Wiadomości z Tych

Masz serce do dzieci? Zarabiaj i czerp z tego radość!

  • Dodano: 2018-06-08 15:15, aktualizacja: 2018-06-11 12:59

Zastanawiasz się, gdzie szukać pracy w Tychach? Lubisz dzieci, ale nie masz powołania do bycia nauczycielem? A może myślisz, że już za późno na to, żeby zdobyć odpowiednie kompetencje, a praca w biurze to nie Twoja bajka? Ten zawód może być dla Ciebie strzałem w dziesiątkę!

Wzorowa opiekunka do dziecka- jaką powinna być osobą?

W przypadku opiekunki do dziecka najważniejsza jest jej osobowość. Powinna wyróżniać się szacunkiem, życzliwością, ciepłem, łagodnością, troskliwością, sumiennością i odpowiedzialnością. Przede wszystkim musi lubić dzieci i mieć do nich odpowiednie podejście, dlatego nie każdy sprawdzi się dobrze w tej roli. Dbanie o bezpieczeństwo i rozwój dziecka wymaga ciągłego skupienia uwagi, spostrzegawczości, sprawności fizycznej i zwinności. Wiele zależy też od wieku. Mały chłopiec lub dziewczynka wymagają głównie troski: karmienia, noszenia na rękach, przewijania czy usypiania, natomiast większa pociecha rodziców, może już zadawać pytania, a chyba każdy, kto miał kiedykolwiek dziecko pod opieką, zgodzi się, że odpowiedź na nie niekoniecznie jest prosta. W związku z tym dobrze, gdyby była to osoba kreatywna i posiadająca pewną mądrość życiową.

Jakie kwalifikacje są potrzebne?

Opiekunka z doświadczeniem z pewnością ma większe szanse na pracę niż osoba dopiero rozpoczynająca swoją karierę. W tym zawodzie liczą się też rekomendacje. Rodzice często polecają pracownicę komuś z rodziny, przyjaciołom, znajomym czy sąsiadom. W ten sposób możesz płynnie i bez problemu otrzymywać propozycje kolejnych miejsc zatrudnienia bez konieczności wysyłania CV! Nie masz doświadczenia? Nie martw się! Obecnie na rynku pracy w Tychach panuje deficyt opiekunek dziecięcych, dlatego na pewno znajdziesz coś dla siebie! Wykształcenie pedagogiczne będzie mile widziane, ale nie jest konieczne. Chyba że chcesz pracować w placówkach budżetowych np. żłobkach, domach dziecka, domach matki i dziecka, ośrodkach dla niepełnosprawnych dzieci czy szpitalach. Wówczas niezbędne jest wykształcenie kierunkowe, czyli pedagogiczne. Bardzo istotne jest to, żebyś znała rozwijające zabawy i umiała zorganizować dziecku wolny czas np. na świeżym powietrzu. Twoim atutem mogą okazać się uzdolnienia artystyczne. Musisz również umieć nawiązać kontakt z podopiecznym i zrozumieć jego mowę.   

Ile zarobisz jako opiekunka?

Wiele zależy od Twojego doświadczenia, kompetencji, a także miejsca zatrudnienia. Pracując w budżetówce, możesz liczyć na około 1700 zł na rękę. Twoje wynagrodzenie może być zdecydowanie wyższe, jeśli pracę znajdziesz u osób prywatnych. Co prawda wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziesz rozliczana godzinowo.  

Praca z dziećmi na pewno nie jest łatwym zajęciem. Czujesz, że masz do tego powołanie? Warto spróbować!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.