Wiadomości z Tych

Jak wybierać rolki?

  • Dodano: 2021-04-13 09:00

Marzec to często początek końca zimy w naszym kraju. Zależnie od tego jak się pogoda ułoży, zdarza się, że jeszcze w kwietniu można pojeździć na nartach, ale ostatecznie wiosną do głosu dochodzą inne sporty a jednym z popularniejszych jest jeżdżenie na rolkach. Osoby jeżdżące na rolkach doceniają wpływ świeżego powietrza oraz radość jaką daje jeżdżenie zwłaszcza po płaskich asfaltowych powierzchniach. Mało tego w coraz większej liczbie miast powstają trasy dla rolkarzy, a np. we Wrocławiu można spotkać się ze specjalnie wybudowanym torem dla osób ścigających się na rolkach. Rolki to sport, który można uprawiać samemu oraz z innymi osobami co ma przełożenie na popularność tego sportu. Nauka jazdy na rolkach nie jest najcięższą rzeczą na świecie, w dużym stopniu przypomina jazdę na łyżwach i już po kilku wyprawach czuje się dużo pewniej zakładając rolki na nogi. No właśnie dzisiaj zajmiemy się samymi rolkami i tym jak wybrać odpowiednie rolki dla siebie.

Rolki na co zwrócić uwagę?

W przypadku rolek ich wybór jest naprawdę spory i warto znać kilka podstaw, którymi powinno się kierować przy ich wyborze. Musisz wiedzieć, że rolki podobnie jak narty, deskorolki czy snowboard mogą być używane w różny sposób. Największą część rynku stanowią rolki rekreacyjne przystosowane do jazdy codziennej. Najwięcej osób korzysta z rolek w formie rekreacyjnej podczas sobotnich i niedzielnych wypadów ze znajomymi albo samemu w celu lekkiego zmęczenia i nabrania endorfin. Takie rolki nadają się do płaskich powierzchni i są skonstruowane w taki sposób, aby zapewniały komfort nawet podczas długiej jazdy.

Drugi typ rolek dedykowany jest osobom, które już doskonale radzą sobie na miejskich drogach i poszukują mocniejszych wrażeń płynących głównie z osiąganych szybkości. Rolki do jazdy szybkościowej posiadają większe kółka, które pozwalają na rozwinięcie większych prędkości. Niestety jazda w tego typu rolkach głównie sprawdza się na torach albo asfaltowych drogach, jeżeli twoja okolica jest usiana kostką brukową, przyjemność z jazdy będzie mniejsza.

Oczywiście typów rolek jest bardzo wiele jak rolki hokejowe czy z wymienną płozą, ale zatrzymajmy się jeszcze przy rolkach freestylowych. Ten typ rolek pozwala swobodnie poruszać się na niewielkich powierzchniach i sprawiają, że każdy slalom stanie się łatwiejszy. Dedykowane są do jazdy precyzyjnej i często można zobaczyć w internecie filmy, które pokazują osoby zgrabnie poruszające się czy nawet tańczące w tego typu rolkach.

Przejdźmy do aspektów bardziej technicznych, czyli budowy rolki. Podstawą są oczywiście kółka, które różnią się swoją średnicą co ma wpływ na stabilność jazdy i osiągane prędkości. Wiele marketowych produktów posiada plastikowe kółka, nie jest to najlepsze rozwiązanie zdecydowanie lepiej sprawdzą się kółka z kauczuku syntetycznego. Istotna jest również twardość kółek im mniejsza wartość tym kółka są bardziej miękkie, czyli są wolniejsze, ale zapewniające komfortową i bezpieczną jazdę. Ostatni element to profil kółek, który można podzielić na płaski, okrągły i ścięty. Zależnie od tego na który się zdecydujemy będzie miało to wpływ na szybkość i stabilność jazdy.

Kolejne na liście są płozy i buty, w końcu kółka montowane są na płozach a płozy na butach. Płozy wykonuje się z tworzyw sztucznych i aluminium, te pierwsze lepiej wpływają na wrażenia z jazdy, natomiast aluminium jest lżejsze. But natomiast musi być odpowiednio dopasowany do stopy i usztywniony, gdyż to on ma kluczowe znaczenie dla ochrony stopy podczas upadku oraz wpływa na stabilizację całej sylwetki.

Jak widzisz jest wiele elementów, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru rolek, a dochodzą do tego jeszcze hamulce czy łożyska. Jednak pewne zasady są niezmienne, popularni producenci zazwyczaj produkują wysokiej jakości rolki, a jednymi z bardziej uznanych są rolki k2 czy rolki rollerblade. Zachęcamy do rozpoczęcia swojej przygody rolkami już tej wiosny, w końcu po długiej zimie i zamknięciu w domach trochę ruchu nikomu nie zaszkodzi. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.