Wiadomości z Tych

Jak się ubrać na egzamin maturalny?

  • Dodano: 2024-03-14 17:00

Za symboliczne wejście w dorosłość uważa się moment zdawania matury, czyli egzaminu dojrzałości. Tak ważna chwila w życiu każdego człowieka wymaga oczywiście odpowiedniego stroju. Nic więc dziwnego, że tak wielu przyszłych maturzystów już teraz szuka informacji, jak się ubrać na maturę.

Dlaczego strój na egzamin maturalny jest ważny?

Zanim przejdziemy do omawiania zasad ubioru na egzaminie maturalnym, warto najpierw zatrzymać się na moment i zastanowić, czy jakiś szczególny strój jest w ogóle konieczny. Czy nie można na taki egzamin przyjść w codziennym stroju, w zwykłych butach i mieć na sobie klasyczny naszyjnik choker

Oczywiście nie, gdyż tak istotne wydarzenie, którego przebieg będzie miał wpływ na całe dalsze życie młodego człowieka, musi mieć odpowiednią oprawę i formę. Oznacza to nie tylko szczególne przygotowanie szkoły i sal, w których odbywać się będą egzaminy, lecz dopełnieniem będzie galowy strój, w który ubrani będą zdający go młodzi ludzie.

Podstawowe elementy garderoby

Skoro wiemy już, że egzamin dojrzałości wymaga odpowiedniego stroju, który musi być właściwie dobrany do tak poważnej chwili, trzeba się teraz dowiedzieć, jakie elementy garderoby powinny być w ogóle brane pod uwagę podczas tworzenia stylizacji. Powszechnie uznaje się, że na maturę uczniowie powinni się ubrać elegancko i gustownie. W przypadku panów zaleca się, aby założyć białą gładką koszulę i materiałowe czarne spodnie.

Inną dobrą propozycją będzie także garnitur. Jeśli chodzi o obuwie, to oczywiście odradzane są noszone na co dzień buty sportowe, a zamiast nich na stopach maturzysty powinny znaleźć się lakierki. Jak to natomiast wygląda w przypadku młodych pań? Najlepszą propozycją będzie czarna spódnica oraz biała koszula. Rzecz jasna niezalecane są szpilki i innego typu odkryte obuwie. Najlepiej założyć ciemne czółenka lub skórzane baleriny. Jako uzupełnienie stylizacji często stosowane są delikatne i gustowne naszyjniki damskie.

Czy na egzaminie maturalnym można mieć dodatki do stroju?

Jak już zostało to wcześniej wspomniane, odpowiedni ubiór na egzamin maturalny musi być prosty, gustowny i elegancki. Oczywiście powinien być także wygodny, aby siedząc przez kilka godzin w ławce przed kartą maturalną koncentrować się jedynie na jej treści, a nie na wywołującym dyskomfort ubraniu. Często jednak słychać pewne pytanie, szczególnie od maturzystek, czy strój maturalny przewiduje pojawienie się w stylizacji jakichś dodatków w postaci np. biżuterii. Warto sobie na to pytanie jeszcze na koniec odpowiedzieć.

Jeśli chodzi o męskie dodatki do stroju, to absolutnie obowiązkowy jest oczywiście krawat, który dodawać będzie strojowi elegancji. Dopuszczalna jest także poszetka oraz noszony na ręce zegarek. Jeśli chodzi o panie, to nic złego się nie stanie, jeśli na egzamin założone zostaną np. kolczyki. Często zalecane są także np. złote naszyjniki, które uzupełniać będą stylizację, dzięki czemu sprawiać będzie ona o wiele lepsze wrażenie. Oczywiście bardzo ważna w tym wypadku jest rozwaga, a także zdrowy rozsądek i umiar.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.