Wiadomości z Tych

Leasing samochodu osobowego - kompleksowy poradnik

  • Dodano: 2019-12-23 18:45

Samochody osobowe są najczęściej leasingowanymi środkami trwałymi w naszym kraju. Prawie co druga umowa finansowania dotyczy takich pojazdów. Warto zatem poznać najważniejsze informacje na temat leasingu aut osobowych.

Na czym polega leasing samochodu?

Leasing jest dobrym sposobem na pozyskanie pojazdu, jeżeli nie dysponuje się sumą środków pozwalającą na dokonanie zakupu. Działa na podobnych zasadach jak dzierżawa albo wynajem długookresowy. Za określoną kwotę płaconą każdego miesiąca leasingobiorca może korzystać z auta, a faktycznym właścicielem pojazdu pozostaje firma leasingowa. Klient wybiera dowolny samochód u dealera lub innego dostawcy i wskazuje go leasingodawcy, który dokonuje zakupu i oddaje przedmiot umowy do użytkowania. Po zakończeniu leasingu korzystający może, ale nie musi, wykupić auto, aby stać się jego właścicielem.

Rodzaje leasingu – operacyjny i finansowy

W Polsce najczęściej wybieranym finansowaniem jest leasing samochodów osobowych z wykupem. Wyróżniamy dwa jego rodzaje – operacyjny i finansowy. Pierwszy z nich charakteryzuje się prostotą księgowania i znacznymi korzyściami finansowymi. Leasingobiorca może wliczyć wszelkie opłaty, raty i czynsz inicjalny w koszty prowadzenia działalności. Po zakończeniu umowy korzystający może wykupić pojazd zwykle za symboliczną wartość. Leasing finansowy bardziej przypomina kredyt. Kosztem podatkowym w jego przypadku staja się odpisy amortyzacyjne oraz część odsetkowa rat. Z leasingu finansowego najczęściej korzystają przedsiębiorcy chcący pozyskać przedmioty objęte niższą stawką VAT.

Gdzie szukać ofert finansowania aut osobowych? Warto sprawdzić propozycje udostępniane na specjalistycznych portalach prowadzonych przez doradców. O leasing samochodów osobowych można wnioskować na stronie https://klf24.pl/oferta-pojazdow/samochody-osobowe. Warto porównać oferty i warunki, a także nawiązać kontakt z doradcami, którzy wynegocjują najlepsze stawki.

Leasing samochodów osobowych a odliczenia podatkowe

Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na odliczanie 50% VAT od leasingu samochodu osobowego użytkowanego w sposób mieszany, czyli w celach służbowych i prywatnych. Od finansowania auta, z którego korzysta się wyłącznie służbowo, można odliczyć 100% VAT. W przypadku odliczeń 50-procentowych nieodliczona połowa VAT staje się kosztem uzyskania przychodu, zmniejszając podstawę do opodatkowania PIT lub CIT.

Jak zostało wspomniane wyżej, w przypadku leasingu operacyjnego kosztem podatkowym jest czynsz inicjalny, wszystkie raty w całości oraz 50% VAT, jeśli nie został odliczony w całości. Z kolei przy leasingu finansowym kosztem będzie amortyzacja, część odsetkowa rat i 50% nieodliczonego VAT, który powiększa wartość auta podlegającą amortyzacji.

Leasing samochodu używanego

Leasingodawcy sfinansują też auta z drugiej ręki, lecz nie mogą być to auta w zaawansowanym wieku. Firmy leasingowe zwykle ustanawiają limit 3-4 lat. Niektórzy leasingodawcy decydują się sfinansować pojazdy starsze, lecz trzymają się przy tym zasady, że wiek pojazdu i okres leasingu nie mogą przekraczać łącznie 8 lat.

Leasing samochodów osobowych jest dla wielu przedsiębiorców sposobem na pozyskanie aut do swoich firm. W ten sposób, przy nieznacznym zaangażowaniu własnych pieniędzy, dokonuje się inwestycji w środki transportu ułatwiające prowadzenie działalności. Warto zatem wiedzieć, na czym polega leasing, jakie są jego rodzaje oraz na jakie odliczenia podatkowe pozwala. Co ważne, sfinansować można zarówno pojazdy nowe, jak i używane. Dzięki swojej elastyczności leasing cieszy się więc dużą popularnością – jeżeli poszukuje się samochodów do swojej firmy, warto postawić na to sprawdzone rozwiązanie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.