Wiadomości z Tych

Kredyt we frankach może być tańszy

  • Dodano: 2018-12-03 07:45, aktualizacja: 2018-12-03 08:00

Obecnie kurs CHF oscyluje w granicach 3,75 zł i daleko mu jeszcze do stanu sprzed stycznia 2015 roku, kiedy to wzrósł gwałtownie, przyprawiając kredytobiorców frankowych o ból głowy. Są jednak sposoby, by kredyty w CHF uczynić tańszymi. Wystarczy nie kupować tej waluty bezpośrednio w banku.

Wciąż jest jeszcze grono osób, które nie zdecydowały się skorzystać z ustawy antyspreadowej, wprowadzonej ponad 7 lat temu. Co ona umożliwiła? Mianowicie to, że kredytobiorca dostał możliwość spłacania kredytu walutowego bezpośrednio walutą przyniesioną do banku, a nie wymienianą z góry przez bank. Aby to zrobić wystarczy podpisać bezpłatny (z mocy prawa) aneks bankowy, w którym zobowiązujemy się, że sami będziemy dostarczać walutę do banku. Możemy to zrobić w gotówce (jeśli ktoś na przykład zarabia we frankach szwajcarskich), albo przesłać CHF na konto kredytowe. Gdzie jednak kupić franki, by kurs CHF nas zadowalał?

Najtaniej i najwygodniej będzie to uczynić w internecie. Powszechnie uważa się, że kurs franka jest tam najniższy. A to ze względu na bardzo małe spready (zaledwie kilkugroszowe), które narzucają kantory internetowe. Jeszcze taniej może być na społecznościowych platformach wymiany walut, takich jak Walutomat.pl. Tam ludzie kupują i sprzedają waluty bezpośrednio od siebie. Operator, czyli serwis Walutomat.pl, pobiera od każdej transakcji tylko niewielką prowizję (0,2 procenta). W ten sposób kurs franka może spaść nam o kilka groszy, tylko ze względu na miejsce jego zakupu. Aktualne oferty na zakup franków szwajcarskich znajdują się na stronie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/chf-pln/.

Bezpośrednio w banku są najwyższe kursy. W kantorach tradycyjnych, w centrum miast, galeriach handlowych, na dworcach i lotniskach, wcale nie musi być taniej. Ofertę kantorów internetowych możemy sprawdzić w kilka chwil, zaglądając do sieci. Warto też skorzystać z aplikacji mobilnej, którą uruchomił niedawno właśnie Walutomat.pl. Tam aktualne kursy widać już po jednym kliku, wcale nie trzeba się logować do aplikacji. A jeśli kurs CHF będzie nam odpowiadał, szybko z poziomu smartfona wykonamy transakcję wymiany złotówek na franki szwajcarskie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.