Wiadomości z Tych

Jak wygląda sytuacja na rynku pracy w Tychach i okolicach?

  • Dodano: 2023-08-07 13:00

Bezrobocie rejestrowane w Polsce w czerwcu 2023 roku osiągnęło poziom 5% – w porównaniu do maja tego roku jest to spadek o 0,1%. W województwie śląskim bezrobocie wyniosło 3,6%, co pozwala zakładać, że praca w powiecie tyskim i okolicach nie jest trudno dostępna. Na jakie zarobki można liczyć? W jakich branżach pracodawcy najczęściej szukają pracowników? Sprawdź, jak aktualnie wygląda lokalny rynek pracy.

Praca w województwie śląskim a zarobki, czyli gdzie Ślązacy zarabiają najwięcej

Jeśli interesuje cię praca w Tychach, planujesz zmianę zawodu albo dopiero szukasz odpowiedniej drogi zawodowej, pomocne będą dane udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny i Barometr Zawodów. Dzięki GUS można poznać przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w wybranych sektorach, a dzięki prognozom Barometru Zawodów sprawdzić, w jakich zawodach pracodawcy poszukują pracowników w konkretnych regionach.
Najnowsze dane za maj 2023 pokazują, że w przypadku wynagrodzeń niewiele się zmieniło – wciąż najwięcej zarabia się w sektorze informacji i komunikacji, a najniższe zarobki przynosi zakwaterowanie i gastronomia. Najbardziej intratna praca Tychy to:

  • 10158 złotych brutto – informacja i komunikacja;
  • 7614 złotych brutto – przemysł;
  • 7219 złotych brutto – transport i gospodarka magazynowa;
  • 7211 złotych brutto – sektor przedsiębiorstw;
  • 6873 złotych brutto – budownictwo;
  • 6327 złotych brutto – obsługa rynku nieruchomości;
  • 6238 złotych brutto – handel, naprawa pojazdów samochodowych;
  • 4923 złotych brutto – administrowanie i działalność wspierająca;
  • 4698 złotych brutto – zakwaterowanie i gastronomia.

Jaka praca dla Ukraińców dostępna jest na Śląsku?

Wstępne dane opublikowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wskazują, że w czerwcu 2023 roku na terenie kraju w urzędach pracy było zgłoszonych około 785 tysięcy bezrobotnych. W porównaniu do maja tego roku jest to spadek o blisko 2,2% (około 17,3 tysięcy osób).

Wśród zarejestrowanych bezrobotnych było około 14,1 tysięcy obywateli Ukrainy (1,8% ogólnej liczby osób bezrobotnych), którzy na takich samych prawach jak Polacy mogą korzystać z oferowanego w UP wsparcia – od poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy po dofinansowania, kursy czy szkolenia. Jednocześnie powiatowe UP udostępniają oferty, wśród których jest także praca dla uchodźców. W lipcu 2023 roku na stronie Centralnej Bazy Ofert Pracy (CBOP) znalazło się ponad 3000 ofert dających blisko 8800 wolnych miejsc pracy, staży i praktyk studenckich w całym województwie śląskim. W samych Tychach było to 155 propozycji dających 405 wolnych miejsc pracy.

Jaka praca Tychy oferowana jest przez pracodawców z pomocą urzędów pracy? To między innymi zatrudnienie dla opiekunów w domu opieki społecznej, kelnerów, kasjerów-sprzedawców, kucharzy, dostawców, pomocników ślusarza, elektryków, lakierników, spawaczy MIG/TIG, kierowców autobusów i mechaników samochodowych.

Praca w Tychach – zawody deficytowe

Każdego roku Barometr Zawodów publikuje prognozy dotyczące zapotrzebowania na pracowników w poszczególnych regionach kraju. W 2023 roku na Śląsku jest kilkadziesiąt zawodów, w jakich dostępna jest praca w województwie śląskim – wśród nich są wykwalifikowani specjaliści i pracownicy niższego szczebla, dlatego zatrudnienie można znaleźć niezależnie od doświadczenia i kwalifikacji zawodowych.

Kogo szukają śląscy pracodawcy? To przede wszystkim pracownicy oświaty, służby zdrowia oraz branży budowlanej i wykończeniowej. Praca w Tychach czeka na kierowców autobusów, a także na pielęgniarki i położne. To tych pracowników brakuje najbardziej – przyczyny deficytu kandydatów do pracy to między innymi brak uprawnień, odpływ kadry spowodowany starzeniem się społeczeństwa czy nieodpowiadające kandydatom warunki pracy.

Na zatrudnienie długo nie będą czekać również fizjoterapeuci i masażyści, kucharze, magazynierzy, mechanicy pojazdów samochodowych, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy służb mundurowych oraz projektanci i administratorzy baz danych.

Karolina GoikKarolina Goik
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.