Wiadomości z Tych

Jak zadbać o płyta indukcyjną - efektywne metody czyszczenia i konserwacji

  • Dodano: 2023-07-28 11:00

Płyta indukcyjna, choć coraz bardziej popularna w naszych kuchniach, wciąż budzi wiele pytań. Jak o nią dbać? Czy jej czyszczenie różni się od tradycyjnej płyty gazowej lub elektrycznej? Czym się różni od nich? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule. Ważne jest, aby zrozumieć, że prawidłowa pielęgnacja płyty indukcyjnej ma kluczowe znaczenie dla jej długowieczności i efektywności.

Czym różni się płyta indukcyjna od tradycyjnej płyty gazowej lub elektrycznej?

Płyta indukcyjna nie jest typową płytą grzewczą. Jej działanie opiera się na indukcji elektromagnetycznej – ogrzewa naczynia poprzez pole magnetyczne. Płyta sama nie nagrzewa się, tylko przekazuje ciepło bezpośrednio do naczynia. To oznacza, że szybciej osiąga wymaganą temperaturę i jest bezpieczniejsza w użyciu. Ale też wymaga innego podejścia zarówno do użytkowania, jak i pielęgnacji.

Zasady użytkowania płyty indukcyjnej

Pierwsza zasada to wybór odpowiednich naczyń. Dla płyty indukcyjnej ważne jest, aby były one wykonane z materiału magnetyzującego – stali nierdzewnej lub żeliwa. Aluminiowe, miedziane czy szklane garnki nie będą działać. Druga zasada to unikanie pustego garnka na włączonej płycie – może to doprowadzić do jego przegrzania i uszkodzenia.

Efektywne metody czyszczenia płyty indukcyjnej

Czyszczenie płyty indukcyjnej to kluczowy element jej pielęgnacji. Najważniejsze jest, aby nie używać do tego celu szorstkich gąbek czy agresywnych środków czystości, które mogą porysować jej powierzchnię. Najlepsze efekty daje użycie specjalistycznych preparatów do czyszczenia płyt indukcyjnych lub domowych środków jak np. soda oczyszczona. Pamiętajmy, aby po każdym użyciu płyty usunąć z niej wszelkie zabrudzenia.

Konserwacja płyty indukcyjnej

Regularna konserwacja płyty indukcyjnej pozwoli nam cieszyć się płytą indukcyjną przez wiele lat. Warto co jakiś czas zastosować specjalny preparat do konserwacji, który zabezpieczy powierzchnię przed zarysowaniami. Pamiętajmy również o regularnym sprawdzaniu stanu przewodu zasilającego.

Czego unikać, dbając o płyta indukcyjną?

Pierwsza zasada to unikanie pustego garnka na włączonej płycie – może to doprowadzić do jego przegrzania i uszkodzenia. Druga to unikanie użycia niewłaściwych środków czystości, które mogą porysować powierzchnię. Trzecia – nie używać naczyń z uszkodzonym dnem, które mogą zarysować powierzchnię płyty.

Pamiętajmy, że odpowiednia pielęgnacja płyty indukcyjnej to klucz do jej długowieczności i efektywności. Regularne czyszczenie i konserwacja, unikanie pustego garnka na włączonej płycie, użycie odpowiednich naczyń i środków czystości – to proste zasady, które pozwolą nam cieszyć się płytą indukcyjną przez wiele lat.

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.