Wiadomości z Tych

Mieszkanie w Tychach - kupić czy wynająć?

  • Dodano: 2019-04-01 12:00

Czy mieszkanie w Tychach to dobry pomysł? I czy lepiej je kupić czy wynająć? Przyjrzyjmy się bliżej obu tym rozwiązaniom, z których każda ma swoje mocne i słabe strony.

Dlaczego warto mieszkać w Tychach?

Dlaczego Tychy to dobre miasto do zamieszkania? Jest kilka powodów. Tychy zajmują dziewiąte miejsce w kraju pod względem wysokości Indeksu Jakości Życia, co stanowi najwyższy wynik wśród miast konurbacji górnośląskiej. Tychy łączą cechy dużego miasta i spokojniejszej miejscowości, bo wszędzie jest blisko (miasto ma dobre połączenia z Krakowem, Katowicami i Warszawą), ale przy tym jest też dużo terenów zielonych i obiektów rekreacji. Oprócz tego łatwiej tu o pracę – bezrobocie w Tychach wynosi tylko 4,5%, co stanowi jedną z najniższych stóp na Śląsku.

Nie powinno więc dziwić, że tak wiele osób szuka w tym mieście dla siebie lokum. Ofert nie brakuje - jeżeli i ty jesteś w trakcie poszukiwań, mieszkania w Tychach obejrzysz na Sprzedajemy.pl bez obaw, że nie będzie w czym wybierać. Kwestia ceny kupna czy wynajmu jest zależna od dzielnicy, w jakiej znajduje się mieszkanie. Na przykład wynajem mieszkania najtańszy jest w Śródmieściu i Żwakowie, a najdroższy w dzielnicach bliskich Katowic i dobrze z nimi skomunikowanych, takich jak Mąkołowiec i Suble.

Ale właśnie, czy mieszkanie w Tychach lepiej kupić czy wynająć? Co jest bardziej opłacalną opcją? Jak się okazuje, każdy z tych wariantów ma swoje plusy i minusy.

Jakie są zalety i wady wynajmu mieszkania?

Dlaczego jest tylu chętnych na mieszkanie do wynajęcia? Otóż to rozwiązanie daje lokatorowi swobodę i niezależność. Nie jest się przywiązanym do konkretnego miejsca - jeśli pojawi się okazja lub konieczność zmiany miejsca zamieszkania, można wyprowadzić się niemal z dnia na dzień - wypowiedzenie umowy najmu nie zajmuje wiele czasu.

Wynajem mieszkania zdejmuje nam też z barków część odpowiedzialności. Nie musimy troszczyć się o remonty czy usuwanie różnych awarii - takie obowiązki należą do właściciela mieszkania. Nie ma też kosztów stałych, takich jak podatek czy ubezpieczenie. Mogą być one wliczone w czynsz, ale w każdym razie nie trzeba zawracać sobie głowy - wystarczy zmiana mieszkania i jesteśmy wolni od takich obowiązków.

Co z wadami takiego rozwiązania? Trzeba co miesiąc płacić czynsz za wynajem. Wydatki są oczywiste, gdy przychodzi do spraw mieszkaniowych, ale nie każdy lubi sytuację, w której płaci za mieszkanie, które nie jest i nie będzie jego własnością.

Jakie są zalety i wady kupna mieszkania?

Zaletą zakupu mieszkania jest to, że masz je na własność. Jest twoje, możesz w nim robić, co chcesz, nikt nie ma prawa się wtrącać. W przypadku wynajmu zwykle trzeba dostosować się do stanu zastanego, natomiast jeśli kupisz mieszkanie na własność, możesz urządzić je w pełni po swojemu i do woli zmieniać jego układ. Mieszkanie na własność to majątek trwały i jako taki może stanowić zabezpieczenie kredytu.

Wady tej sytuacji są natomiast takie, że na naszej głowie znajdują się kwestie wydatków związanych z remontami i awariami. Trudniej też zmienić miejsce zamieszkania, kiedy posiada się mieszkanie na własność.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.