Wiadomości z Tych

Jak wybrać klatkę dla papugi, żeby można ją było łatwo urządzić?

  • Dodano: 2022-10-05 09:00

Klatka dla papugi jest z jednej strony pewnym ograniczeniem jej przestrzeni życiowej, ale z drugiej, kreatywnie wykorzystana, może stanowić środowisko znakomitej zabawy, być źródłem stymulacji i dawać spore możliwości. Żeby tak było, trzeba skupić się na wyborze właściwej klatki.

Czy kształt ma znaczenie?

Od kształtu i wielkości klatki zwykle zaczyna się wybieranie i to oczywiście słuszne podejście. Większość osób wybiera klatki o prostokątnej podstawie i to najczęściej świetny wybór. Jeśli chodzi o dach – może on być prosty, może być zaokrąglony lub mieć jeszcze inne kształty. Te nietypowe będą doceniane przede wszystkim przez nieco większe papugi, które częściej się wspinają, niż latają. Klatka dla papugi już swoim kształtem może więc lepiej lub gorzej pasować do stylu życia danego gatunku. Oczywiście tutaj bierze się pod uwagę także rozstaw szczebelków, jednak ten jest raczej powiązany z wielkością ptaków, więc związek nie będzie bezpośredni.

Dlaczego warto kupić większą klatkę?

Wiele osób zaczyna poszukiwania od pytania, jaka jest najmniejsza klatka dla papugi, jaką warto kupić i niezmiennie odpowiedzią jest: jak największa. To wynika z kilku przesłanek, a jedną z nich jest fakt, że jeśli w klatce umieści się żerdki, na których papugi mogłyby odpoczywać, to faktycznie nieco zmniejszy się ich swobodę ruchu, dlatego właśnie większa klatka byłaby lepsza. To tym bardziej istotne, że żerdki i inne zabawki nie mogą znajdować się bezpośrednio nad karmnikiem czy pojemnikiem z wodą, a niektóre – w tym lusterka czy dzwonki, same wymagają pewnej przestrzeni. Tu jednak trzeba zaznaczyć, że niektóre gatunki i osobniki nie czują się najlepiej w dużej, pustej przestrzeni i choć nadal wtedy spora klatka będzie dobrym pomysłem, to wewnątrz warto będzie urządzić jakiś zaciszny kącik – czy to w formie ulistnionej gałęzi, czy zamkniętego „domku” na przykład z łupiny kokosa.

Mniej fantazyjne klatki są zwykle lepsze

Niektórzy producenci tworzą klatki o nietypowej budowie lub niezwykłym kształcie. Często zresztą zapewniają one ptakom odpowiednio dużo przestrzeni, więc nie zawsze widać na pierwszy rzut oka, czy są dobrym pomysłem. Nie będą nim jednak, jeśli ze względu na orientację lub kształt ścian nie da się zamocować stabilnie zabawek czy pojemników z karmą. Za to są sporadycznie tworzone ciekawe projekty, które na przykład przewidują miejsce na ustawienie basenika, który dla wielu papug będzie źródłem wspaniałej zabawy.

Wybierając typową, ale dobrze zaprojektowaną i stabilną klatkę, często można zapewnić sobie większe możliwości aranżacji dogodnej przestrzeni życiowej dla danej papugi. Warto o tym pamiętać, bo są to niezwykle kreatywne zwierzątka o dużych potrzebach i klatka urządzona bez pomysłu szybko odbije się negatywnie na ich kondycji.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.