowej powinien być zsynchronizowany z terminem realizacji stawianego sobie celu. Wówczas dopiero można wartościować cechy lokaty. 

Każda lokata, który uzyska oprocentowanie jest lepszym sposobem na oszczędzanie niż przechowywanie pieniędzy w szafie. Warunkiem oczywiście zwykle jest wysokość wpłacanej kwoty. Dlatego najlepsze lokaty to takie, które wpisują się w oprocentowanie i nawet powoli, ale powiększają swój kapitał. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.