Zagraniczne wyjazdy są dla Polaków już normalnością i nikogo nie dziwi, że członek jego rodziny pracuje lub uczy się poza Polską. W tym tekście opowiemy Ci o tym, w jaki sposób zabezpieczyć się na wypadek choroby podczas wyjazdu do innego kraju.
Jesteś z Tych? Sprawdź, gdzie wyrobić kartę EKUZ
Jeśli chciałbyś wyrobić Europejską kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego osobiście i mieszkasz w Tychach, to znak, że jesteś we właściwym miejscu. Pod tym adresem: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-tychach/ znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.
EKUZ, czyli co?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to specjalny dokument, który pozwala na swobodne korzystanie z publicznej opieki medycznej poza granicami własnego kraju. Zasady pomocy są tożsame z tym, jak regulują to lokalne przepisy. Oznacza to, że podczas leczenia np. we Francji będziesz musiał partycypować w kosztach i opłacić pewną część honorarium lekarza z własnej kieszeni.
W jakich krajach możesz skorzystać z karty EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Posiadając kartę, możesz więc swobodnie korzystać z opieki medycznej w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii.
EKUZ nie pokrywa wszystkiego
Jest to bardzo ważna kwestia, o której warto pamiętać podczas wyboru pomiędzy EKUZ a ubezpieczeniem turystycznym. W ramach programu nie licz na finansowanie:
-
planowanych zabiegów,
-
pomocy w prywatnych klinikach,
-
transportu medycznego do Polski,
-
polisy OC,
-
odszkodowania za odwołany lot,
-
ratownictwa,
-
transportu zwłok.
Jak wyrobić kartę EKUZ?
Jak mogłeś już przeczytać wyżej, kartę EKUZ możesz wyrobić osobiście, udając się do oddziału NFZ zgodnego z miejscem Twojego zamieszkania. Jeśli jednak chciałbyś załatwić całą sprawę korespondencyjnie, to również istnieje taka możliwość. Wystarczy, że wyślesz podpisany wniosek tradycyjną pocztą na adres oddziału NFZ i poczekasz na decyzję. Możesz również przesłać dokument pocztą elektroniczną lub skorzystać z Elektronicznej Skrzynki Podawczej w ramach konta ePUAP. Co ważne, niezależnie od tego, jaką metodę wybierzesz, wyrobienie karty EKUZ jest całkowicie darmowe.
Przez jaki czas karta EKUZ jest ważna?
Wiele zależy od statusu osoby ubezpieczonej. Karta EKUZ jest ważna przez:
-
5 lat – emeryci,
-
12 miesięcy – pracujący oraz przedsiębiorcy, studenci i członkowie rodzin ubezpieczonych w NFZ,
-
2 miesiące – osoby bezrobotne, które są zarejestrowane w Urzędzie Pracy.
EKUZ, czy polisa turystyczna – co lepiej wybrać?
Jeśli zależy Ci na możliwie najszerszym zakresie ochrony, to może okazać się, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie wystarczy. W takiej sytuacji powinieneś zaopatrzyć się w polisę turystyczną, która gwarantuje pokrycie kosztów o wiele większej liczby procedur medycznych przeprowadzonych również w prywatnych placówkach. Jest to bardzo ważne ze względu na to, że w popularnych kurortach ciężko znaleźć publiczne ośrodki zdrowia. My jednak polecamy zarówno wyrobienie karty, jak i wykupienie ubezpieczenia. Dzięki temu zapewnisz sobie kompleksową ochronę i będziesz mógł spać spokojnie. Sprawdź najważniejsze dokumenty, dotyczące EKUZ na stronie: https://ekuz.com.pl/strefa-dokumentow/